Kira200905

Check engine light ON

15 posts in this topic

Salut,

 de vreo doua zile mi s-a aprins led-ul de check engine, dar masina merge perfect. Nu am simtit nicio degradare in performanta sau tremurat. Consumul e cel obisnuit. 

Singurul lucru diferit pe care l-am facut, am pus Shell Nitro+ 95. Led-ul s-a aprins cam dupa 600 km dupa plin.

 Aveti sfaturi? Ma duc la Volvo abia marti pt ca nu sunt in tara!

 Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e sonda lambda , cea de dinainte de catalizator. La Volvo mi-au spus ca trebuie schimbate amandoua si ca o sa ma coste 600 eur. Am vazut ca multi pun Bosch care costa cam 120 fiecare. Ce experienta aveti cu ele?

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 30 June 2016 at 9:16 AM, i love VOLVO said:

Doar numele imi spune ca sunt de rahat. Eu unul fug de bosch

Imi spui te rog ce imi recomanzi sa cumpar?

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-as spune cu mare placere dar sunt bâtă. Eu unul in general fug de bosch dar nu sunt in masura sa-ti dau un sfat. Sper ca vreun coleg care stie sa-ti dea un raspuns. Denso vad ca-i o firma buna dar putin mai scump ca bosch. Ai grija la mufa ca vad ceva diferenta intre ele. Ma refer la poli

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem in aceeasi oala, se pare. Si eu ma informez cu google si cer sfaturi de la altii care stiu despre ce vorbesc :-)

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce masina, ce motor, ce coduri de eroare au iesit?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi folosim BOSCH pe sistemele de injectie BOSCH si DENSO pe cele DENSO.

Sent from my D5503 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai tare ce zice omu,  Bosch e de rahat dupa care zice ca nu se pricepe . Parca era un topic tehnic in care gasim rezolvari nu discutii gen CAN CAN . 

Si oricum fara sa stim ce motor si ce coduri de defect e greu de dat o rezolvare pertinenta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul sunt foarte multumit de Bosch, am o bormasina de vreo 15 ani in atelier si inca merge perfect, utilizare industriala/zilnica nu cand si cand.

La fel si surubelnitele electrice, mult mai bune si performate fata de Makita sau altele.

Pertinent sau ba ???

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bormasina mea Bosch de la atelier s-a stricat, nu mai schimba sensul insa injectoarele de pe XC70 merg ca acum 12 ani . Deci injectia Bosch e buna iar bormasinile nu ....daca ma intrebi pe mine . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am bormasina si flex Makita si sunt multumit, un televizor Toshiba si unul LG...PLM, despre ce se discuta aici? :lol::lol:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca despre un S80 da sa ma bata mama daca stiu ce motor are, banuiesc ca pe benzina pt ca a alimentat cu Shell de 95+ dar la 2008 ai 5 motoare, un 2.0 aspirat, 2.5 turbo, 3.0 turbo, 3.2 aspirat si 4.4 aspirat . Care din ele o fi habar nu am, banuiesc ca un 2.5t pt ca alea au probleme cu lambda . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch?

Nuuuu! 

Prefer DeWALT! Alta culoare.....mai multe muste.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am spus doar parerea. Bosch nu mai este ce a fost. Toata lumea fuge de bosch asa ca daca ar fi sa-mi trebuiasca ceva as lua orice dar nu bosch. Inca i-am dat si un indiciu ce ar fi bun. De la Denso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now