al1n

Achizitie C30 1.6 drivE

28 posts in this topic

Ps: am vazut undeva ca intretinerea e anormal de scumpa. nu Volvo daca vrei sa ai si vrei sa il intretii e scump. eu personal nu renunt la Volvolino nici daca dau inca juma de gholf getei in plus. 

Stiu ei cine sunt cei pe care ii stresez cu pepsi, mop, gura mare, sandwichuri si voie buna :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Încerc să lămuresc, sper să nu încurc.

Trebuie discutat mai întâi anul de fabricație al mașinii. Majoritatea problemelor la motoarele 1.6 diesel sunt la cele fabricate până în 2010 inclusiv. Aici am putea aminti: turbină, pompă de ulei, DPF. Începând cu 2011 sunt vândute de Volvo două motorizări: 1.6 D2 și DRIVe. Al doilea ar avea în plus sistemul start-stop, garda la sol mai joasă cu 3cm, jante de aliaj proiectate pentru un consum mai mic de combustibil. Până în prezent, motoarele de după 2011 ar avea o problemă doar la injectoare: a se vedea poza 2(este de la un Mondeo 1.6D econetic). Pentru această problemă se recomandă update de soft la ultima versiune și resetarea procedurii de learning. Dacă problema persistă atunci se recomandă înlocuirea lor. Personal recomand motoarele de 1.6D de 115CP datorită: consumului mic (7.4-8.4 cu Mondeo în București, 4.7 București-Bacău, viteză medie 85, C30-ul îl am de 2 zile, pot zice doar Tg. Jiu - Pietroșița 4.8), impozit anual cca 60lei, RCA-ul depinde de multe variabile și nu l-aș lua în discuție. Cine vrea o mașină economă cu puțin zvâc poate alege acest motor. Dacă se dorește sportivitate atunci clar trebuie ales altceva. Sper să vă fie de folos aceste informații. Mulțumesc!

Screenshot_20170416-094756.png

IMG_20161112_201219.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mic edit: cele cu probleme grave sunt cele de 109 și 110cp fabricație până în 2010 inclusiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now