Sign in to follow this  
Followers 0
yachtmanblue

Zgomot volan

7 posts in this topic

Salutare

In clipul de mai jos, la rotirea volanului se aude un zgomot similar cu strangerea mainii in pumn cu manusi de piele :) Am si eu acest zgomot la un nivel ceva mai scazut. Are cineva idee care ar putea fi cauza ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea de airbag/ claxon , intra mizerie si cam asta ar fi cauza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu din video nu-mi dau seama unde se aude .

De obicei la modelul asta zgomotele ce apar la rotirea volanului sunt de la flansele de amortizor .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin la mine aia este sursa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform protagonistului video, cei de la service i-ar fi spus ca i-au inlocuit conectorul pentru airbag (clockspring), si asta ar fi fost cauza. Urmeaza sa primesc de la el o confirmare.

Pt. mine deocamdata nu e deranjant insa e posibil ca zgomotul sa se amplifice in viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, yachtmanblue a spus:

Conform protagonistului video, cei de la service i-ar fi spus ca i-au inlocuit conectorul pentru airbag (clockspring), si asta ar fi fost cauza. Urmeaza sa primesc de la el o confirmare.

Pt. mine deocamdata nu e deranjant insa e posibil ca zgomotul sa se amplifice in viitor.

La mine nu s-a amplificat , deci nu e stres , initial am crezut ca este spira de la volan dar nu! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am desfacut airbag-ul si am pus banda textila cam peste tot (unde am crezut ca e suprafata de contact) chiar si pe tampoanele alea de plastic, si pe marginile placutei de plastic pe care stau prinse mufele. Acum nu se mai aude niciun scartait.

Edited by blueman07

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0