Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

LeoM

Revizie XC60 la 180000 km

10 posts in this topic

Salut,

Imi poate spune cineva cam cat costa revizia la 180000 km pt XC60 in reprezentanta (conform planului de service)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia de 180.ooo km este una grea, ai :kit auxiliara, kit distributie, lichid de frana, ulei cutie automata, discuri frana fata+spate plus 4 filtre si ulei . 

Ca bani, peste 6000 lei . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vine si Bogdan sa-i strice ziua omului ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A uitat sa precizeze ca pretul este in jur de 6000 Lei fara toate piesele OEM, sau piese OEM dar fara manopera :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lipsit putin.

Multumesc. Incerc sa aflu acest lucru de mai bine de o saptamana de la reprezentanta, insa nu prea am avut noroc.

Era important pentru mine ca ar trebui sa ma deplasez vreo 450 km pt a face aceasta revizie si voiam sa stiu ce ma asteapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 21 ore, Brava a spus:

A uitat sa precizeze ca pretul este in jur de 6000 Lei fara toate piesele OEM, sau piese OEM dar fara manopera :D 

Piese OEM Volvo . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din calculele mele ies cam 6200 doar piesele pe OEM :D (distr+p.apa+curele acc+intinzator acc+ discuri+placute+ulei cutie auto+revizie+lichid de frana) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai caut variante.

Sa vad cam ce preturi sunt si afara - si asa reprezentantele sunt foarte departe de mine. Aici chiar nu inteleg politica Volvo in Romania - au ramas cu 4 reprezentante in toata tara (nici una in Moldova) desi pe strada vad ca a crescut nr. de masini. Si ca sa dau un exemplu simplu, in Suceava de unde sunt eu sunt doua reprezentante Mercedes si se descurca. Nu mai vorbim de altele.

Sau varianta mai apropiata, sa-mi fac revizia pe cont propriu, intr-o reprezentata a unei alte masini care are insa niste scoruri mai ok (caci vad ca la Volvo preturile sunt peste aproape toate marcile considerate "de lux"). Aici inca am o neclaritate, cum pot reseta calculatorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 ore, LeoM a spus:

Mai caut variante.

Sa vad cam ce preturi sunt si afara - si asa reprezentantele sunt foarte departe de mine. Aici chiar nu inteleg politica Volvo in Romania - au ramas cu 4 reprezentante in toata tara (nici una in Moldova) desi pe strada vad ca a crescut nr. de masini. Si ca sa dau un exemplu simplu, in Suceava de unde sunt eu sunt doua reprezentante Mercedes si se descurca. Nu mai vorbim de altele.

Sau varianta mai apropiata, sa-mi fac revizia pe cont propriu, intr-o reprezentata a unei alte masini care are insa niste scoruri mai ok (caci vad ca la Volvo preturile sunt peste aproape toate marcile considerate "de lux"). Aici inca am o neclaritate, cum pot reseta

Te poti plange , sau o poti vinde si achizitiona una din masinile de lux mentionate . 

Cat despre resetarea intervalului de service , cauta pe youtube ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai să-ți răspund Leo. Din cate mașini Volvo vezi pe strada 90% sunt second hand. Așadar Volvo nu are nici un câștig sa vina în România sa facă service-uri pt ca le va închide mai repede decât le face .

Cand în România se vor vinde măcar 1000 de mașini noi pe an poate ca Volvo va fi interesat sa facă măcar un service . La 200 de mașini pe an nu cred ca interesează pe cineva .

Iar ca sa vezi diferența între România și Polonia de exemplu îți spun că pe otomoto.pl sunt la vânzare 4000 de Volvo iar pe autovit.ro sunt 200 de Volvo. Deci suntem de 20 ori mai mici ca Polonia .

Acum ai înțeles?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites