Sign in to follow this  
Followers 0
Simy

Al meu Volvo S60

12 posts in this topic

Salutare tuturor.

Tin sa va anunt ca de o saptamana am intrat si eu in rand cu lumea, adica mi-am luat din Germanica un Volvo S60 D3 163CP 2011, 182,000KM, istoric service Volvo....

Toate bune si frumoase, diferenta de la cer la pamant fata de fosta masina, dar am observat cateva chestiuni la care incerc sa gasesc raspuns si sper sa ma ajutati putin. Mentionez ca nu am mai avut sau condus Volvo vreodata.

1. Cand apas pedala de ambreiaj, la jumatatea cursei se simte si aude un mic "poc(click)" + se simte o mica vibratie. In viteze intra bine, schimba bine, trage, no problem.

2. La viteza mai mare, cam 120km/h+ se aude din bord un fel de pocnituri mici (asemanator cu sunetul scos de CD player cand invarte discul), banuiesc sa fie ventilatorul care se lupta cu inertia...(zic si eu).

3. Dupa ce opresc motorul si ies din masina, de sub capota (de la motor) se aude ca un "partz"...nu radeti...e ca o supapa care elibereaza aer, ceva de genul...

4. Am pus pe un stick USB niste melodii mp3; bagat stick-ul in portul USB din cotiera dar nimic. Posibil sa nu recunoasca stick-ul si sa fie doar pt telefon?

5. Peste vreo 3000 km ar urma sa schimb ulei+filtre, care ulei este recomandat, dar filtre?

6. Un service bun in Suceava?

Cam atat deocamdata. Raman dator. Noroc!

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

1. La pedala acel poc il am si eu, cel mai posibil sa fie de la arc

2. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji si la mine mai face

3. Este posibil sa fie de la EGR care isi face un ciclu dupa care se opreste

4. USB-ul cand il conectezi trebuie sa te duci la media si sa selectezi USB, atentie stickul trebuie sa fie in format FAT32 si sa le recompilezi pentru ca nu toate mp3-urile le citeste.

5. Ulei A5/B5 0W30 si iti trebuie 6 Litri

6. Pt. un service bun las colegii sa se pronunte

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija mare la ulei sa fie 0W30.. Turbina nu te iartă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu turbina e problema ci linia de tacheti si axele cu came

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 este supapa de shut-off care se deschide sau o valva care elibereaza vacuumul

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, vr46oly said:

Ai grija mare la ulei sa fie 0W30.. Turbina nu te iartă

Ce marca sa fie uleiul? Castrol?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau volvo oem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
54 minutes ago, Simy said:

Ce marca sa fie uleiul? Castrol?

Castrol sau Volvo OEM, In cutia de Volvo tot castrol este

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. nu stiu, nu ma pronunt. de verificat in service sa fii sigur :) 

2.nu stiu, nu ma pronunt.

3. vacuum off, cred ca nu trebuie sa iti faci griji.

4. In meniu la MEDIA ar trebui sa iti apara USB . Am patit si eu cu stickul sa nu il recunoasca. Am formatat stick-ul, recopiat muzica pe el si apoi a functionat. Ai incercat si cu alt USB stick si tot nu merge (sa fii atent si la formatul fisierelor sa fie mp3)? 

5. Cum au spus si ceilalti colegi experimentati de pe forum, obligatoriu ulei 0w30 Acea A5/B5 Castrol sau Volvo OEM. 

6. nu cunosc. In Bucuresti, daca ai drum, avem colegi pe forum super profi (nu le fac reclama, oricum ii stie lumea pe aici).

 

Stii daca au schimbat distributia in Germania (spuneai ca are 182k km) ? Daca nu, ar cam trebui sa o faci.

 

O zi cum va doriti,

 

Ciprian 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, CiprianM said:

1. nu stiu, nu ma pronunt. de verificat in service sa fii sigur :) 

2.nu stiu, nu ma pronunt.

3. vacuum off, cred ca nu trebuie sa iti faci griji.

4. In meniu la MEDIA ar trebui sa iti apara USB . Am patit si eu cu stickul sa nu il recunoasca. Am formatat stick-ul, recopiat muzica pe el si apoi a functionat. Ai incercat si cu alt USB stick si tot nu merge (sa fii atent si la formatul fisierelor sa fie mp3)? 

5. Cum au spus si ceilalti colegi experimentati de pe forum, obligatoriu ulei 0w30 Acea A5/B5 Castrol sau Volvo OEM. 

6. nu cunosc. In Bucuresti, daca ai drum, avem colegi pe forum super profi (nu le fac reclama, oricum ii stie lumea pe aici).

 

Stii daca au schimbat distributia in Germania (spuneai ca are 182k km) ? Daca nu, ar cam trebui sa o faci.

 

O zi cum va doriti,

 

Ciprian 

 

 
 

m-am uitat sub bord si am apasat pedala de ambreiaj cu mana, se aude acolo in pedala, la arcul ala, voi pune un pic de ulei, poate nu se mai aude.

Am reusit sa fac stick USB, formatat FAT32 si totul s-a rezolvat.

Pe capacul de la motor este lipita o eticheta care arata ca distributia + ulei + filtre ar fi schimbate la ultima revizie, aprox 170,000 km. Am sa revin cu o poza poate, sa vedeti si voi daca asa este.

 

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, CiprianM said:

1. nu stiu, nu ma pronunt. de verificat in service sa fii sigur :) 

2.nu stiu, nu ma pronunt.

3. vacuum off, cred ca nu trebuie sa iti faci griji.

4. In meniu la MEDIA ar trebui sa iti apara USB . Am patit si eu cu stickul sa nu il recunoasca. Am formatat stick-ul, recopiat muzica pe el si apoi a functionat. Ai incercat si cu alt USB stick si tot nu merge (sa fii atent si la formatul fisierelor sa fie mp3)? 

5. Cum au spus si ceilalti colegi experimentati de pe forum, obligatoriu ulei 0w30 Acea A5/B5 Castrol sau Volvo OEM. 

6. nu cunosc. In Bucuresti, daca ai drum, avem colegi pe forum super profi (nu le fac reclama, oricum ii stie lumea pe aici).

 

Stii daca au schimbat distributia in Germania (spuneai ca are 182k km) ? Daca nu, ar cam trebui sa o faci.

 

O zi cum va doriti,

 

Ciprian 

 

 

distributie.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0