Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Iulia

Cumpăr Volvo c30

78 posts in this topic

 

Buna,

Îmi doresc un Volvo c30, nu am văzut prea multe de vânzare, poate primesc ajutor aici.

As vrea puțin ajutor si in alegerea motorizării ( estimez 20000 km/an extraurban + 1500 km/an urban). Îmi doresc o mașina care sa stea cât mai putin in service :D

Cat despre financiar, as vrea o mașina cu taxa plătită si nerecuperata. Ma gândeam la un buget de 4000-5000 EUR cu toate actele. 

Mulțumesc anticipat ! :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te incadrezi perfect pt un d5 , dar nu cred ca vei gasi la pretul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat ar trebui sa mai adaug ? :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 4000-5000Eur nu te apropii de C30 D5, poate maxim de un 1.6D cu taxa neplatita... Unul in mintile lui si fara km dati inapoi e in jur de 7000Eur, si nu cred ca include taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pt răspunsuri!

Pana la 7000 mai am de economisit :)) 

plus ca sunt mai mari si taxele, având mai puțin de 30 ani..

Ceva bun in banii ăștia nu am șanse sa găsesc ? :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Iulia a spus:

Mulțumesc pt răspunsuri!

Pana la 7000 mai am de economisit :)) 

plus ca sunt mai mari si taxele, având mai puțin de 30 ani..

Ceva bun in banii ăștia nu am șanse sa găsesc ? :D

 

ce e ieftin si bun se da repede, exact ca femeile ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa mai cauti 2.0D, dar fereste-te de 1.6D cat poti :) My 2 cents.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi se pare suspect de ieftina. Spatele 100% a fost vopsit ca a disparut motorizarea :)

Are si BLIS, merita vazuta ce sa zic, dar pusa pe un tester si verificata la sange pt ca poate ascunde probleme. Sau o vinde ca e impozitul foarte mare si e chilipir, sau e putreda pe dinauntru :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu te ingrijoreaza tija swirl, egr,dpf, eventuale probleme cu o cutie care are '7oooo km' (in bord) si care ai toate sansele sa bata spre 2ooooo si sa nu fi avut niciodata uleiul schimbat, aceasta masina este o alegere excelenta! Cat despre lipsa motorizarii de pe foondolet, aici s-ar putea ca MC sa fie paranoic. Dansul a omis faptul ca masina asta este 'tunata' (a se vedea eleron R-Design fara nici un fel de alt element exterior + lipsa stergatorului spate).

Da' nu te-a mintit nimeni pana acum: un C30 in mintile lui, dotat ok (am mai spus-o de 100 de ori, diferenta e ENORMA) cu rulaj decent atat in bord cat si pe strada costa in jur de 6000-6500 (1.6d, D2 nu prea gasesti la banii astia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era mai mult o curiozitate..nu mi doresc automata.. ma plictisesc :)

Cam am emoții când vine vb despre cumpărat de pe olx/lajumate/.. Mi ar prinde bine o recomandare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Iulia a spus:

Era mai mult o curiozitate..nu mi doresc automata.. ma plictisesc :)

 

Now that's a REAL woman driver ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana nu vezi masina IMPREUNA CU UN MECANIC!!!! Tot ce spunem aici sunt doar speculatii. Suna si vorbeste cu omu' intreaba-l daca accepta sa mearga la "control" cu masina si aranjeaza o programare ori la reprezentanta, ori la vreun membru de pe forum care are DICE si/sau conduce dar mai ales isi intretine singur un D5 de cel putin 2 ani. E foarte important sa o vada cineva care a mesterit la asa ceva. Cineva care a avut probleme si si a pus el mana si a depistat/reparat. Daca mergi cu ea intr-un service multimarca te duci cam degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Midnight Caller a spus:

Si mie mi se pare suspect de ieftina. Spatele 100% a fost vopsit ca a disparut motorizarea :)

Nu neeaparat, pe vremea mea exista optiunea sa nu apara motorizarea pe caroserie. Dar da, pretul e mai mult decat suspect. Probabil are motorul varza. 

 @iulia. Incearca si motorizarile pe benzina. Motoarele pe benzina consuma mai mult dar sunt mai lipsite de probleme. 1.6, 1.8, 2.0 sunt alegeri foarte bune. 

Cu 6-7000 de euro ar trebui sa gasesti ceva pe placul tau. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-as zice, am vazut cateva 1.8-uri la care bat cuzinetii la usa ;D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa facem un inventar la subiectele de pe forum cu probleme la motor.  Pun pariu ca peste 80% din ele sunt dieseluri. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai 80% din motorizari sunt diesel pe platforma asta pe acest forum :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme care un cunoscator le rezolva in 15 minute de "bibileala" pot determina unii oameni sa-si vanda masina la jumatate de pret dupa o vizita la service-uri multimarca. Asa ca sunt sanse mai mari sa fie chilipir decat cazan. Cineva care a avut probleme cu motorizarea asta si le-a rezolvat singur poate sa-si dea sema imediat care e treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

@Mihai933, ma ingrijoreaza aceste aspecte, nu vreau o masina de care sa nu ma pot bucura, sa fie mai mult in service, tocmai din acest motiv apelez la forum, la cunoscatori :)

@McCIUKEN, e destul de complicat sa "conving" vanzatorul sa mergem intr un service ( fie si reprezentanta), daca vanzatorul cu asta se ocupa cu siguranta e cunoscut si nu voi primi un raspuns "corect". ( asta e teama mea :D )

@Sepukku, am avut masina pe benzina, nu "suferea", dar consuma foarte mult, exagerat chiar..as vrea sa risc cu un disel, sa vad cum e.

@Midnight Caller am "ascultat" sfatul si am cautat doar 2.0..am gasit cam putine variante..

Ce parere aveti ?

1. https://lajumate.ro/volvo-c30-1023124.html

2. http://masini.trovit.ro/index.php/cod.frame/url.http%253A%252F%252Ftargauto.info%252Fvolvo-c30-diesel-2008-4550-eur-bacau-010727-24-02-2016%252F%253Ftrv_cid%253Dacc9585478415f79eba2067ce30cff2cf0ea2eed/id.1N1I13S1MOz1a/what_d.volvo%20c30/origin.2/section.1/section_type.1/pop.1/

3. (2) . https://lajumate.ro/volvo-c30-2008-20-diesel-94644.html

4. http://olx.ro/oferta/volvo-c30-pachet-sport-ID5MJO6.html#88e25b036a

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@trancenergy, "ieftin si bun" exista, fiecare cu norocul lui.. imi astept anuntul potrivit, sper sa l pot deosebi :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei motorina pentru consum, iesi mai ieftin daca pui gaz pe un benzinar. Eu cu 2435 cmc turbo 200cai si 280Nm masina de 1700 Kg benzina plus zenit pro si injectoare hana pe gaz scoteam 10-12 consum in Bucuresti. Un prieten cu Megane II 1.5 DCI 105 cai 240Nm 1200 kg avea consum 8 motorina. Deci el consuma mai multi bani cu o masina cu motor mai mic, mai usoara... un motor recunoscut pentru consumul mic. Deci consumul urban nu te astepta sa fie mult mai mic mic fata de benzina, mai ales daca iti place sa o alergi. Daca vrei economie... varianta cea mai buna e gazul. Si nici nu ai treaba cu pompa de inalta si injectoare de motorina. Au trecut vremurile cand era motorina la jumatate de pre fata de benzina. Daca vrei motor pe motorina pentru CUPLU MARE, atunci motorina sa fie. Orice alegi, ia cu tine neaparat pe cineva care se pricepe asa cum am spus mai sus. Si cine nu vrea sa mearga la tester/diagnosicare autorizata e pus pe pacaleala si poti sa ii spui treaba asta fara sa-ti fie jena.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 minute, Iulia a spus:

@trancenergy, "ieftin si bun" exista, fiecare cu norocul lui.. imi astept anuntul potrivit, sper sa l pot deosebi :))

Exista fara indoiala. Multi se sperie de nimicuri si vand masinile pe nimic. Dar din fata calculatorului nu o sa gasesti decat cu interventie divina. Pune mana pe telefon, mergi la vizionari... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@McCIUKEN, referitor la gpl, in cateva parcari subterane am obs ca nu e permis accesul acestor masini :)).

Intr adevar, o masina pe benzina/gpl poate fi mai economica referitor la partea de service..dar la fel de ok poate fi si o masina disel, depinde cum e intretinuta, asta e pb la disel sh..

"Orice alegi, ia cu tine neaparat pe cineva care se pricepe asa cum am spus mai sus. Si cine nu vrea sa mearga la tester/diagnosicare autorizata e pus pe pacaleala si poti sa ii spui treaba asta fara sa-ti fie jena."---> problema era alta: vanzatorul merge la testare/diagn, dar e ca la el acasa in acel service,si voi primi un raspuns fals pozitiv

"Exista fara indoiala. Multi se sperie de nimicuri si vand masinile pe nimic. Dar din fata calculatorului nu o sa gasesti decat cu interventie divina. Pune mana pe telefon, mergi la vizionari... " ---> Ca si timp, nu mi permit sa merg prin toata tara, cu transport in comun eventual, sa vad fiecare masina aparuta la vanzare,"noroc" ca nu sunt multe ( bacau, galati, alba iulia). Prefer sa elimin unele care au probleme cunoscute, sa nu ma "plimb" inutil. (Inca nu stiu ce motor vreau/imi permit, imi place forma masinii, de la asta am plecat; sfaturi gen : " fereste te de 1.6D", ma ajuta, economisesc timp, bani si nervi

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum multi ani cand mi-am cumparat Subaru, am cautat pe net si am gasit vreo 3 de vanzare; una singura avea cutie manuala cum imi doream eu. Am sunat pe loc la anunt si a treia zi am luat trenul spre Iasi sa o vad. Eram un copil cu mucii la nas care isi indeplinea visul. Sa am masina ca a lui Collin McRae. Nu stiam nimic despre masini in general, de Subaru nici vorba. Tata avea Dacia break.

Vanzatorul era atat de sigur ca masina este in stare foarte buna incat s-a oferit sa mearga cu mine inapoi la Bucuresti si abia in Bucuresti sa ii spun daca o cumpar sau nu, iar daca masina are vreo problema pe drum O REPARA EL! Deci am probat masina 600 de Km inainte sa dau banii pe ea. Eu am dat peste un om normal, serios, ba chiar extraordinar as putea spune. 

Daca dai 200 de milioane pe masina eu zic ca nu e paguba daca cheltui 1 milion per vizionare si sa vezi 3-4 masini. Si cauta sa cumperi de la omul cel mai simplu, dispus sa mearga cu masina in probe, CARE ITI ARATA EL DEFECTELE MASINII FARA SA LE CAUTI TU si care nu arunca replici ca: "daca iti convine bine daca nu iarasi bine"; "asta e masina daca iti place o iei asa" etc  

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites