Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

koko

Placute frina!

22 posts in this topic

As vrea sa cumpar placutele frina fata-spate pt. un Volvo V40 1.9D an 2003 si am nevoie de coduri .daca le stie cineva . multumiri anticipate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti pot oferi FERODO PREMIER la 195RON/set pt. fata si 175RON/set pt. spate. De asemenea iti pot oferi si originale VOLVO, dar sare de 3 milioane setul pe fata si in jur de 2 milioane cel pe spate.

Cum vrei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am luat yo de la alex set placutze fata mintex si discuri de frana brembo ;)

preturi mici si piese bune

bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mintex nu mai vand pentru ca desi sunt (pardon, ERAU) ieftine si bune, de anul asta au inceput sa le fabrice la Caransebesh. Lucru romanesc, calitate indoielnica... Asa ca prefer sa dau ceva mai scump dar calitativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@midnight

sefu' trebe sa fac revizia si vreau sa compar pretul  la setul de ferodouri (complet fata-spate) pe care il oferi tu cu cel pe care mi-l cere brasovul. pret pentru set original volvo.

brasovul cere 6 mil, tu ?

masina o stii, marca ferodourilor o stii : cea cu care vine masina din fabrica.

sint curios daca ma "ard" la pret...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placute frana 17" fata - 30793265 - 500RON - in 3 zile lucratoare sau ATE 607187 - 280RON - livrabil a doua zi

Placute frana 17" spate - 30648382 - 370RON - in 3 zile lucratoare sau ATE 607135 - 180RON - livrabil a doua zi

Sincer ma indoiesc ca la 6 mil iti dau baietii fata + spate, si pt. jante de 17" :) Intreaba-i BINE ce producator iti pun, eventual te uiti pe placute ce scrie, pt. ca e cam mult prea ieftin sa fie OEM VOLVO. Sau au vreo manarie si le iau pe sub mana, caz in care nu te pot ajuta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

care e diferenta ca e 17 sau 16???sau 15??

nu sunt aceleasi placute??

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt fix aceleasi placute indiferent de marimea jantelor.

Situatia se schimba cand este vorba de un etrier mai mare sau mai mic. De obicei, se pune acelasi etrier(deci si placute) pe toata gama de masini, indiferent de marimea jantelor.

In alta ordine de idei, Ferodo Premier sunt super ok, pe testate. La fel si ATE ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nu vreau sa incep pe tonul lui BogdanG, si sa zic sa va abtineti daca nu stiti despre ce e vorba pt. ca i-as face concurentza si "mi-e frica" de asta, ca sa-l citez ;D

    Stimatzi domni (cu precadere pt. BiriV), daca jantele sunt mai mari si masinile au fost echipate cu etrieri mai mari, atunci sunt ALTE PLACUTE. Exista trei tipuri de disc de frana, de 285, 302 si 320mm (parca), fiecare echipat cu alt tip de placute. Jantele care "intra" pe acele discuri sunt de 15"+16" (pt. primul model de disc), 16,5" pt. al doilea si de la 17" in sus pentru al treilea.

    Pt. alte intrebari va stau la dispozitie ;D Peace !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu precadere pentru mine ma enervezi :). Am zis ca etrierul poate fi diferit ... si atunci e alta situatie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Pai si eu ce etrier mananc aici ? ;D Jantele mai mari sunt puse de fabrica pt. ca etrierele sunt mai mari... Acu' tot cu masuratelea se determina marimea discurilor -> dimensiunea placutelor, dar o intrebare preliminara nu strica. Sunt mult mai mari sansele ca pe jante de fabrica de 17" sa fie discuri mai mari... That's why I asked.

    @iulirx: cum stam cu preturile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi e fii-miu la brasov. sa vina cu factura si cutiile de la revizie si-ti povestesc.

io sint , deocamdata, in nigeria. poate posteaza chiar fii-miu preturile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placute frana 17" fata - 30793265 - 500RON - in 3 zile lucratoare sau ATE 607187 - 280RON - livrabil a doua zi

Placute frana 17" spate - 30648382 - 370RON - in 3 zile lucratoare sau ATE 607135 - 180RON - livrabil a doua zi

Sincer ma indoiesc ca la 6 mil iti dau baietii fata + spate, si pt. jante de 17" :) Intreaba-i BINE ce producator iti pun, eventual te uiti pe placute ce scrie, pt. ca e cam mult prea ieftin sa fie OEM VOLVO. Sau au vreo manarie si le iau pe sub mana, caz in care nu te pot ajuta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal ca lumea zice ca vb ne adecvat

placute de frana pt jante 17??

placute frana pt anumiti etrieri....asa se pot pacali multi  ca au jante pe 15 si au aceleasi placute pt 17''si pretul nu cred ca e in functie de jante ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@frn: nu stiu la cine te referi cand spui ca vorbeste neadecvat, dar te voi ruga inainte de astfel de afirmatii sa deschisi VADIS-ul, si sa faci un print-screen la ecran, dupa ce apesi pe "Brake repair kits".. acolo unde-ti arata codul si dimensiunea jantelor. Ok ? Si apoi comentam pe subiect. Ca alta remarca, daca tu pui etrierele pt. "placute de 17" in jante de 15" iti dau gratis set fata + spate.

Ramane scris, da ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai inteles la ce ma refeream...

era vorba ca se pot cere bani mai multi pe placute pentru etrieri mici ,omul nestiind ca are etrieri mici la jante de 17''

la mine au venit oameni care aveau etrieri mici si puteam sa le iau banii pt placute  de etrieri mari ,habar nu aveau ce au pe masina

deci si in alta parte se poate la fel doar ca pot fi pacaliti,acum ai inteles? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@frn: Am inteles, dar cat timp nu te referi la faptul ca as pacali EU... bem un RedBull de la Danyx si-ti ofer scuzele mele daca m-am aprins degeaba  ;)

@iulirx: ceva facturi ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placute frana 17" fata - 30793265 - 500RON - in 3 zile lucratoare sau ATE 607187 - 280RON - livrabil a doua zi

Placute frana 17" spate - 30648382 - 370RON - in 3 zile lucratoare sau ATE 607135 - 180RON - livrabil a doua zi

Sincer ma indoiesc ca la 6 mil iti dau baietii fata + spate, si pt. jante de 17" :) Intreaba-i BINE ce producator iti pun, eventual te uiti pe placute ce scrie, pt. ca e cam mult prea ieftin sa fie OEM VOLVO. Sau au vreo manarie si le iau pe sub mana, caz in care nu te pot ajuta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

iuli a scris "oem cf factura".

Share this post


Link to post
Share on other sites