rayzen31

Salutare!Am si eu o problema !Mesaj bord VOLVO S 40

5 posts in this topic

I mi apare urmatoru mesaj la bord **^LOW BREAK FLUID)   stiti ceva despre asta,,,trebuie completat lichidu la frana? Sau e altceva?E grava problema sau nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te stresa. nu este o mare problema, doar te atentioneaza, ca ar trebui schimbat lichidu de frana. Totusi sa te uiti cat se poate de repede, daca a scazut nivelul la minim., atunci cu DOT 4 sau DOT 4+ sa completezi. In Romania din pacate nu prea schimbam lichidu de frana din 3 in 3 ani cum ar trebui dupa cartea technica a masinii, asa ca fiecare la atitudinea lui . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te atentioneaza ca este nivelul scazut, nu ca trebuie schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 ore, rayzen31 a spus:

I mi apare urmatoru mesaj la bord **^LOW BREAK FLUID)   stiti ceva despre asta,,,trebuie completat lichidu la frana? Sau e altceva?E grava problema sau nu?

Verifică dacă n-ai scurgeri, eu am pătit-o, era dusă garnitura de la etrier spate si a trebuit să-l schimb si apoi să completez cu lichid de frână.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/29/2016 at 3:48 PM, rayzen31 said:

I mi apare urmatoru mesaj la bord **^LOW BREAK FLUID)   stiti ceva despre asta,,,trebuie completat lichidu la frana? Sau e altceva?E grava problema sau nu?

Am avut și eu mesajul acum câteva luni. Scăzuse nivelul lichidului de frână (care este același cu lichidul de ambreiaj - fiind situate în același recipient).

L-am schimbat și totul e ok.

Trebuie avut în vedere, așa cum sublinia și Alibaba, că se schimbă lichidul de frână la ceva timp, deoarece este supus schimbărilor de temperatură (în special condens) care îl subțiază în timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now