Sign in to follow this  
Followers 0
dann

Spalatori faruri

14 posts in this topic

Salutare.

Am o mica dilema,adica as vrea sa anulez spalatoarele de la faruri si nu stiu cum sa fac deoarece odata cu sezonul rece cred ca o sa se depuna gheata pe spoiler si nu as vrea sa se forteze la ridicare.

Daca ma puteti ajuta cu un sfat,multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 22 minute, i love VOLVO a spus:

Scoti siguranta cum am facut si eu. 

Sa inteleg ca e siguranta nr.8 de 20A din compartimentul motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa le lasi linistit . Ca nu se forteaza nimic .  Si eu sunt genul care isi spala parbrizul + dezaburire in loc sa il raschetez . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu la raspunsul lui Cristi - ei eu folosesc spalatoarele de faruri si iarna si nu se forteaza absolut nimic - eu zic sa le lasi asa. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca ele se ridica prin presiunea generata de pompa (apa , forta hidrodinamica) deci nu prea are ce sa se strice decat atunci cand rugineste motorasul pompitei, asa ca folosestele intens / pune lichid scump. 

Cu toate ca la diferenta de pret intre lichide , personal il folosesc pe cel mai ieftin si prefer sa schimb motorasul cand rugineste.

 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Cristi Muresan a spus:

Ideea este ca ele se ridica prin presiunea generata de pompa (apa , forta hidrodinamica) deci nu prea are ce sa se strice decat atunci cand rugineste motorasul pompitei, asa ca folosestele intens / pune lichid scump. 

Cu toate ca la diferenta de pret intre lichide , personal il folosesc pe cel mai ieftin si prefer sa schimb motorasul cand rugineste.

 

Hai ca ma bag si eu in seama. Mie nu imi mai merg spalatoarele de faruri. Si nu e din cauza sigurantei. Care e pompa pentru spalatorul de faruri ?  Cea de sub rezervorul de lichid sau cea din lateral ? NU de alta, dar la cat sunt de uscate garniturile nu as vrea sa o scot pe cea de parbriz si sa nu mai reusesc sa o pun la loc.

10x

Edited by wam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 37 minute, wam a spus:

Hai ca ma bag si eu in seama. Mie nu imi mai merg spalatoarele de faruri. Si nu e din cauza sigurantei. Care e pompa pentru spalatorul de faruri ?  Cea de sub rezervorul de lichid sau cea din lateral ? NU de alta, dar la cat sunt de uscate garniturile nu as vrea sa o scot pe cea de parbriz si sa nu mai reusesc sa o pun la loc.

10x

In principiu pompa de la spalatoarele de faruri are atasat un furtun mai gros si duce spre bara masinii (unde se distribuie la cele 2 spalatoare) daca ai s40-v50 trebuie desfacut plasticul de sub aripa pe partea dr a masinii . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Cristi Muresan a spus:

In principiu pompa de la spalatoarele de faruri are atasat un furtun mai gros si duce spre bara masinii (unde se distribuie la cele 2 spalatoare) daca ai s40-v50 trebuie desfacut plasticul de sub aripa pe partea dr a masinii . 

Multam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge pompa de BMW e46 în locul celei originale de 4 ori mai scumpa .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar pompa de bmw se strica de 3 ori mai des, deci in total tot pe acolo iesi :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am pus ceva aftermarket de vw +mufa , si merge excelent de 2 ani , totusi la 50 lei/ buc , cel oem a rezistat 6 ani ... nu merita cel oem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Iar pompa de bmw se strica de 3 ori mai des, deci in total tot pe acolo iesi )

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Eu am pus la multe mașini și nu s-a stricat nici una iar la 120 lei cat costa merita investiția.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0