NicuG

Nu trage in parametrii normali si baga gaze la stationare

62 posts in this topic

Daca imi permiteti sa revin cu un off topic mic asa cum am promis: am trecut ITP fara probleme :) Tot ce am facut a fost sa tac din gura si sa nu stie nimeni care are legatura cu locul in care fac ITP ca am DPF-off :))

Drumuri bune va doresc! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai normal ca trece ITP ul . Opacitatea fără DPF este maxim 1 iar limita e intre 0.3 și 3 .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG, mai oameni buni, este cineva prin Cluj care face dpf off? Sau Sibiu. Ma refer la partea de software. As vrea ca-n aceeași zi sa se întâmple ambele operațiuni, si partea fizica, si software. Am înțeles ca tre dat jos computerul si trimis la București, vreo 3 zile toată distracția, ca la noi...in Romania. Asta de la băieții de la Tcmturbo. Pe Oliver l-am contactat. El face doar partea fizica.

Pana la urma n-au fost chiar prosti cei de prin tara, de au ținut neapărat si și-au dus mașinile la BogdanG sau MidnightC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am înțeles ca partea de software e cea complicata. Si cea care durează cel mai mult. Ca poate lua chiar o zi de lucru.

Acum fie si așa, gandindu-ma, cum se poate trimite la București computerul mașinii si după aceea sa fie pus înapoi? Pai daca ceva nu e in regula si tre ajustat, ca doar de aia durează o zi, nu?! Ce se întâmpla? Se mai trimite iarăși la București? Deja, din datele care le am, e comic...cu gust amar.

Edited by NicuG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Am avut aceleasi simptome si era de la furtunul injector retur...era crapat. L-am schimbat si totul a fost OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc. O sa verific si astea.

Sper sa ajung la Oliver. Bogdan (behu) m-o convins ca el e omul pe care-l caut.

Respecte Bogdan. Si mulțumesc pentru amabilitate si răbdare. Când trec prin Cluj, fac cinste. Păcat ca nu mai ai volvo.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dureaza pe naiba o zi softul. La noi dureaza 40 de minute cu tot cu re-etansat.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut domnilor. Revin pe topicul deschis.

 Mi s-a aprins check engine-ul. Am mers de urgenta la Oliver si a rezolvat partea fizică. Pentru soft am ajuns in Cluj la Lorand Kiss. Mulțumesc ambilor pentru amabilitate. La fel, mulțumiri BogdanG si MidnightCaller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mirosul s-ar părea că ar fi de la niste saibe la injectoare. Nu am rezolvat încă problema mirosului, ca se pare că am altele la care trebuie să le dau curs. Si ar fi ca, după ce se încălzește motorul, sau mai bine zis, după ce merg cu ea, îmi apar niste trepidatii urate la plecarea din a-ntaia. Dacă se mișcă chiar puțin masina trepidatiile-s isesizabile. Dar dacă stă pe loc la plecare, face zgomot mare, ca si când aș pleca cu a patra. Se pare că ar fi volanta, care se aude când ridic ambreiajul, scoasă din viteza. Alte păreri?!

Edited by NicuG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, se poate un pret pentru kit ambreiaj + volanta? As dori sa fac si un schimb de ulei + filtre. Ce-mi recomandati? Serie YV1MW765272330300

Edited by NicuG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzati. Frumos ar fi sa continui acest topic cu rezolvarea completa a problemei semnalate, dar am luat-o ca românașul prin cucuruz.

Așadar, mașina trage mult mai bine față de ce înfundat mergea. Efecte secundare, gen abur când e rece, funingine pe toba, etc, încă nu am apucat sa observ, dar vă țin la curent. Mirosul inca nu a dispărut, fiind vorba de acele șaibe.

Edited by NicuG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dureaza pe naiba o zi softul. La noi dureaza 40 de minute cu tot cu re-etansat.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

La mine durează fix 5 minute și nu etanșez nimic pt ca îl citesc prin mufa .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

O durat fix vreo 2 ore, c-o trebuit citit prin mufa, dat jos(că-i bosh) pentru scriere, sigilat si remontat. Facandu-se operațiunea printre altele, o luat vreo 4 ore. Deci, depinde..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mult a ținut fericirea! 150 km... Iarăși "check engine" aprins in bord.

Deja, când ceva începe prost, tre sa continue..Nu!? O sa-i fac un test iarăși, desi la ultimul si singurul făcut, nu avea decât dpf înfundat si pedala de accelerație.

Am făcut un compromis enorm luând mașină din Romania, si mi-o iau acum peste bot rău de tot. Nu-s genu care sa ascundă rahatul sub preș, dar simt ca m-aș scăpa de ea.

Pana la urmă o sa mai merg vreo doi trei pași, cu reparațiile, dar îmi mai dau timp de gândire vreo zi doua, pentru pierderea la revânzare. Va țin la curent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu ma înțelegeți greșit, dar tocmai am făcut un dpf off si am mâncat un frig in acea zi, de-s răcit tun de vreo 5 zile.

Si-asa drag am prins de mașina asta, de nu va pot spune..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea găsesc legătura între dpf off și frig ? Nu exista încălzire în service sau cum ? Ești sigur ca problemele tale erau de la dpf ? nu de alta dar sunt multi care fac dpf off degeaba..... pardon, de pomana .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan. Ie, a fost prima zi de frig năprasnic in Ardeal, Miercurea trecută. Pai eu fiind din Alba Iulia, trebuia sa ajung la Oliver pe la 10.30. In mod normal, ia maxim o ora, dar o luat vreo 2 ore pana am ajuns, ca suntem printre județele care-si păstrează cu sfințenie drumurile naționale cu o singura bandă. Tre doar sa vireze stânga mai multi intr-un loc, si totul se oprește.

No, dar masina o trebuit lăsată o vreme, ca era încinsă. După ce o terminat Oliver, la 16.00 am fost in Cluj la Lorant, si de acolo am plecat la opt seara. Si mai tot timpul am fost pe afara, in fine.

Am fost cu ea înainte la tester si indica ca dpf infundat. Diferență de presiune mare. Atât, in rest nicio eroare.

Se poate sa fie eroarea asta de la vreun injector? Ceva șaibă de foc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ca DPF-ul e prins calumea si nu scapa pe la colier ? Vezi daca nu e afumata turbina

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NicuGPai esti sigur ca buba ta nu e pedala de acceleratie acum? Mergi la Oli sa puna testerul dar din ce spui pare pedala dar la aia nu se aprinde CHECKul din ce stiu . Oricum au multe probleme astea de 1.6 dar si cand le faci pe toate trage sa moara motorul asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, in urma testului facut inainte de-a merge la Oliver, am vazut ca diferenta de presiune inainte si dupa dpf, era foarte mare. In manualul de diagnoza zicea ca trebuie sa fie parca minim 3% si maxim 100%. La mine, am vazut si 102%, desi era specificat undeva ca valoarea e una raportata la o valoare standard, iar tot ce-i peste acea valoare se considera 100%.

Ceilalti parametrii verificati, pe turbina, si alte cele, erau in limitele normale. Conform cu manualul de acolo, zic.

Acum acea eroare pe pedala, am observat-o foarte ciudat. O sa-ti descriu asa cum s-o intamplat, chiar daca e spooky.

Desi turbina functiona in parametrii specificati, a aparut o eroare ciudata, la viteza de ~3km/h, cand ne desplasam usor cu masina pe un drum cu gropi, pana a iesi pe carosabil.

Analizand toti parametrii luati de pe masina in acel moment, singurul care ne-a iesit in evidenta a fost pedala, pentru care se indica ca trebuie sa functioneze 0% (cand nu e apasata) si 100% (cand e apasata).

Acum, verificand strict pedala, live, ea era la 4% neapasata, iar cand am apasat-o, a ajuns la 60%. M-am uitat sa nu fie ceva ce-ar putea-o bloca, scotand inclusiv presul, si a mai coborat un centimentru, ajungand la 62%

De asta am pomenit de eroarea pe pedala.

In acel moment becul de "check engine" nu era aprins.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand nu exista manual de diagnoza iar in al 2-lea rand, presiunea diferentiala nu se masoara in procente ci in milibari, daca aveai intre 3 mbari si 100 mbari l-ai spart degeaba . 

Faptul ca pedala nu-ti ajunge la 100% nu inseamna ca are ceva defect, daca da cod de defect inseamna ca e defecta, unele afiseaza 80% de exemplu iar la cele cu kick down ajung la 100% . 

PS> nu ai cum sa ai turbina perfecta cu DPF infundat, este ca si cum ai spune respir aer perfect sub apa . Cand ai DPF-ul infundat nu ai evacuare, daca nu ai evacuare nu face turbina presiune sub 2000 rpm . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vida nu raporta in hPa bre ? Sau te dai cu Launch-u ?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servus.

Testul a fost facut cu Dice/Vida. Am zis in procente, pentru ca n-am mai stiut exact ce unitate de masura folosea. Va dati seama ca n-am stat tot timpul pe capul omului, desi intrebam tot felul. Da, erau hPa. 

Stand pe loc, si neturata, presiunea era la o valoare mare, in jur de 65 - 70 - 80, din ce-mi aduc aminte. Oricum, mult peste ceea ce era indicat in acel manual. Prin manual ma refer la documentatia soft-ului in care e explicat fiecare parametru, valorile posibile, valorile normale, etc

Raportat la putere, diferenta e foarte mare dupa ce-am scos filtrul. Inainte ziceai ca se taraie pe drum.

Edited by NicuG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, poate l-am scos degeaba, dar din cele semnalate pe forum si altor colegi care au habar pe auto, toata lumea mi-a sarit cu "fa dpf off". Crede-ma ca din start am fost impotriva, Midnight Caller stie. Doar ca am vrut sa analizez un pic situatia, desi nu prea este timp sa analizezi toate chestiile care te framanta zilnic. Ar fi fain sa stiu la lucrarea dentara care mi se face, in ce procente e realizat aliajul din care mi se pune plomba, pentru a ma interesa de efectele asupra sanatatii, sa vad si sa stiu cum mi-au montat instalatorii tevile de ppr si cele de cupru, ca toate lumea stie suda ppr dar aproape toti din cei care lucreaza in domeniu habar nu au de detalii de montaj si verificari (ai ramane uimit), care scapa aproape tuturor; tabloul care-l vom face cadou in ce tehnica o fost lucrat si ce tip de culori o folosit... mai continui?

Din ce-am inteles eu, e ca scotand acest dpf, acesta, in teste, fiind singurul care semnala anomalie in valori, voi elimina practic o sursa de erori. Atat.

Sigur, problema ar putea fi alta, doar ca acum nu mai e dpf-ul care sa puna semne de intrebare. Crede-ma, nu l-am scos cu drag, o fost 1100RON + o zi pierduta + o raceala crunta. Poate pentru multi e mult, poate putin. As fi preferat, daca tot trebuie sa-i dau, sa-i fi pus unui om de pe strada in mana, decat sa-i dau pe aruncarea unui filtru si adaptarea unui soft.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now