Sign in to follow this  
Followers 0
NewBoy

am un volvo s60 2.4d din 2005 , si nu gasesc dvd de navigatie pentru romania

11 posts in this topic

salut, sant nou in clubul vostru, am masina de trei zile si sant foarte multumit de ia, dar am cateva probleme. Sper sa ma lamuriti voi.

1. trebuie sa fac revizia la masina si din ce am citit service-ul volvo este la pamant, eu am fost patit inainte la porsche romania cand mi-au luat piese dupa masina

2.vreau sa-mi schimb meniul la comp. de bord in limba engleza

3. nu gasesc dvd cu romania pentru masina

poate ma puteti ajuta cu cateva sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Pt. probleme legate de service si care nu tin de o diagnoza pe calculator poti apela la orice service mai de incredere. De exemplu eu am scimbat bucse la brat fata, schimburi de ulei+filtre(cel de habitaclu l-am scimbat chiar eu in garaj)curea la alternator +  o rola , placute de frana plus multe altele si am apelat la un prieten care lucreaza la Service Seat.

  Meniul se poate schimba la Servicele autorizate Volvo si costa cam 200 ron.

  DVD cu Romania inclusa a aparut dar dupa cate stiu nu are un nivel prea detaliat al oraselor, poate anul asta sa apara ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc pentru raspuns.

Deja am vorbit cu un prieten care are un service si o sa-mi schimbe el uleiul si filtrele, dar la service-ul volvo nu ma duc ,nici chiar pentru shimbarea meniului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-ar fi să le solicităm (online) harta Å£ării noastre pentru naviurile MMM & MMM+? Nu pierdem nimic (trebuie doar registration... extrem de simplu: mail, user name, passw., country ÅŸi un mesaj la developer_account_support@navteq.com).

Trebuie să vadă că există cerere din partea pieÅ£ei. Eu zic că merită încercat...

Incearca si o sa ai recunostinta vesnica a celor care vor beneficia de rezultatul muncii tale.

Este chiar mai simplu decat crezi (pentru Navteq) deja exista harti pentru Romania dar pentru alte variante de navigatie, tot la volvo dar MMM2 care vor trebui doar adaptate pentru MMM si MMM+

Sincer, cred ca o sa-ti spunem Don Quichotte in lupta cu morile de vant, nu cred ca or sa faca nimic dar poate ai noroc.

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa apara updateul de 2010 si probabil ca o sa fie si pt modelele noastre, oricum degeaba scrii tu la Navteq ca vrei harta cu RO atata timp cat pt modelele noi nu cumpara nimeni updaterurile, ia intreaba-l pe Maurice de unde a luat updateul pt masina lui ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai jupane...

Eu deja dadusem 1700 de euroi pe navigatie (sper sa nu gresesc dar parca asta era pretul navigatiei + DVD-uri), updatele, adica trecerea de la 2D la 3D si inca cateva modificari in interfata, mi s-au parut cam scumpe la cei 1800 de lei cat am inteles ca ar fi costat.

Harta nu imi pare modificata decat foarte putin, inca n-am gasit modificari majore, orase noi. Poate este, dar eu nu am sesizat inca.

Daca era mai acceptabil ca pret (cateva sute de lei), fiind un update pentru un sistem deja achizitionat de doar 18 luni, sincer l-as fi cumparat.

Eu l-am instalat pe asta nou de amorul artei, ca l-am avut, n-am facut o pasiune din a-l procurape orice cale.

Daca apare ceva o sa-l gasiti aici, va faceti cont si vizualizati tot, altfel mai putin ca pentru vizitatori:

http://www.gpsunderground.com/forums/forumdisplay.php?s=574c88878a19d9ad8b5384a0eaf5f3a1&f=18

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai bre "cutare, cutare" ca si noi am dat banii pe navigatie ca doar nu am furat-o, problema este ca hartile costa si costa destul de mult si aia ziceam ca doar nu o sa faca un update pt RO care oricum nu se vinde ci se copiaza ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai jupane, in loc sa stai aici la "cutare, cutare" cu noi, asa cum esti tu economist cu doctorat, mai bine gasesti un display GPS after-market, bun, care sa intre perfect in locul display-ului actual si instalezi fratioarte ce sistem vrei tu, mai incarci si POI-uri, camere, etc.

Cand te plictisesti de IGO treci la TOMTOM sau la Garmin, sunt sisteme ieftine si bune care deja afisaza cladirile in relief, au dintisori albastrii pentru telefon, filme, muzica, clatite, etc.

Eventual iei unul cu intrare stick USB care citeste filme si muzica, bagi iesirea audio pe auxiliara masinii si scapi de interfete IMV si alte acareturi. Si ca sa fi cel mai tare, pui si o camera de marsalier.

Ce draq ca esti baiat destept, sau cel putin asa ne-ai lasat sa credem  :D

Singurele probleme ar fi:

1. ridicarea si mentinerea sus si alimentat a unitatii din butoanele actuale (de pe volan) eventual inchiderea lui din aceleasi butoane.

2. o mana mai lunga sa ajungi la display-ul touch-screen al noii navigatii.

3. anularea eventualelor erori care le-ar putea genera comp masinii

Pui totul la punct, faci instructiuni de montare, kit cu suruburi si surubele si gata bussines-ul.

Pe praful asta eu chiar as incerca.

La cati oropsiti cu volvo carora le merge navigatia doar in vest sunt, ar fi o idee.

PS:

Vezi ca vreau procent din profitul incasat.  ;)

Uite poze care demonstreaza ce se poate (parca le-am mai pus, nu-mi amintesc. Deh, varsta)

Iti dau adresa tipului si sigur te ajuta, moca. Pe mine m-a ajutat cand nu reuseam sa fac DVD-ROM dual layer fara nici o eroare.

Sau cel putin incerci.

post-770-12877877104222_thumb.jpg

post-770-12877877105_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutare, cutare nu pot bre sa renunt la ecranul de navi pt ca mai vad si eu un videoclip cu gagici mai una mai alta, iar daca chiar vreau navi exista modul cu iesire video compozit si telecomanda si gata am si NAVI cu IGO dar nu prea ma pasioneaza partea de navi, la Golf aveam si am folosit-o de 4 ori in 2 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la Golf aveam si am folosit-o de 4 ori in 2 ani .

Normal, daca mergi de la piata pana acasa si o data pe saptamana te aventurezi pana la Polivalenta.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers bre si pana la Targoviste ::)

Nu foloseam navi pt ca nu aveam nevoie, este bun nu zic nu cand esti intr-o zona pe care nu o cunosti.

Iar in concediu sincer sa fiu imi fac traseul dupa harta, intind harta pe capota si pun dejtu pe destinatie, cu navi e mai greu ca tb sa tot pun dejtu pe ecran ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0