kinjiru

sfat achizitie S60

72 posts in this topic

Salut, 

Am avut acest motor pe S60 MY2011 - foarte fiabil si elastic - motor 5 cilindri aluminiu conceptie Volvo - l-am dus in tuning la 460 Nm / 183 CP fara nicio problema. Desi nu iti recomand. Am avut cu cutie manuala si mi-a placut mult. Consum mediu - oras Bucuresti - undeva la 7.5 - ma astept ca in Brasov sa fie cam la fel - distante scurte, aglomerat. 

Pot sa iti spun fie de la colegi si de la mine (acum am cutie automata) ca nu am auzit de probleme la aceste modele noi - 2011+. Dar poate alti colegi de pe forum pot sa iti spuna mai multe de cutie. Insa merita cutia automata cel putin pentru oras in aglomeratie. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un Volvo s60 2011 automat de un an si ceva. Pot spune ca nu am intampinat probleme notabile pana acum. In afara de revizie am dat cu ea intr-un crater si a trebuit sa schimb rulmentii pe fata ,sper ca asa se numesc :) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, dragi posesori de Volvo !

 

De ceva vreme mi-a ramas gandul la un S60, dar problema e ca mi-e greu sa ma decid, nu prea ma pricep la micile detalii si m-am gandit ca poate ma puteti ajuta cu niste pareri ...

Ce parere aveti despre aceste 3 masini ?  :D

1. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GheZJ.html#7f07555c01

2. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GgNSH.html#7f07555c01

3. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GfpW9.html#7f07555c01

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Mihaela, 

Cateva opinii din partea mea - am avut 2 modele din acestea sugerate de tine: 

1. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GheZJ.html#7f07555c01

- nu merita motorul - subdimensionat, motor cu probleme - colegii mai tehnici de pe forum stiu sa iti spuna mai multe

- nu pare sa aiba DRIVER ALERT, COLLISION WARNING - lipsesc radarul din grila fata si butoanele consola centrala, desi in parbriz pare sa aiba ce trebuie - suspicios. 

- nu are lumini de zi - acelea sunt pozitii

2. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GgNSH.html#7f07555c01

- nu merita motorul - subdimensionat, motor cu probleme - colegii mai tehnici de pe forum stiu sa iti spuna mai multe

- nu are lumini de zi - acelea sunt pozitii

- nu are CAMERA PT RECUNOASTEREA SEMNELOR DE CIRCULATIE - s-a introdus ulterior acestui model. 

3. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GfpW9.html#7f07555c01

- motorul este OK - am avut acest motor, absolut OK. 

- nu are lumini de zi - acelea sunt pozitii

- interiorul este textil, cu margini piele. 

- nu are NAVIGATIE CU TELECOMANDA. 

Succes si sa fii sigura ca verifici masina fir-a-par la Volvo inainte sa iei vreo decizie. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta ceva cu motorizare volvo : d3 , d4 , d5 . 

Motorizare ~2.0 l , sau 2.4 l  Diesel , motoare in 5 pistoane , destul de bune ! 

Este foarte important sa testezi masina la un service bun ! O testare amanuntita dpdv. Mecanic si electronic. As mai recomanda sa o conduci mai mult de 100 km in oras dar si inafara . 

Daca masina are revizia proaspat facuta , verifica ce ulei a fost pus ! Pentru motorizarile volvo (d3, d4 , d5) se foloseste DOAR 0w-30 A5 B5 . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

De primele doua nu pot sa-ti spun nimic ca nu m-au interesat dar a treia am fost sa o vad la inceputul anului si e o Mare Teapa.Nu are navi,xenoanele obosite,are o zgirietura pe aripa dreapta fata,interior foarte uzat,km. manariti.

Am uitat sa-ti spun,are doar o singura cheie si orice intrebi de masina o sa ti se spuna ca nu stie nimic,masina asa a venit.E un mare obosit de samsar ca multi altii ..... .

Edited by dann
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, fl0r1n said:

salutare !

 

http://3. http://autovit.ro/anunt/volvo-s60-ID7GfpW9.html#7f07555c01

 

am vorbit si eu cu proprietarul si el spune ca masina e de 3 saptamani si a scos numere rosii saptamana trecuta ! WTF ?

totusi in photo se vede telecomanda ptr navi !

Se vede telecomanda, insa lipseste nav pe panou :)))

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru sfaturi, sunt de mare ajutor !

fl0r1n , si mie mi-a facut cu ochiul masina asta, dar tind sa cred ca nu are chiar tot ce spune un anunt ( de ex. interiorul din piele :) ) dar e posibil sa ma insel ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, fl0r1n said:

Salut, 

- nu are "Sistem de avertizare asupra coliziunii si franare complet automata, detectarea pietonilor si ciclistilor"

- nu are "Torpedou Refrigerat"

- nu are "Asistenta Faza Lunga"

- nu are "Lumini de zi LED" - acelea sunt pozitii. 

- nu are "Head-up Display"

- nu cred ca are "Senzori ploaie" - de verificat totusi

- motorul este unul OK - D3 2011 5 cilindri conceptie Volvo - am avut acest motor foarte bun - 400 Nm/163 CP

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihaela, Florin - de ce nu cautati la reprezentante Volvo S60 SH - fie masini de demo, fie buy back? Cel putin aveti garantia la ce luati. Poate ca sunt putin mai scumpe, insa este mai sigur daca ma intrebati pe mine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt scumpe rau ! nu gasesti nimic sub 13000 euro !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil, insa mai bine mai strangeti banutii si luati o masina testata si aveti confortul ca ati luat ce scrie. Sau leasing - costurile de leasing nu sunt asa mari cum va inchipuiti, plus ca sunt anumite avantaje la leasing. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca si sfaturi sunteti incantati de D3 ? consum , piese , service . ati putea recomanda cu drag aceasta masina ?

 

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu nimeresti una la care sa crape pompa de motorina din rezervor, e masina ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

 

Este interesant sa ai un buget relativ mic DAR sa insisti musai sa iti cumperi Volvo!!!! Da bine cumva  acest aspect si este mai bine sa cumperi "obosite" de peste 200oookm in mare parte chiar si cu vechime 5 ani!!! .Toate (marea majoritate mai bine zis) sint obosite  si prin natura faptului ca au rulat pe sosele bune sau foarte bune in UE nu fac decit sa mai reziste fara mici-mari stricaciuni inca 2,3 revizii aici in tara. :)

Un Volvo ,sa zicem dupa MY 2012 , benzinar  este o bijuterie de masina mai ales pentru oras dar nu numai insa fiecare cu gustul sau..:)

 

 

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Midnight Caller a spus:

Daca nu nimeresti una la care sa crape pompa de motorina din rezervor, e masina ok...

Se mai intimpla si de astea la D3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer , cat poate costa o pompa de joase din rezervor ?? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai putin in jur de 200€, oricum ca si idee D3 ruls, fara dar si poate la 2L este un motor super

 

PS. Vrea cineva racheta, a iesit volvo s60 polestar, la 70 mii €, 300 si ceva hp, cam 460/480 nm, motor de 3L in 6 pistoane :) (benzinara)

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

A iesit s60/v60 polestar 2.0l 367 cp daca nu ma insel , motorizare VEA 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, CataP a spus:

 

 

PS. Vrea cineva racheta, a iesit volvo s60 polestar, la 70 mii €, 300 si ceva hp, cam 460/480 nm, motor de 3L in 6 pistoane :) (benzinara)

:) Eu vorbeam de "rachetute" de 1.6  sau 2l benzinare care sint peste D3 in multe puncte si considerente si cu ceva noroc pot fi cumparate cu 14oooE..Nu mai sint adeptul masinilor mai mari de 2L de mult timp ( poate  exceptie acelea de 3.6 L anume 2 marci )...Cine este obsedat de putere si are bani ,vorba ta  polestar ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca t3 , t4 sunt motor de 1.6 l(generatia veche) acum totul e 2.0 l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now