Laumi

Mod Incalzire Bancheta Spate

11 posts in this topic

Salutare. Se apropie sezonul rece si familia protesteaza ca este discriminare sa fie doar pe scaunele din fata incalzire. Am observat topicul de la forumul 850/S70 cu subiect similar. Procedura banuiesc ca e asemanatoare. Vreau sa evit husele. Ce sugestii de abordare ar fi? A incercat cineva ceva pe vreun model de S60?

Edited by Laumi
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 850/S70 e mult mai simpla treaba, niste relee, un termostat si un buton si cam aia e. La S60 e mai complicat daca vrei sa integrezi frumos OEM, ai modul pt asa ceva, care trebuie legat de modulul de clima (CCM). Probabil se poate face retrofit, dar probabil va trebui sa ajungi la reprezentanta pentru download de soft.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si-a montat @paunionutz . Rezistente de Logan, bagate pe sub tapiserie, niste butoane, relee si merge incalzirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

This is good news. Sa-l caut :). Poate facem un tutorial.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutorial am facut deja. Trebuie doar cautat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super!
Insa ajuta-ma cu un link. Am cautat vreo jumatate de ora si in romana si in engleza... si am gasit doar pe alte modele, asa cum am postat mai sus...dar nimic pe S60, deci nu am dat de al tau. Am gasit postarea din 2012 cand te gandeai sa pui incalzirea in spate..., Am gasit ceva despre cum scoti tapiteria, dar nu efectiv ceva in sensul montarii incalzirii in bancheta. Recunosc ca mai pot cauta :D, dar incerc sa evit prea multe penitente. Please, ajuta-ma cu un indiciu suplimentar, daca se poate.

 

 

Edited by Laumi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ala cu demontarea tapiteriei. Aceea este marea problema si nu incalzirea in sine. Montarea incalzirii iti ia 1 ora, iar demontarea si montarea tapiteriei 6-7. Incalzirea se lipeste pe bancheta si apoi mai trebuie 2 relee, 2 butoane si cateva fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am privit mai atent si am inteles. Multumim. Poate la o intalnire vin si vad cum e la tine?
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre CarbonKit-ul acesta ce parere ai Ionutz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu. Nu am testat, nu am vazut. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am montat pe 850 husele astea cu carbon dar si originale. La 850 cel putin cele originale se incalzesc mult mai repede decat cele cu carbon. Avantaj la cele cu carbon este faptul ca sunt ieftine si relativ robuste prin structura lor de fagure permitand inclusiv decuparea lor.

La 850 cablajul din fabrica pentru bancheta spate nu e gandit pentru cele cu carbon. Rezistenzele originale sunt cablate in serie. Cele cu carbon trebuie aici cablate in paralel altfel nu se incalzesc deloc, rezistenta (ohmica) rezultata fiind prea mare. Din moment ce oricum nu ai de gand sa te legi la cablajul din fabrica asta este oarecum irelevant dar am zis sa scriu just in case...

As folosi doua tastere si 2 relee pentru incalzit luneta care dupa un timp se decupleaza automat. Asa nu trebuie sa te stresezi ca vreun pasager in spate "uita" sa inchida incalzirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now