Sergio001

Reconditionat turbina

11 posts in this topic

Buna ziua, tuturor.

Stie cineva in Bucuresti sau Cta un service bun de reconditionat turbine ?

Am gasit pe net compania asta http://avdturbo.ro/ .

Stiti ceva de ei ? Sint ok ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Pe vremea cand lucram la service , veneau multe masini cu 1,6hdi avand turbina reconditionata la avd turbo. Masina venea cu problema "nu trage, trage dupa 2400rpm, scoate fum...etc"

In cele din urma se ducea clientul la atelierul avd turbo unde le aratau devizul de la service ul nostru si acestia au spus ca daca pun turbina noua-oe si masina merge ei se obliga sa restituie suma de bani platita pt reparatia initiala [undeva la 1600lei (ulei+filtru + curatare baie)].

Clientii veneau, plateau aprox. 2700lei pe turbina si masina mergea impecabil dupa plecarea din service.

Recomandarea mea, mergi pe o turbina noua (care este tot o turbina veche reconditionata dar la alt nivel). Cine repara trebuie sa stie sa repare, nu doar sa inlocuiasca piese.

Sent from my iPad using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergio, in Constanta este un atelier ce reconditioneaza turbine vis a vis de fabrica de paine Dobrogea inainte de a urca podul IPMC. Eu am turbina reconditionata la ei de 25 k km. Nu sunt ieftini 250 eur+ TVA.

Poate mai bine ii urmezi sfatul lui Dinoco.

O zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.

Sigur am sa iau una noua, vad ca nu e convenabil sa o reconditionez.

Oricum, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut-o recondiționată, cică total, unde zice Dumi, undeva prin 2011, și încă merge... Dar presiunea  începe să dea semne de oboseala, dar nu știu dacă este supapa sau geometria îmbâcsită... Nu știu cât e una nouă, dar dacă reparatul te ajunge la jumate... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este o varianta de luat in considerare: cu aprox. 800 ron poti comanda de la OKAlba miezul turbinei (partea din mijoc, cea cu paletii), practic pui capacele de la cea veche si ai o turbina noua. Ceea ce nu stiu este unde este fabricat miezul respectiv si nici cum faci reglajul turbinei ( geometria variabila) paletii sunt echilibrati.

O zi buna.

@blueazimut multumesc frumos pentru ajutor, am ramas dator :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o problemă ... Sănătate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru info.

Dar in cazul meu tot una noua va fi solutia finala.

Vroiam sa o trimit in tara prin curier, dar cred ca sint prea multe riscuri si oricum montind-o eu nu as mai fi beneficiat de garantie.

Multumesc oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti comanda de asemenea de aici.Transportul pana in Olanda costa ca 15 euro.

sau

Daca vrei sh cu km putini,imi spui si iti dau un link.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now