Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Ce parere aveti despre : ?

17 posts in this topic

Ce parere aveti despre http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=48588619&__lp=13&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=25100&makeModelVariant1.modelId=28&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=PETROL&minFirstRegistrationDate=2004-01-01&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1

Mi s-a pus pata pe T5, si deci de la S60 migrez pe S60 T5, dar nivelul de risc creste, obiectivul e una pe la 10K +- ceva + inca ceva banuti daca dispare taxa, sa fie E4 adica din 2004 in sus si T5.

Ce ziceti se gasesc  T5-uri  in stare buna, la suma de 10K\12K cam asa ? sau sunt mai mult ca sigur tzepe sau manarite?Oricum cand va veni marea zi, test-ul la reprezentanta va fi obligatoriu si voi merge cu cineva care cunoaste limba germana ( sau imi recomandati de altundeva ? ).

Ar fi interesant ca in acest topic sa se posteze link-urile cu diferite anunturi de site-urile mari si fiecare sa isi dea cu parerea despre masina respectiva.

Nu-i asa ca e superba ?  ;D  :love5:

08f6_27.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice masina second hand este o loterie. Poti face afacerea vietii sau poti sa-ti iei teapa. Depinde cat de noroc esti.

Masina arata superb si este si super dotata. Singura reticenta o am fata de kilometraj. 225 000 mi se pare cam mult. Si sigur masina a fost si "alergata".  :-\ Are nevoie de o analiza tehnica foarte atenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sincer treaba cu mine sta cam asa, doar eu mai am permis din familia mea, taicamiu dupa 35 de ani de permis fara nici un incident a ramas fara - definitiv (don't ask !).Eu peste o luna termin liceul, o sa merg la facultate tot aici in Arad, la IT si Automatizari ca altceva nu am la ce si la asta ma si pricep, asa ca e floare la ureche pt me si e o specializare care este valabila dincolo, desi nu planuiesc o cariera din asta, dupa facultate planuiesc sa parasesc tara peste ocean deci masina va ramane aici.

Din asta rezulta ca : - Nu parcurg cu masina multi kilometrii poate ff ocazional o excursie pe undeva, in rest Arad-Acasa

- Nu cred ca am sa o mai vand, chiar daca o voi vinde cand voi pleca (sper sa imi indeplinesc visul) o voi vinde probabil dar nu pt profit, sau poate se hotaraste maicamea sa isi reinnoiasca permisul :D

- Is constient ca consuma multisor

- Dupa cum ziceai e o loterie, eu nu am castigat niciodata la Loto sau Loz :)) sper sa am macar odata noroc la o asemenea alegere

Abia astept sa vina ziua cand voi semna actele  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarat ca masina SH este o loterie. Dar 200.000km pentru un S60 nu sunt multi. Cred ca s-a incetatenit ideea de la vechiile dacii unde intre 70.000km si 100.000km schimbai mare parte din motor. La Volvo S60 motoarele merg 700.000km si la 300.000km poti sa NU fi surprins ca este in parametrii specificati de fabrica.

Nu sunt adeptul masinilor SH dar diferenta de pret isi spune cuvantul, cumperi o masina in aceasi parametrii dar cu pana la 150% mai ieftina. Desigur ca nu vorbesc de Opel sau Dacia  ;D

Oricum masina este frumoasa si pretul e bun! pentru un fan VOLVO. Daca vrei sa o vinzi vei intampina probleme pentru ca ....se vand foarte greu aceste modele  :-\ Daca e prea ieftina o sa apara intrebari de genul:"Dar ce are masina de este asa ieftina?" si daca e prea scumpa ai intrebari de genul :"Cum dracu ceri atata pe o masina SH?"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu as lua-o pe loc daca as avea bani... "sehr guter Zustand., 1.Hand", kilometrii reali (ti-ar fi placut sa scrie 120.000 si sa  nu fie asa ?). Singurele probleme sint faza cu loteria si cu vanzarea groaie. Daca MENTAL treci de astea, ia-o, parerea mea.

Daca ar avea si un caiet service, ar fi super

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motoarele turbo pe benzina nu rezista mai mult de 250.000 km fara reparatii. Poti sa le pui mama uleiului ca tot se uzeaza.La Volvo cele LPT rezista mai mult dar T5-ul nu face exceptie de la regula.

Eu tot ma uit dupa un S60 T5 si am gasit in Romania cu maxim 100.000 km in jur de 12.000 euro fabricatie 2002.

Sau asta dar nu e misto culoarea :

http://www2.autovit.ro/html/1/2/8/4/921284.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai vorbi prostii.Am un bun prieten in Suedia-Malmo (care-mi trimite si piese, din cind in cind) care are un 850 T5 cu 390.000 km la bord ! Vara asta-in august vine cu ea, ca in fiecare an, asa ca o sa-i fotografiez bordul sa te convingi. Si nu a facut nici o reparatie la motor.A schimbat turbina la 240.000 km, filtre, furtune si alte nimicuri. Si motorul se aude perfect, la fel ca al meu. E tanc masina, sper sa ma tina si a mea la fel.

P.s. A, nu cred ca o sa ma tina, ca noi nu avem mecanici suedezi, am uitat... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta de pe autovit e beton si extra full. ar fi o mica problema la culoare si la kilometri. in rest...ce sa zic, mi-ar placea. daca as avea si un peco al meu...si e buna si la bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu extra full mi-a placut tare !!!  :D :D :D . Chiar si fara Navi,ea tot EXTRA FULL ramane...

scz de off-topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina aia a fost a unei femei si numai atat....kilometrajul ar putea fi real....Daca nu, intr-adevar nu prea e in regula asa putin. Culoarea e cea de prezentare de la VOLVO...Se pare ca ei apreciaza mult "mustarul". - Oricum mananca foarte condimentat, de ce nu ar condimenta si masina ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx:  De 12 ani ma ocup de motoare  ,modificari ,etc. (Cu studii de specialitate!).

Nu exista turbina pe turisme care sa reziste 240.000 km! Turatia maxima la care functioneaza e ~ 130.000 . La dimensiunea lor nu rezista mai mult de 150.000 km. In aproape 90% din cazurile in care au venit prieteni la mine cu probleme la turbina ( pierderi ulei ,fum alb ,joc mare in ax  ,etc) masina nu avea mai mult de 140-150.000 km ( cu turbina originala).

Nu vorbesc prostii. Cati km are a ta si cat ulei consuma? Daca spui ca nu ia gram de ulei (dovedit)  cum de altfel spun destui cu 150.000-180.000 km eu personal iti fac cadou un schimb de ulei. A mea (110.000 Km reali  ,cumparata cu carte service FORUMAUTO) consuma aproximativ 1,5 litri la 5000 km. Si asta pentru ca e TURBO.

Din cate am citit pe aici esti de nota 20 si tot respectul meu dar nu trebuie sa sfidam limitele tehnicii si a materialelor folosite.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alexu: nu inteleg faza asta cu navigatia. Acu ceva vreme cine avea bani sa-si cumpere un fiat ritmo de 20 de ani era tare, si acum nu ne mai suportam fara navigatie. Scuze, dar asa este. In afara faptului ca arata bine bordul, nu vad ceva extraordinar. Un prieten al meu are un S-Klass 320 d din 2003 si un altul E-Klass din 2002. Ambele au navigatie dar nici unul cd-ul. Asa ca e doar de fitze. Iar eu cand am spus de extra-full m-am referit strict la dotarile masinii. Dvd de-ala de manelisti cu navi isi poate pune oricine pe 2000 RON. Restul cu scaune electrice si ce mai are masina, mai greu. Oricum ms de ironie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alexu: nu inteleg faza asta cu navigatia. Acu ceva vreme cine avea bani sa-si cumpere un fiat ritmo de 20 de ani era tare, si acum nu ne mai suportam fara navigatie. Scuze, dar asa este. In afara faptului ca arata bine bordul, nu vad ceva extraordinar. Un prieten al meu are un S-Klass 320 d din 2003 si un altul E-Klass din 2002. Ambele au navigatie dar nici unul cd-ul. Asa ca e doar de fitze. Iar eu cand am spus de extra-full m-am referit strict la dotarile masinii. Dvd de-ala de manelisti cu navi isi poate pune oricine pe 2000 RON. Restul cu scaune electrice si ce mai are masina, mai greu. Oricum ms de ironie.

1. nu o lua ca pe un afront personal  ;)

2.ironia era pentru cea cu masina de pe autovit(nu stiu daca ai observat,dar in descrierea masinii,scria "extra-full"->ma distreaza la maxim expresia asta),daca te ironizam pe tine,iti citam mesajul ...

3.nu mi-am dat seama ca si tu crezi,in "extra-full",crede-am ca e doar copy-paste,la ce zicea respectiva(de pe autovit).

Genu' de anunturi, e full options,dar fara piele,fara xenon,etc...ma lasa rece,sincer iti zic,dar astea cu extra-full ma amuza....

App,ce dotari trebe sa aiba o masina full-options,ca sa fie extra-full ?

Mersi.

Acuma sa te-ntreb eu(precizez,FARA ironie) navigatia nu intra in dotariile masini? LOL

Din cate stiu eu,aici e VOLVO,nici fiat,nici BMW,nici Mercedes si cu atat mai putin MANELISTI  ;).Iar "dvd de-ala de manelisti" NU isi poate pune oricine,se PUNE,la fel de greu ca si scaunele electrice .  ;)

Aaa,si inca ceva,pe langa faptul ca arata EXTRAORDINAR de bine bordul mai ii si utila...trust me.Cat despre prieteni tai...,nu ma pronunt!

Cu respect,

Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am precizat ca nu este extra optiune navigatia, dar nu mi se pare atat de necesara. Si de ce nu se poate pune usor dvd cu navi, ca n-am inteles. Orice electronist o poate face. N-ai vazut de-alea no name care-s peste tot? Nu vroiam sa se inteleaga ca la un volvo fara navigatie sa-i pui navi original. Acolo vb de mult mai multi bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag in discutii, ca musca in lapte...

Insa asta cu DVD no-name m-ati atins. Cea mai mare teapa posibila, din China, evident. O perioada de timp am important impreuna cu un prieten accesorii si DVD-uri auto din China cu/fara navigatie. Tipul le vindea la el acasa in Piatra Neamt taximetristilor care le cumparau ca painea calda, la preturi enorme (fata de pretul de import!) si mai ales fara garantie. Inafara de faptul ca aratau foarte prost finisate, foarte greoaie - ca si software si interfata - si mai ales erau copii dupa modele ale unor producatori consacrati - Pioneer, Kenwood, etc. Nu vreau sa deviez de la subiectul cu Volvo, ceea ce am vrut sa spun este ca acele "exemplare" aratau execrabil chiar si pe un Logan (nu vreau sa-i insult pe cei care detin un Logan, insa bordul acestei masini nu are personalitate) iar cei ce le cumparau si le exploatau aveau des probleme cu laser-ul unitatii de citire sau cu bluetooth-ul integrat (total necompatibil cu multe telefoane de pe piata). Eu nu ii intelegeam cum puteau sa cumpere asa ceva, desi eu am initiat trativele cu chinezii pentru a le importa si le-am cerut si discount-uri sanatoase desi erau foarte ieftine!! - eu nici nu puteam sa le vad)

Acum, ma gandesc (ironic) cum ar arata bordul unui Volvo S60 "echipat" cu asa exemplar de "echipament multimedia". Asta cred ca ar fi culmea culmilor. Si, subiectiv vorbind - opinie personala -, nu cred ca ar fi mare evolutie nici cu vreun produs de brand, inafara faptului ca in loc de non-brand sau produs OEM vezi ceva mai de calitate. Unitatea masinii e bine integrata in "peisaj", mi se pare si firesc sa fie. Insa depinde de necesitati si de gusturi, care nu se discuta. Oricum, e pacat sa-i schimbi "originile" consolei centrale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu poluam topicul aiurea ca e greu sa curatam dupa aia. Multam`  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0