AdiBB

Pareri achizitie Volvo S60

11 posts in this topic

Salut,

De curand,adica mai corect spus ieri am achizionat un Volvo S60 D3 163cai ,178000Km 2012. Masina a fost verificata la Primus Auto Bucuresti avand doar cateva probleme minore doar niste plasticuri si  2 bielete aveau un pic de probleme,cei de la primus auto sugerand sa le schimb in urmatorii 10-20000km.Carte service si km reali .Este primul meu Volvo. Nu stiu foarte multe despre Volvo si as dorii sa stiu daca am facut o alegere buna.La Primus din pacate nu am avut cum sa fac o verificare completa la sange cei de acolo spunandu-mi ca ar dura undeva la 5 ore si nu aveau loc liber. Am facut o verificare normala care a durat vreo 1 ora si jumatate.Din cate au zis ei masina este foarte ok si totul se verifica cu ce scrie in cartea service.

 

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, in ceea ce priveste 163 cp sunt ok, motorul este bun din cate stiu facut de cei de la volvo, iar referitor la ce au zis cei de la primus eu zic sa nu iti faci mari griji, 2 plastice si 2 bielete nu este grav. Te poate ajuta MC cu ce au gasit cei de la primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Bine ai venit printre noi si sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Daca ai grija de ea, si ea va avea grija de tine. Daca vrei sa afli mai multe de masina in general, da-mi un semnal cand ajungi inapoi acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, maverick said:

Salut, 

Bine ai venit printre noi si sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Daca ai grija de ea, si ea va avea grija de tine. Daca vrei sa afli mai multe de masina in general, da-mi un semnal cand ajungi inapoi acasa.

Salut

Cei de la primus mi-au facut o oferta foarte buna la schimbarea distributiei in jur de 1700 de lei plus celelalte probleme 800 lei .Eu sunt din Sibiu si aici din cate stiu nu e reprezentanta Volvo si am avut multe peripetii cu serviceurile de pe aici.Masina are 178000 cei de acolo au zis ca pe la 210000 s-ar schimba distributie,eu as vrea sa o schimb acum sa nu am neplaceri ulterioare.Daca se poate si aici o parere mi ar fii de mare ajutor

 

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la Primus, daca-ti permiti, caci merita. Garantia lucrarii conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil distributia se face la 24ok si te-au sfatuit la 210k  .este cel mai plauzibil probabil .Nu mai tin minte  la cit este pe acest model insa cauti si vezi cit recomanda fabricantul ,asa pt linistea ta iar in  4 ani la acest rulaj este cam putin ,insa daca ti-a adus-o in poarta pe platforma si ai vazut  pagina de licitatie cu afisarea de km ,VIN ,aspecte ale maisnai etc  atunci este ok.Totusi sint maisni care fac si 80k /an si numai autostrada vad si cu cit au rulaj mare cu atit sint mai ieftine pe licitatii,basca net (adica fara tva ).Taxa de licitatie nu e mare si nici transportul..Tu stii cel mai bine  si vezi daca schimbi distributia de miine sau nu legat si de parerea mea..

In fine  succes cu ea

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia conform tabelului de revizii, se schimba la 180.000km, nu la 210.000 km

 

Ps. 90.000/180.000/270.000....etc

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari AdiBB, sa o stapanesti sanatos! De 8 luni incarc sa imi gasesc si eu S60-ul D3 pana in 11000. A fost unul in cluj si s-a dat miercuri, chiar cand imi programasem sa ma duc sa il vad. Pe de alta parte, nu pot aparea probleme in momentul in care cumperi masina de pe o firma fantoma, care bineinteles nu achita tva-ul ? Si aici ma refer la inmatriculare...sau eu stiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites
58 minutes ago, yachtmanblue said:

Felicitari AdiBB, sa o stapanesti sanatos! De 8 luni incarc sa imi gasesc si eu S60-ul D3 pana in 11000. A fost unul in cluj si s-a dat miercuri, chiar cand imi programasem sa ma duc sa il vad. Pe de alta parte, nu pot aparea probleme in momentul in care cumperi masina de pe o firma fantoma, care bineinteles nu achita tva-ul ? Si aici ma refer la inmatriculare...sau eu stiu...

Salut yacht--Dupa ce o cumpara pe firma baietii, cand ajunge masina in tara o trec deja pe persoana fizica,oricum nu e nici o problema si daca o iei de pe firma din cate stiu eu.Eu de 1 luna am tot cautat,era pe autovit masina de fapt si acum este cea la 10750 in bucuresti.Poate pozele nu te au impresionat caci au fost facute la repezeala din cate a zis el,dar crede-ma ca masina arata perfect,interior exterior ca noua.

CataP --cei de la primus au zis ca in afara la drumurile lor distributia se schimba la 210000,la noi e recomandat la 180000.

 

V50-- km sunt reali carte service totul in regula.Masina a fost adusa pe platforma.Oricum distributia o voi schimba fara sa stau prea mult pe ganduri asta e clar

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, AdiBB said:

Salut yacht--Dupa ce o cumpara pe firma baietii, cand ajunge masina in tara o trec deja pe persoana fizica,oricum nu e nici o problema si daca o iei de pe firma din cate stiu eu.Eu de 1 luna am tot cautat,era pe autovit masina de fapt si acum este cea la 10750 in bucuresti.Poate pozele nu te au impresionat caci au fost facute la repezeala din cate a zis el,dar crede-ma ca masina arata perfect,interior exterior ca noua.

CataP --cei de la primus au zis ca in afara la drumurile lor distributia se schimba la 210000,la noi e recomandat la 180000.

 

V50-- km sunt reali carte service totul in regula.Masina a fost adusa pe platforma.Oricum distributia o voi schimba fara sa stau prea mult pe ganduri asta e clar

Nu contest ce au cei de la primus, eu iti ziceam doar ca, conform manualului se face la 180.000 si asta este international ca si grafic. Eu unul chiar daca as sta in alt stat european o faceam cum scrie in manualul de revizii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, AdiBB said:

Salut

Cei de la primus mi-au facut o oferta foarte buna la schimbarea distributiei in jur de 1700 de lei plus celelalte probleme 800 lei .Eu sunt din Sibiu si aici din cate stiu nu e reprezentanta Volvo si am avut multe peripetii cu serviceurile de pe aici.Masina are 178000 cei de acolo au zis ca pe la 210000 s-ar schimba distributie,eu as vrea sa o schimb acum sa nu am neplaceri ulterioare.Daca se poate si aici o parere mi ar fii de mare ajutor

 

Mersi

Schimba tot ce trebuie // se sugereaza si iti permiti - nu vrei sa te lase ceva pe Valea Oltului, iar cel mai apropiat service Volvo este la Cluj sau Bucuresti. Cand ajungi in Sibiu da-mi un semnal. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now