Sign in to follow this  
Followers 0
zipfer84

Sfat achiziie V50/V60

5 posts in this topic

Salutare tuturor,

 

De ceva vreme ma incanta ideea sa imi iau Volvo, dupa vreo 6-7 ani de nemtoaice.

Ceea ce imi face cu ochiul sunt modelele V50 sau V60 cu motorul de 1,6 d. De mentionat este faptul ca masina o sa fie SH cu ceva peste 100000 km.

As vrea sa aflu de la voi o parare cat mai sincera, exceptand faptul ca este o masina SH si depinde foarte mult de "noroc"  si alte variabile pe care mi le asum. Ceea ce ma intereseaza e sa stiu cat de fiabil este motorul de 1,6, un consum real si cam ce costuri de intretinere are o asfel de masina. 

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci inseamna ca nu vrei volvo. 1.6 nu e motor de volvo si cam multi fug de 1.6D......ma rog, din cei care stiu ce inseamna 1.6d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Daca studiezi putin forumul vei putea sa iti faci o parere despre acest motor - colegul @i love VOLVO a evidentiat foarte bine. De asemenea, colegii cu mai multa experienta tehnica de aici de pe forum pot sa isi exprime o parere mult mai pertinenta decat mine. 

Pe de alta parte, pentru un V60 mai degraba cred ca ar fi mai potrivit un motor de 2.000 cmc sau chiar D5 de 2400 cmc - motoare in 5 cilindri aluminiu conceptie Volvo. 

Succes cu achizitia!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 ...sasiuri diferite ,avind referinte din platforma Focus II ,respectiv new Mondeo ,deci clase diferite ,motorizari imprumutate,etc  

.....Incepind cu 10-12000E poti achizitiona  modelul mai nou de break V60,intrucit V50 este scos din fabricatie si la revinzare este " subtire" dupa aceea (V50)..

Toate problemele  aparute la motorizarile Volvo sau PSA aici pe forum sint la masini cu un rulaj mare si nu ce cauti tu la ~100oookm insa trebuie sa ai certificati acesti km  si nu sa iti cumperi masina din Vitan iar putin peste  100oookm in Eu un pic mai greu de gasit,pret/calitate

Intretinerea depinde foarte mult de cit de dibaci si cunoscator ai fost la achizitie pt ca ,consumabilele anuale  ,periodice nu sint o avere si sint comparabile la pret cu marci similare la aceleasi  capacitati ..Traim in globalizare..

Parerea mea este ,ca un  V60 ar fi  de perspectiva ,la 1984 cmc,diesel decit 1.6..

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorizarea d2 este una mai robusta (1.6 , dar complet diferit fata de 1.6d 8v vs.16v , turbo , injectie ... alt motor, capacitatea este aceasi)

Cat despre v50 / v60 ambele le gasesti cu motorizarea d2 .

V60-ul este mai mare in interior , nu si portbagajul care este similar (poate mai mare al v50-ului) . 

Comfort: interiorul v60-ului este mult mai interesant si facil , super pt drumuri mai lungi.

Scaunele : ambele masini au scaune superbe , extrem de confortabile la drum lung

Feeling la volan : similar , dar v60 mi se pare mai sportiv , suspensie mai rigida . 

Dezavantaje v50: 1.Are faruri cu lupa si daca nu gasesti una echipata cu xenon ... e nasol noaptea (v60 are cu oglinda pt variantele halogen)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0