costin96

Volvo C30 D2 - achizitie

57 posts in this topic

@Cristi Muresan: Aham. Merci de info. O sa ma interesez de costuri si procedura de instalare. Ideal ar fi sa nu incep sa desfac juma de masina, ca altfel nu merita si o las asa. Momentan problemele mele principale ar fi cum si in ce prind amp-ul, si cum trag cablu de la amp la baterie fara sa incep sa dau gauri :)) (problema principala fiind cum ajung din habitaclu in zona motorului). Daca se dovedeste o bataie de cap, o sa o las asa cum e. Ar fi fost dragut sa aibe o iesire pentru amp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, costin96 a spus:

@Cristi Muresan: Aham. Merci de info. O sa ma interesez de costuri si procedura de instalare. Ideal ar fi sa nu incep sa desfac juma de masina, ca altfel nu merita si o las asa. Momentan problemele mele principale ar fi cum si in ce prind amp-ul, si cum trag cablu de la amp la baterie fara sa incep sa dau gauri :)) (problema principala fiind cum ajung din habitaclu in zona motorului). Daca se dovedeste o bataie de cap, o sa o las asa cum e. Ar fi fost dragut sa aibe o iesire pentru amp.

Ce-a mai comuna solutie este pe la cablajul de deschidere al capotei , referitor la cablu.

Adaptorul (nu stiu cum se numeste exact ) care transforma semnal amplificat in semnal neamplificat (pe care il preaia amplifu tubului de bass) costa cam 20-50 lei.

Cablajul poate fii scump cablaj specific audio sau super ieftin cumparat din mediagalaxy rca-mono 5m + cablu din dedeman electric . 

Eu am folosit ambele metode , diferentele sunt doar in buzunarul tau din pct. Meu de vedere, poate sunt colegi care au alta pespectiva si argumente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma duc pe cablaje suspecte cu fire subtiri si fara siguranta implementata, nu vreau sa ma joc de-a pompierii :D.

Mai intai imi fac "temele" in legatura cu montarea si costurile aferente (atat pentru montare ci si pentru amp-uri si cabluri).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne spuui ce fel de head-unit ai, este posibil sa-ti raspunda cineva daca are line-out.

Exista si solutia de a lua semnal din boxe... dar vei prelua un semnal deja distorsionat. Head-unit-urile OEM sunt facute sa mearga cu boxele de pe masina, adica exista un EQ "fix" peste care faci tu reglajele. In felul asta se poate realiza o auditie decenta cu niste difuzoare... foarte slabe.

Cablaj alimentare

  • Se alege in functie de puterea amplificatorului si lungimea traseului
  • Se poate folosi orice cablu multifilar din Cu (cablurile dedicate audio sunt povesti pentru scos bani din buzunarul credulilor). Pe plus, se monteaza siguranta in functie de conductor, nu in functie de amplificator. Siguranta protejeaza conductorul (si implicit masina. De acolo iei foc). Amplificatorul este protejat de o siguranta proprie.
  • Din compartimentul motor in habitaclu intotdeauna exista presetupe de cauciuc nefolosite

Cablaj semnal HU -> amplif

  • Aici conteaza calitatea cablului si a mufelor.
  • Recomand cabluri Cordial. Se gasesc la senia.ro. Nu sunt scumpe, si in opinia mea, te vei alege cu un cablu de o calitate deosebita (Iar o sa te simti tras pe sfoara de MediaGalaxy, Flanco, etc...

Cablaj amplif -> boxe (daca este cazul)

  • Se poate folosi orice cablu multifilar din Cu avand sectiune 1,5 -> 2,5 mm2 (in functie de putere)

 

Cablurile se trec deobicei pe sub tapiteria de la praguri, acolo unde vei gasi si instalatia eletrica a masinii trasa deobicei prin canale speciale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pedala Merci mult de informatii :D. Sunt de ajutor. Chestia e ca eu nu stiu ce head unit am, si nici nu stiu cum sa aflu asta. Probabil trebuie dat jos si vazut codul de pe el, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa o lasi asa si nu vei avea probleme . 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, costin96 a spus:

@pedala Merci mult de informatii :D. Sunt de ajutor. Chestia e ca eu nu stiu ce head unit am, si nici nu stiu cum sa aflu asta. Probabil trebuie dat jos si vazut codul de pe el, nu?

Este fibra optica intre hu-amplif ... singura solutie pentru a prelua semnal este de pe o boxa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now