Coco17

Achizitie Volvo V70 Summum 2.4

67 posts in this topic

Salutare  am o intrebare Intrebare : un d5244t7 , consuma cam 1l / 300 km , fara pierderi de ulei , care ar putea fii problema ? 

Cand nu este in eroare dpf infundat trage bine . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data as gadila turbina sa vad daca are joc si pe urma i-as face si un test de compresie uscat. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 You're right! Dupa schimbul de ulei am observat ca a inceput sa pape ulei si am investigat si noi cat am putut. Este turbina :( 

Incercam sa ne ocupam de ea si sa gasim un garaj unde se poate repara. Weekend fain sa aveti!

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 04/04/2016 at 7:21 PM, V50Saphir a spus:

Offtopic.....NU toate fac asa..depinde citi km mai au in bot,pardon bord,una alta:)....

 

Cum spuneam TOATE fac asa , indiferent de km. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc..Ocupate de oase pe viitor  ca vei fi doctor si lasa fiarele astea:)..Era vorba de nuanta ..una este zgomotul f ascutit  normal si abia perceptibil  si alta este zgomotul de trombon obosit  de la alte exemple afisate de tine..Nu mai intru in detalii de ce suna asa un motor etc.

Ma bucur ca ai fost fidel  modelului V ,in continuare..Sa iti stapinesti achizitia  cu bine si multi km .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 minute, V50Saphir a spus:

Multumesc..Ocupate de oase pe viitor  ca vei fi doctor si lasa fiarele astea:)..Era vorba de nuanta ..una este zgomotul f ascutit  normal si abia perceptibil  si alta este zgomotul de trombon obosit  de la alte exemple afisate de tine..Nu mai intru in detalii de ce suna asa un motor etc.

Ma bucur ca ai fost fidel  modelului V ,in continuare..Sa iti stapinesti achizitia  cu bine si multi km .

Acuma vrei sa pun stetoscopul pe ele ? Sa fie multi km :D , multumesc de urare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm back:) Dupa mini intalnirea din Franta cu Cristi Muresan, am programat un mini voyage pt domnul Braia. Masina papa ulei mult si motorul se auzea din ce in ce mai naspa. Tare ne-am "bucurat" de venirea lui Vadim, stiam ca o vom scoate la capat incet incet…dupa multe tentative nereusite de testat acest OZN (masina) pe la diferite garaje. 

Diagnostic: tija swirl avea joc ( comandata deja), releu bujii, si …. DPF off. Am gasit pe cineva roman prin Paris care se ocupa cu DPF off parte electronica, iar partea mecanica se intampla chiar azi :) 

Inainte de a-l scoate, motorul facea fff urat si incepuse sa scoata fum pe sub ea, prin spate, haos total…

Ne-am dat seama ca DPF ( schimbat in 2014) a ajuns la data lui de expirare :(

Si pt ca am intalnit oameni minunati pe forumul acesta, va pun cateva poze cu DPF care a fost scos cu mare chin ( neavand curent in parcare si suruburile sau ce-or fi alea f greuuu de scos, le-a taiat pana la urma).

Urmeaza a fi spart, pus la loc, partea cu softul, asteptat Vadim , schimbat piesele si vazut cum se mai misca… + o mini-vacanta prin Titan la vara ;) 

Numai bine!

 

13101438_1235590686460917_1569163059_n.jpg

13233482_1235590609794258_1551315601_n.jpg

13249377_1235590869794232_1421059273_n.jpg

13250545_1235592426460743_1322299594_n.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai de capu' meu in ce hal arata DPF-u' ala !!! Nici nu ma mir ca pateai chestiile astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici noi….:( probabil ca problema la motor si papatul de ulei au fost de inainte, o fi stiut nu o fi stiut mosulica…asta e! Swirl-ul nu cred ca avea cum sa se strice in 3-4 saptamani de cand am luat-o, cred ca e problema veche neindentificata de cei de la Volvo in februarie. I-au recomandant sa schimbe EGR care este in stare buna, poate si pt ca l-a curatat un mecanic d'al mosului in martie… 

Hai sper ca nu au fost chiar asa de socante pozele :) 

A reusit de l-a spart pe tot, pus la loc, merge perfect…si au disparut mesajale de eroare. Dar mai e ceva de lucru ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate ceva fum ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca a inceput si sa traga masina mai apropiat de ce-ar trebuie sa fie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saraca masina nu tragea deloc , 0 boost. Incetinea la deal :(

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, Cristi stie ce stie :))

Volvo care nu trage la deal = 0 

Da, a scos putin fum din cate mi-a spus.

Si se misca ceva mai bine. Can't wait for next step!

Sper ca spre Romania o sa prinda aripi si o sa zboare la propriu :)) mama ei de masina ca prea imi place de ea :wub:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehh daca scoate putin , nui stres .

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, Cristi Muresan said:

Ehh daca scoate putin , nui stres .

Din partea mea sa scoata tot ce o tinut in ea :)) Altii polueaza mai rau ca noi B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 minute, Coco17 a spus:

Din partea mea sa scoata tot ce o tinut in ea :)) Altii polueaza mai rau ca noi B)

Sa nu arate ca o locomotiva :))) eu la asta ma refeream . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Cristi Muresan said:

Sa nu arate ca o locomotiva :))) eu la asta ma refeream . 

poi in cazul asta am face un nou model de Volvo :)) Volvo Accelerat :P nu-i pot spune TGV ca inca nu stiu cat prinde in viteza. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now