aca

Consum volvo v50

21 posts in this topic

Buna, sunt nou pe acest forum si imi cer scuze daca repet un subiect. Am cumpărat de cateva luni un volvo v50 din 2008, automat, cu motor de 2.0l si imi consuma mult. In oras ia 11.4l, iar pe autostrada in jur de 7.0l, eu nu stiu cam cat ar fi normal sa consume, dar mi se pare mult. Daca nu este un consum normal atunci care ar putea fi cauzele ? Va mulțumesc anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua!

In ce oras aveti acest consum?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, conteaza foarte mult!

Al meu 1.8 benzina, in micul meu oras, fara aglomeratie, fara prea multe semafoare, consuma in jur de 8,5 - 9l/100km! Daca as locui in bucuresti, fara un 12/100km nu cred ca as scapa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca pentru un 2l (136 cai) diesel, 11.4l in oras si 7.0l pe autostrada este normal. In cazul asta sunt foarte dezamăgit de volvo, in carte consumul indicat este mult mai mic, ma asteptam sa fie peste cel din carte, dar nu cu 4-5 l peste... Inainte am avut un touran tot de 136 de cai si consuma cu mult mai putin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul nu este dezvoltat de Volvo, deci nu vad ce legatura are faptul ca esti dezamagit cu Volvo.

Consumul este relativ normal pentru un 2.0d si automat (parerea mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 4-5L peste ? Cand o sa consume 2.0D-ul 3% in afara, la Smart-ul meu o sa se umple singur rezervorul in timp ce merg =))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chiar conteaza orasul ? 

Nu, nu conteaza. Intrebam doar ca sa ating numarul de postari zilnice.

Mai sunt cel putin 2 topicuri despre consum.

Cel mai mic consum in Bucuresti(daca consumul mentionat este in acest oras) il au urmatoarele:

-bicicleta

-metrorex

-ratb.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cu 4-5l peste, in carte urbanul este de +/- 8l daca nu ma insel, imi cer scuze dar nu am cartea in fata ca sa va spun exact, iar consumul real este intre 11.4 si 13.00l, eu l-am dat pe cel mai mic care oricum mi se pare mare, in fine daca voi spuneti ca este un consum normal înseamnă ca nu am facut alegerea potrivita... Comparand cu alte motoare de 2.0l consumul este mare, cel putin dpmdv... Va mulțumesc pentru pareri !

P.S. nu este vorba despre Bucuresti

Edited by aca

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Dinoco said:

Nu, nu conteaza. Intrebam doar ca sa ating numarul de postari zilnice.

Mai sunt cel putin 2 topicuri despre consum.

Cel mai mic consum in Bucuresti(daca consumul mentionat este in acest oras) il au urmatoarele:

-bicicleta

-metrorex

-ratb.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Dap... pe acelasi traseu un touran cu acelasi numar de cai nu mi-a aratat in bord niciodată mai mult de 8.5l, un vectra break automat de 163 de cai nu a luat niciodată mai mult de 9 in oras si ajungand cu asta la un minim in oras de 11.4l, pe acelasi traseu, mi s-a parut mult, sincer credeam ca are masina o problema, dar din ce spuneți voi mi se pare ca asa este normal. Va mulțumesc pentru timpul acordat !

P.S. nu este vorba despre Bucuresti

Edited by aca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot V50 si la mine, tot automat, tot 2.0D. In oras cam la fel imi consuma si mie. 10-11%, poate si mai mult, intr-un oras mare si foarte foarte aglomerat, automobilistic vorbind. Exact nu stiu, ca n-am computer de bord, dar asa am estimat. In afara insa, e mult mai bine. undeva la 5%. Am facut 600km cu jumate + 1 linie din ceasul rezervorului. la ~54 L cat e un plin, ar insemna vreo 30 de litri, pe un traseu cu doar vreo 20% autostrazi (in Romania). 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumul se face doar de la plin la plin, CB-ul e doar estimativ, si nu te poti lua dupa liniute, la 90% din masini acul scade mai greu la inceput, si dupa jumatate de rezervor o ia la vale :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot zic ca o sa incerc metoda asta, dar imi e greu sa fac plinul in ultima vreme, din cauza problemei aleia ca se decupleaza pompa des. Oricum, chiar si cu estimarea aia grosolana, banuiesc ca nu-s foarte departe de adevar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, Midnight Caller said:

Consumul se face doar de la plin la plin, CB-ul e doar estimativ, si nu te poti lua dupa liniute, la 90% din masini acul scade mai greu la inceput, si dupa jumatate de rezervor o ia la vale :)

Am facut si consumul la pompa, rezultatul, oras 12.1l, autostrada 7.1l, am  vorbit la garaj si am programare pentru regenerarea filtrului de particule (recomandata de cei de la volvo), o sa va spun pe urma daca s-a schimbat ceva. Cei de la reprezentanta spun ca este un consum mare, ei mi-au spus ca in oras nu ar trebui sa treaca de 9, iar afara intre 5.0-5.5... Tinand cond de ceea ce am constatat timp de 6 luni de cand am masina, consumurile astea mi se par SF...

Edited by aca

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, aca said:

Am facut si consumul la pompa, rezultatul, oras 12.1l, autostrada 7.1l, am  vorbit la garaj si am programare pentru regenerarea filtrului de particule (recomandata de cei de la volvo), o sa va spun pe urma daca s-a schimbat ceva. Cei de la reprezentanta spun ca este un consum mare, ei mi-au spus ca in oras nu ar trebui sa treaca de 9, iar afara intre 5.0-5.5... Tinand cond de ceea ce am constatat timp de 6 luni de cand am masina, consumurile astea mi se par SF...

Tinanad cont*

Imi cer scuze, dar vad ca mai tastez pe langa din cand in cand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegu O masina automata consuma mai mult ca una manuata.eu am un v50 din 2007 tot 2.0D Manuala in 6 trepte si in Pitesti unde stau mers ca melcu si sa fie liber imi consuma undeva la 6,5-7 % la ora de varf plus accelerari mai bruste sau urcari in ture mult nu scade sub 9-10%.chiar si 12% daca ma grabesc in schimb pe autostrada pana in 120km\h am scos 5,5-5,7% 2 persoane in ea.in schimb daca sar de 130 km\h sare direct la 6,6% iar daca vrei sa o calci pan la fund sa vezi cat prinde (210 iam dat eu si nu vrea mai mult) consuma chiar si 16%-18% cand a ajuns la 210 km\h consumul e constat pe la 13-15% depinde de drum urcare coborare curbe persoane in ea sau daca bate vantul din fara  . motoarele de 2l sau mai mari sunt gurmande.cel de 2l e de Peugeot daca nu ma insel.chiar si cel de 1.6 d pe autostrada nu cred ca o sa scoti sub 4,7% din cauza ca e o masina grea.v50-ul are 1400kg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun ca am avut d5 (2.4) pe v50 manuala , si consuma similar sau mai putin.

Acum 9 ore, ClauVolvo460 a spus:

Colegu O masina automata consuma mai mult ca una manuata.eu am un v50 din 2007 tot 2.0D Manuala in 6 trepte si in Pitesti unde stau mers ca melcu si sa fie liber imi consuma undeva la 6,5-7 % la ora de varf plus accelerari mai bruste sau urcari in ture mult nu scade sub 9-10%.chiar si 12% daca ma grabesc in schimb pe autostrada pana in 120km\h am scos 5,5-5,7% 2 persoane in ea.in schimb daca sar de 130 km\h sare direct la 6,6% iar daca vrei sa o calci pan la fund sa vezi cat prinde (210 iam dat eu si nu vrea mai mult) consuma chiar si 16%-18% cand a ajuns la 210 km\h consumul e constat pe la 13-15% depinde de drum urcare coborare curbe persoane in ea sau daca bate vantul din fara  . motoarele de 2l sau mai mari sunt gurmande.cel de 2l e de Peugeot daca nu ma insel.chiar si cel de 1.6 d pe autostrada nu cred ca o sa scoti sub 4,7% din cauza ca e o masina grea.v50-ul are 1400kg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0D-ul nostru consuma maxim 9% in Bucuresti si minim 5%  la drum lung si nu are 136cp ci undeva pe la 170 cp . 

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11/27/2016 at 1:12 AM, Bogdan G a spus:

2.0D-ul nostru consuma maxim 9% in Bucuresti si minim 5%  la drum lung si nu are 136cp ci undeva pe la 170 cp . 

Adica vrei sa zici ca la roata ajung 170 cp? eu nu cred ca nu ii simt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai vreo modificare la motor ? Eu am un soft ceva mai agresiv și trage ca un D5 .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe dyno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now