Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ratacta

a ajuns omul pe luna?

8 posts in this topic

Chiar credeti ca au ajuns americanii pe luna? hmm.. Eu unu nu cred.exista atat de multe intrebari pe care le poti pune vazand imaginile pe care ei le-au aratat la sosirea din spatiu. intrebari cum ar fi: de ce flutura steagul american pe luna cand acolo nu exista aer?, de ce umbrele cad din mai multe parti cand luna primeste lumina doar de la soare?, de ce se vede fata astronautilor cand stau cu spatele la soare iar poza este facuta din fata?  ...voi ce parere aveti?aici e un mic documentar ........http://www.trilulilu.ro/iri_piry/1e261903a72800[attachurl=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data am vazut documentarul in clasa a 11-a(proiectie) ,prezentat fiind la momentul respectiv de d-l prof. de fizica,acesta sustinand acelasi lucru: "omu' nu a ajuns niciodata pe luna".Convins fiind de afirmatiile si dovezile d-lui profesor,bineinteles,prin intermediul proiectiei,am inceput sa cred ca ii adevarat.La momentu' de fata,nu stiu ce sa mai cred.Oare chiar sa-i fii "pacalit" americani pana si pe rusi?Imi este foarte greu sa cred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

au ajuns !

io eram la o bere cu o martianca, cind, ce sa vezi : apare amstrong si-mi cere un foc...

nu i-am dat ca oricum pe luna nu e aer!

de-atunci nu-mi mai place de americani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca e fake, si ca toti cei care amenintau operatiunea lor mureau in circumstante ciudate dupa cum se vee si in documentar, erau atat de grabiti atunci sa o ia inaintea rusilor incat s-au bazat pe chestia cu falsificarea pozelor, dar au uitat ca timpul trece si tehnologia evolueaza, dar acum degeaba, e prea tarziu, si-au atins scopul dorit de atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ajuns e clar ca au ajuns.....Doar ca nu atunci cand ne-au spus ei ca au Aselenizat  ;D Exista si vice-versa....Credeti ca in timpul razboiului rece cand rusii monitorizau fiecare pas al americanilor, ar fi tacut daca nu era adevarat? Imagini cu steagul american infipt pe solul lunar au prezentat si satelitii de spionaj rusesti.

Oricum exista si o alta teorie (in care cred si eu) si anume ca intr-adevar aselenizarea a avut loc dar filmul prezentat publicitatii este un fake, de frica esecului. Sa nu uitam ca in 1960 rusii erau net superiori la tehnologie spatiala si ca Aselenizare era extrem de importanta atat din punct de vedere stiintific cat si politic. Daca misiunea oficiala era un esec (si se stia ca exista riscuri majore) ramanea imaginea cosmetizata a filmuletului contrafacut, dar pasul a fost facut si rusii stiau asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Aline,ai fost olimpic la istorie,sau la fizica?  :D

scz de off-topic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

aspre aceriasi parere ca si budulan inclin si eu ........... au ajuns dar mult mai tarziu iar filmul cu aselenizarea e o mare facatura pt acele timpuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Aline,ai fost olimpic la istorie,sau la fizica?  :D

scz de off-topic !

Fizica si matematica  ;D Acum de cand cu tehnica asta moderna m-am prostit rau de tot....Imi este dor de stilou si foaia milimetrica  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0