Sign in to follow this  
Followers 0
Guest budulan

Ce soft sa folosesc pentru prelucrare video?

16 posts in this topic

Heeelp, la toata lumea care stie ce soft sa folosesc pentru a prelucra niste imagini video??? in special Matrixxx ca stiu ca tu lucrezi la prelucrari AV.

Spre rusinea mea nu mai stiu ce soft am folosit sa fac filmuletul de la Sibiu iar acum am filmat o parte din Raliul Hunedoarei si efectiv nu stiu cu ce sa lucrez  :(. Precizez ca nu se pune problema puterii de calcul ca am 2 proc. Intel Q6600x2 (3,2Mhz) Quad Core, 4 Gb Ram, Video Leadtek 9800 Gx2 si 1,5 Terra de spatiu de stocare....

  Daca stiti ceva tools-uri de prelucrat video sa-mi recomandati ar fi super ca pot pune pe youtube imaginile de la Raliul Hunedoarei....

  10x! si fug sa prind si speciala de la giratoriul din Hunedoara  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai easy daca ai win (este inclus in program) ... win movie maker ...

desi ia timp ... dar e al naibii de usor

nu zic ca e cel mai bun!!!  ;)

dah mere

Share this post


Link to post
Share on other sites

De departe Sony Vegas 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Win Movie Maker, Pinacle, Sony Vegas - intuitive, recomandate incepatorilor.

Premiere Pro de la Adobe - recomandat semiprofesionistilor,

Avid Xpress Pro & Final Cut Pro - editare video profesionala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de ajutor. Cu Power Director am lucrat data trecuta, acuma ca l-am vazut in lista imi amintesc. O sa inregistrez maine materialul de la Raliul Hunedoarei si sper sa-l pun pana deseara pe Youtube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptammmmm  linkuuuuuu' ...  :toothy9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei Adobe premier...am tot pachetul (ultimul aparut).Nu am lucrat video cu el ci numai poze cu photoshop dar e super. Call...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intampin o alta problema  :-\ Am folosit PowerDirector, nu m-am chinuit foarte tare cu prelucratul pentru ca ma grabesc sa urc pe youtube ce am filmat....insa YOUTUBE ma lasa maxim 100Mb sa urc la ei si orice compresie folosesc tot nu pot sa pun pe site materialul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

o solutie: fragmenteaza-l  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste si ce am scris in post-ul "Raliul Hunedoarei"

Ca si compresie foloseste Divx 6 cu bitrate de 600+ sau Xvid cu bitrate 500+ eu asa foloseam pt niste tutoriale in 1280x1024 si imi venea cam 10 MB \ 10 minute si se vedea perfect, daca mai scazi din bitrate si scazi putin rezolutia o sa iasa mai mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

off:topic: Budulane - am fost plecat si nu am putut intra pe net zilele trecute - insa vad ca te-au ajutat baietii cu sfaturile pentru soft de editare video, sfaturi foarte pertinente, in special cel al lui framedraw. Am citit postul cu raliul...nu prea imi fac cruci, insa mi-a venit ideea de vreo 2 ori  ;) Ce oameni...ce tara...ce raliuri... Treaba cu gasitul unui 850-ul e buna - dar ar trebui sa fie cel putin T5, daca nu T5R, nu?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM O CAMERA SAMSUNG CARE FILMEAZA IN AVI

CE PROGAM SA FOLOSESC SA LUMINEZ UMPIC MAI MULT FILMARILE INTUNECATE

SI EVENTUAL SA FIE MAI CLARA IMAGINEA DACA SE POATE

MSS ANTICIPAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

@axyy

De preferat este sa eviti filmarea in contitii de iluminare slaba mai ales daca nu ai o camera cu 3 CCD-uri. Daca totusi ai ceva important ce trebuie salvat, atunci ai mai multe posibilitati ce nu vor face minuni, ci doar vor aduce ceva imbunatatiri:

1.TmpgEnc, unul dintre softurile de encodare care contin si un modul de corectie. Poti sa aplici filtre si totodata poti salva continutul direct in format mpeg2 pentru DVD sau orice altceva. Nu poti edita materialul, in schimb poti selecta petru procesare doar o anumita parte din filmare.

2. Folosesti unul dintre softurile de editare intuitive. Iti recomand Sony Vegas.

3. Pentru cele mai bune rezultate iti recomand After Effects sau orice alt program de compositing. Au instrumente foarte avansate de corectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@axyy

De preferat este sa eviti filmarea in contitii de iluminare slaba mai ales daca nu ai o camera cu 3 CCD-uri. Daca totusi ai ceva important ce trebuie salvat, atunci ai mai multe posibilitati ce nu vor face minuni, ci doar vor aduce ceva imbunatatiri:

1.TmpgEnc, unul dintre softurile de encodare care contin si un modul de corectie. Poti sa aplici filtre si totodata poti salva continutul direct in format mpeg2 pentru DVD sau orice altceva. Nu poti edita materialul, in schimb poti selecta petru procesare doar o anumita parte din filmare.

2. Folosesti unul dintre softurile de editare intuitive. Iti recomand Sony Vegas.

3. Pentru cele mai bune rezultate iti recomand After Effects sau orice alt program de compositing. Au instrumente foarte avansate de corectie.

Incredere maxima in framedraw...doar e meseria lui  ;D

Eu unu sant incantat de Vegas .Desi e mai greu cu licenta... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0