Sign in to follow this  
Followers 0
NewBoy

a reusit cineva sa puna pe navigatie si alte harti decat cele de la Navteq

12 posts in this topic

Am inteles ca se poate pune pe masina si alte harti, in afara de cele de la Navteq. Ma poate ajuta cineva sa-mi pot folosi si eu navigatia, poate chiar are cineva dvd cu harta romaniei,chiar daca este mai slab detaliata, as fi dispus sa cumpar dvd-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate pune Igo cu adaptor la display-ul masinii  si costa circa 4000RON!!!. Esti convins ca vrei? Un PDA costa 4-600RON...Ce e mai avantajos?  ;D Din pacate harta Romaniei o vom mai astepta pana dupa primul trimestru al acestui an......Romania nu are detalii in Navteq deocamdata....mai asteptam.

Eu mi-am cumparat un PDA MIO si sunt extrem de multumit. Am Igo 2008 si imi arata la nivel de numar casa adresa...Este excelent IGO si cu un PDA isi merita toti banii. Oricum Navigatia de pe VOLVO este cu un procesor invechit si ramane in urma intersectia fata de pozitia ta reala  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procesor invechit sau nu, navigatia originala NU SE COMPARA CU IGO SAU ECHIVALENTI. Precizia e la nivel de metri in functie de numarul de sateliti gasiti, indicatia, fie ea si 2d (modul 3d nu e activ dar exista) e incomparabil mai buna, meniul e muuuult mai user friendly si vocea te "unge pe suflet" in comparatie cu IGO la care te zgarie literalmente pe creier, in plus cea originala nu mi-a pierdut niciodata semnalul GPS pe cand IGO......... Am facut mii de kilometri in Europa cu navigatia originala, deci nu bat campii. Am si IGO ca in Romanica, dupa cum stiti, cea originala nu merge (nu e ea de vina saracutza, ci tzara de .....). La achizitionarea unei masini noi navigatia este una dintre dotarile optionale pe care eu as pune-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navigatia la mine este mult mai precisa decat Igo-ul.

Din pacate nu sunt decat orasele mari dar cele care sunt au detalii super pana la cea mai mica alee cu numere si sensuri iar precizia este excelenta.

Nu stiu cum sete restul europei pentru ca n-am anut onoarea inca dar Bucurestiul este mai mult decat OK.

Poate pana apare varianta care sa mearga si la S60 vor mai imbunatati harta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in timp ce folosesc IGO ma uit la TV pe displayul masinii...Asa ca pentru mine IGO is the best! Si imi place de Ioana.....PDA-ul e MIO P550M si sincer chiar sunt foarte multumit de cum se comporta. N-am pierdut semnalul si nici nu am incurcat straziile cu el  ;D Navigatia masinii pierde semnalul in anumite conditii dar are gyroscop si intotdeauna isi calculeaza pozitia relativa, de aceea ai impresia ca nu pierzi legatura cu satelitii. Dar in tunele tot ii pierde doar ca nu observi ca stie sa calculeze relativ la ultima pozitie, pe cand un PDA ieftin nu stie  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

I GO este ok. Precizia este data de nr. de sateliti, precum si de scula pe care este instalata aplicatia.

O imbunatatire ar fi cu receptor GPS montat in exteriorul masinii. Probabil de aceea masinile dotate din fabrica cu navigator au o precizie mai buna.

Concluzie: sint convins ca PDA, .... cu receptor exterior sunt OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul Volvo RTI de pe S60 nu suporta decat harti Navteq, aceste harti nu se pot modifica deci pana nu apara updateul nu exista RO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navigatia la mine este mult mai precisa decat Igo-ul.

Din pacate nu sunt decat orasele mari dar cele care sunt au detalii super pana la cea mai mica alee cu numere si sensuri iar precizia este excelenta.

Nu stiu cum sete restul europei pentru ca n-am anut onoarea inca dar Bucurestiul este mai mult decat OK.

Poate pana apare varianta care sa mearga si la S60 vor mai imbunatati harta.

Nu stiu cu ce IGO ai comparat dar chinezul meu(mai varza la sound) ma duce exact unde trebuie(nu am masurat in metri precizia) dar orice straduta as cauta o gaseste si am mereu 5-6 sateliti conectati

P.S:Cand am ajuns prima data la Tizu exact la poarta cu electrician a spus ca am ajuns la destinatie!! ;D ;D :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

si a aparut pe ecran si un smiley, doar ca in loc de ochi avea LED-uri  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tizule sa stii ca si daca ai avea Q-sapte tot unde trebuie te duce, chiar am ramas "suprins" , adica stia de poarta cu Dl Electrician ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' acum sa fim sinceri....Cine de pe aici nu stie de Dl. Electrician? :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine nu a avut probleme la partea electrica si nu a ajuns la mine ;D 

Sau cine nu si-a pus luminitze ::)

Oricum la softuri de navi nu ma pricep (sa le modific) dar eu tot sper in updateul ala de 2010 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0