seby

achizitie volvo xc90

19 posts in this topic

Buna. As dori un sfat bun de la oameni cu experienta. As vrea sa achizitionez un xc90 si am observat ca sunt mai multe modele, inttrebarea mea ar fi care este diferenta intre ele ( summum, momentum si geartronic?)modelele 2003-2007 si binenteles as dori sa stiu care ar fi mai bun. Va multumesc.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Summum, momentum sunt nivele de echipare, iar geartronic este cutie automata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putem alege noi pe bugetul tau. Kinetic e cel mai "chel", Momentum e mai dotat si Summum e cel mai dotat. Eu nu-ti pot recomanda decat sa NU iei cutie automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Summum e recomandat, are cele mai multe optiuni la cei mai putini bani (daca e sa comparam pretul cu o echipare inferioara la care adaugi optionalele incluse in summum).

E foarte greu spre imposibil sa mai adaugi ceva la o masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu scriu, eu citesc...

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar ca motorizare toate sunt la fel? Au motor de 2,4( vorbim de diesel) si la cai putere sunt la fel? multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este de 2.4 D5 la 163cp sau la 185cp. Unii zic ca cel de 163 e mai bun decat 185 si altii zic invers. Daca nu ma insel dupa 2005 nu s-au mai fabricat de 163cp. Cel de 163 cp este euro 3 si cel de 185 euro 4 cu dpf ( filtru de particule) acum cu taxa aia de inmatriculare nu stiu cum este mai bine pentru tine.

Eu unul am luat xc90 d5 de 163 pt ca asa am avut si la v70 si motorul este foarte bun daca schimbi uleiul cand trebuie si bagi in el ce este bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5-u de 163 , suna mai bine , se misca destul de bine , nu ai treaba cu dpf , si dcaa se strica costa 600-1000 euro motorul ... cel de 185 cam dublu. 

Depinde de starea masinii , au am avut ambele motoare (cel de 163 il mai am) si ambele au avantaje si dezavantaje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

in legatura cu taxa nu este o problema deoarece eu locuesc in austria si aicia nu au taxa. Aicia orice masina sa o inmatriculez costa 180€ si nu conteaza din ce an este sau ce euro are

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit un xc90 momentum de 163cp din 2005 cu 7 locuri ci are 188000km si as vrea sa il achizitionez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dacă Summum e cel mai dotat atunci Executive sau Inscription cum sunt ?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Summum are scaune electrice, senzori parcare spate, oglinzi rabatabile si isofix fata de momentum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna. Am revenit din nou pentru sfaturi. Am gasit acel xc90 momentum cu 188000km de care v-am spus mai spus si acuma am mai gasit un xc90 kinetic cu 280000km doar ca kinetikul arata mai bine decat momentum adica mai intretinut. Intrebarea mea este 280000km oare sunt prea multi sau mai duce mult si bine masinuta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now