Sign in to follow this  
Followers 0
Mucilianu94

Turbocompresor

6 posts in this topic

Bună seara și la mulți ani tuturor!!!sa încep si eu cu promblema mea.a început de ieri sa se audă un fluierat când accelerez pana pe la 2200 rpm se aude mai considerabil..analizând de unde se aude sunetul am găsit furtunul care intră in turbo de la filtru de aer spart.am încercat să etansez sa văd dacă se mai aude si sunetul persista..se poate sa se fi stricat turbo sau îmi trebuie un furtun nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o părere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Cred ca singura solutie este sa il schimbi nu merge bandajat ca ai presiune prea mare si tot pierde ,si mai cauta pe traseul admisie/evacuare pierderi altfel o sa inceapa sa iti dea erori de presiune turbina si o sa ti-o puna in nas prin a intra in ,,modul protectie,, ca atunci cand turbina are probleme de ungere(n-ar strica sa verifici si asta eventual starea uleiului si chiar conductele tur/retur de ungere ale turbinei) sau este deteriorat face alte sunete mai,,groase,, si simti direct pierderea de putere. Spor la treaba!

 

Edited by Vyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e normal sa fluiere,nu??ungere cred ca are ca uleiul mi-a scăzut la jumătatea jojei după 2 zile după ce l-am schimbat si pe unde e furtunul fisurat era ulei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact cum ai spus, lumea isi da cu parerea, n ai cum sa dai un diagnostic fara sa auzi cum face.

Face la v40 sau la V50?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v50..v40 nu are cum sa se strice..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0