adrianchivu1956

Mesaj bord AWD

18 posts in this topic

In primul rand buna ziua si ma bucur ca am intrat in aceasta comunitate. Am un XC 60 D4 AWD fabricat in 2014. Am urmatorul mesaj in bord. Ce inseamna si ce e de facut? Va multumesc.

IMG_8130.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este dezactivat sistemul 4x4, probabil o eroare pe Haldex (DEM). Mergi la un tester sa vezi ce erori ai si de acolo putem merge mai departe

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

4x4 este dezactivat si ai alarma in bord mai mult nu are ce sa se intample.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Nu pot sa ajung la Bucuresti la reprezentanta decat dupa 25 decembrie. Mentionez ca masina a fost cumparata din Germania cu 8000 km la bord si acum are 35000. Am garantie pana in iulie 2017 data de dealerl Volvo din Germania

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fugi repede la reprezentanta .

Exista rechemare pe modelul 2014 este o problema de soft plus calibrare pompa .

Se rezolva cu update sau în cel mai rău caz pompa și soft .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema la reprezentanta din Bucuresti. A fos schimbata pompa pe garantie, totodata am facut si revizia

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am o problema la volvo xc 60 2009 AWD, trage doar fata stie cineva din ce cauza tinand cont  ca este AWD cand patinez ar trebui sa traga si spatele. La ce defecte ma astept? Mentionez că nu am nici o eroare în bord. Mulțumesc! 

Edited by Liviu7121

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsa unghiular . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Am fost cu masina la reprezentanta in Germania si mi-au spus ca trebuie sa schimb pompa de ulei. Despre ce pompa de ulei e vorba ? Bogdan G asi putea sa rezolv problema cu AWD la tine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da o poti rezolva la Bogdan, dupa sarbatori! Este vorba de pompa de haldex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Masina din imagine, are aceeași eroare în bord ca si a domnului care a deschis postul, e fabricație luna 10/2012, km câti se vad in imagine,se poate ca și la ea sa fie  fie același diagnostic, resoftare sau maxim pompa și cam cat ar costa reparația defalcat, resoftare și pompa de haldex?!

Mașină nu pot sa o duc la un tester, e în Belgia într-un parc și vreau sa vad dacă se merită să o cumpăr. 

Mulțumesc tare mult.

Nu știu dc nu ma lasă să încarc pozele, dar are aceeași eroare, mașina are  aprox. 123000 km. 

Edited by RaulM

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, RaulM said:

Salutare,

Masina din imagine, are aceeași eroare în bord ca si a domnului care a deschis postul, e fabricație luna 10/2012, km câti se vad in imagine,se poate ca și la ea sa fie  fie același diagnostic, resoftare sau maxim pompa și cam cat ar costa reparația defalcat, resoftare și pompa de haldex?!

Mașină nu pot sa o duc la un tester, e în Belgia într-un parc și vreau sa vad dacă se merită să o cumpăr. 

Mulțumesc tare mult.

Nu știu dc nu ma lasă să încarc pozele, dar are aceeași eroare, mașina are  aprox. 123000 km. 

Sper ca acum sa se vadă poza.

24F9C91A-98CA-4AEF-85AF-D93B9191A3FA.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Eu m-am decis sa pun XC60-ul pe tester la un prieten, deși nu-mi apărea niciun mesaj sau martor pe bord, și surpriză ... cod eroare DEM-P188918. Cică e dusă pompa de presiune de la Haldex.

M-am pus pe citit ce-i cu eroarea asta și cică ar mai fi și alte cauze, mai puțin costisitoare decât o pompa nouă.

Doresc un sfat de la cei care s-au lovit de așa ceva. Menționez ca mașina e XC60 D5 2,4 din 2014, aia cu Facelift. 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua am aceeasi problema imi arata acelas mesaj AWD disatt. Ar trebui sa schimb pompa? Multumesc, am un Volvo XC60 tot 2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now