Cristi Muresan

Probleme camera marsarier

21 posts in this topic

Salutare , odata cu caldura , a aparut o problema, camera de marsarier :  merge dar apar tot felul de distorsiuni (digitale , nu optice) si astazi a si disparut imaginea pt. Cateva secunde . 

Vreau sa va intreb:1. daca ati mai intampinat asa ceva , cum ati remediat problema . 

2.pe dice oare imi pot da seama daxa e o problema cu : camera cablajul sau altceva . 

Temperatura exterioara crescuta genereaza problema , ce-a interioara nu (am facut foarte frig in masina si tot la fel face) eu nu cred ca este o problema cu unitatea info-media , restul merge perfect. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E problema standard din pacate,apare si la XC60 si se rezolva doar cu schimbarea cablajului

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersii Alex . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la camera, problema este comuna, aveti dreptate, insa nu am inteles cum este cu schimbatul cablajului. Care cablaj, sau ce tronson de cablaj ? Eu am vrut sa mi cumpar o alta camera, gandindu ma ca asta e problema. Multumesc baieti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact care sectiune , daca nu cumva tot , costa la rep: 5-600 lei piesa .

Eu am sa incerc, sper ca reusesc vara asta sa il schimb pe garantie si va tin la curent !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventual le cer piesa veche sau codul ei . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de la cablaj problema cu camera nu merge la cald. La fel e și la X5 și X6 și alea au alt cablaj .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La rep in timisoara mi-au spus ca e de la cablaj ... bla bla asteapta raspuns de la garantie , romania fiind incadrata intr-o alta categorie (frauda etc.) Si inca n-au acceptat , posibil sa nu accepte neavand facturi si carte service ! 

In franta , o problema rezolvata pe garantie de pe o zii pe alta . Aceasi masina / asigurare . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă face numai la cald poți schimba 10 cablaje .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nah bine de stiut ! Mersi Bogdan!

Ce ar trebui schimbat ? 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Camera. Cauta și pe forumurile de BMW. Fiind vb de același producător de camera .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi Muresan, ai rezolvat problema?

Azi am obs si eu exact aceeasi treaba cu camera si, intradevar, o tin parcata de 2 zile in soare. Intrebarea e daca isi revine singura odata ce o scot din soare sau trebuie schimbata? Si de fapt ce trebuie schimbat, capatul exterior de la haion sau e mai complicata treaba?

Cine a schimbat camera poate ne spune mai multe detalii, inclusiv pret. 

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Asa face si la mine cind sta in soare,daca o las la umbra nu face chiar daca e cald tare.As vrea si eu sa aud pe cineva care a rezolvat.

Nu e mai bine de cei care n-au?

O problema in minus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o pe garnatie ,  din cate am inteles (nu stiu exact deoarece mama a fost cu masina) au schimbat cablajul si nu camera . Despre costuri nu stiu nimic , acum merge bine . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, problema clasica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ajuns si aici...:angry: cum se rezolva?

Doar cablajul sau camera,ori ambele?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog să mă sfătuiți in legătura cu urmatoarea problemă. Am un XC 60 , 2000D 181cp,  din 2015. De cateva zile mi-au disparut liniile de ghidaj la camera de marsalier. Acum mi-a aparut doar o linie, cea continua pe partea stangă. Ați mai intampinat așa ceva? Vă multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai imagine insa nu ai liniile de ghidaj ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut...deci, până la urmă care motivul pentru care camera afișează ecran albastru la temperaturi mari? Camera defectă, sau cablajul? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 26/06/2021 at 10:59 AM, MariusMR a spus:

Salut...deci, până la urmă care motivul pentru care camera afișează ecran albastru la temperaturi mari? Camera defectă, sau cablajul? 

Salutari,

Problema reala nu stiu in ce sta exact, probabil o ecranare necorespunzatoare a cablurilor sau simpla gandire proasta a sistemului. Ceea ce stiu este ca exista 2 metode care rezolva problema. Cea mai buna este aceea de a cumpara un "egalizator" (parca era 170euro) dupa cum il numeste Volvo si a-l monta undeva in portbagaj in partea din stanga. Cealalta rezolvare implica schimbarea cablajului (probabil un cablaj nou este mai bine ecranat).

Eu am putut rezolva temporar problema desfacand plasticul "piciorului" de portbagaj, deoarece am observat ca merge camera cand portbagajul este deschis la maxim (s60).

In legatura cu acel egalizator, il mai gasesti montat pe Land Rover-uri, Audi (parca numai A8) si Jaguar dar acestea au plasticele mufelor un pic diferite (se pot taia/pili/modifica ca sa intre la volvo). Ai aici mai multe detalii, daca vrei iti dau si fisa tehnica a lui, o am pe PC salvata -  https://www.swedespeed.com/threads/need-help-installing-equalizer-to-backup-cam.475945/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now