ironman

Camera auto de bord interzisa?

10 posts in this topic

Salutare.

Am dat peste articolul asta:

http://www.nwradu.ro/2014/10/austria-amenda-pana-la-10-000-de-euro-daca-ai-camera-montata-in-parbriz/

Din ce am citit camera nu e interzisa in sine, ci poti avea probleme daca o folosesti. O sa plec prin niste tari calde vara asta, si de obicei la drum lung pun camera. Vazand si articolul asta imi vine sa intreb: e vreo tara unde e interzisa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din articol reiese ca nu ai voie sa publici imaginile, dar ai dreptul sa o folosesti.  Martor in caz de accident, in fata politiei si a autoritatilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep. Aia ziceam si eu. De aia intrebam daca stie cineva sa fie intersiza in vreo tara, sa n-am vreo surpriza. Banuiesc totusi ca se poate folosi peste tot, atat timp cat tii imaginile pt tine, sau ca martor in caz de ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oarecum ciudat, avand in vedere ca toate tarile dau dreptul de a filma in spatiile publice <strazi parcuri etc>, insa vezi si Google street view eu cenzureaza nr masinilor sau fetele oamenilor, deci cred ca stiu ei mai bine.

Cred ca problema a fost ca acele imagini au fost publice fara a fi cenzurate fetele oamenilor sau alte repere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania, dreptul la intimitate nu-l ai in spatiile publice, deci ai voie sa filmezi orice si sa si publici (exceptand zonele unde este semnalizat acest lucru, ca fiind interzis). In alte tari, probabil sunt alte legi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania, de exemplu, nu ai voie sa publici video in care ai in prim plan (sau cel putin vizibil) fata/fetele unor persoane. Basically, ai voie sa filmezi tot ce poti si ce se vede de pe spatiul public, dar nu sa le pui pe internet. Daca vrei asta, poti blur-a fetele oamenilor. Daca vrei sa le tii pentru tine, este ok.

Cauta pe net, ca sunt discutii in legatura cu asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta tampenie in numele "dreptului la intimitate"

Ne cauta si in gaura curu..lui, stiu tot ce facem prin cctv, telefoane, mail, cautari pe internet si toate cele iar de fatada ... n-ai voie domnule sa-l pui pe ala dobitoc care calca pe cineva ca-i violezi drepturile.

O alta imbecilitate scornita de fatada pentru a ne lasa impresia ca avem viata personala.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca iti interzice careva, sau sa te sanctioneze din oficiu, dar cred ca te poate da in judecata, persoana care apare in filmulet. Ma gandesc ca autoritatile nu au de unde stii daca cel  care apare in film, nu cumva si-a dat acordul pentru postare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima oara cand am studiat subiectul asta (cel putin pe Germania, din curiozitate, dar cred ca se aplica si la alte tari), legea era destul de vaga si lasa loc de interpretari. La baza, n-ai voie sa filmezi pe cineva fara acordul lui (ceea ce mi se pare si normal, da-o naibii, nu?) -- in ideea ca din multimea de oameni filmata, focusesi pe X. Practic, la ei se aplica legea, cateodata, pe toata multimea de oameni X; cum spuneam, lasa loc de interpretat.

Uite un exemplu la prima cautare pe YouTube:

2:41, mai ales. 

Mai departe nu stiu sa iti spun daca poti fi sanctionat de politie (prin autosesizare), sau trebuie sa te dea cineva in judecata, dar de regula nu te pui cu tarile care respecta legile :D.

Long story short: daca vrei sa filmezi pentru tine, e totul ok (cat timp esti pe spatiu public). Daca vrei sa pui pe YT, bagi un blur pe numere si fetele oamenilor (oricum se face usor operatiunea asta).

 

Scrie si pe wiki la Legalityhttps://en.wikipedia.org/wiki/Dashcam

Edited by costin96
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, paunionutz a spus:

Nu cred ca iti interzice careva, sau sa te sanctioneze din oficiu, dar cred ca te poate da in judecata, persoana care apare in filmulet. Ma gandesc ca autoritatile nu au de unde stii daca cel  care apare in film, nu cumva si-a dat acordul pentru postare

N-o sa-ti vina sa crezi dar ai nevoie de acordul in scris al persoanei care apare in film/poza pentru a o putea posta/folosi, deja sunt formulare tip pentru asta.

Cel putin la pozat daca vrei sa mergi la o expozitie/concurs nu mai zic sa vinzi o imagine ai nevoie de acordul in scris pe variante recunoscute legal in tara respectiva iar pentru copil de la parinti. De multe ori se ajunge la aberatii in care intr-un peisaj apare cineva (care-ti mai strica si imaginea in ansamblu) si n-ai voie s-o folosesti ca n-ai acordul marmotei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now