BogdanG

Intalnire saptamanala Bucuresti

3,174 posts in this topic

Eu cred ca ajung astazi, dar in jur de 18:30!

Sa iau 5-6 beri reci din drum ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ajungi cu ele reci, da. Daca nu, gasim noi pe-aici :smile: Important e sa ne vedem, nu ?

P.s. Pentru cei care vin mai tarziu - uitati-va pe bordurile masinilor (VOLVO, bineinteles) parcate, intotdeauna exista un nr. de telefon scris la vedere, ca sa stiti unde ne-am "retras" in apropiere la un suc/cafea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce ora maine? As vrea sa vin si eu sa va cunosc. Multumesc de raspuns.

P.S. nr SB-17-MDB este V50-ul meu (stau in Bucuresti, dar buletinul inca il am in SB)

LE: Am vazut acum ora, eu atunci ies de la munca, poate ajung pe la 19:00 in zona, depinde de trafic.

Edited by Avend

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce ora maine? As vrea sa vin si eu sa va cunosc. Multumesc de raspuns.

P.S. nr SB-17-MDB este V50-ul meu (stau in Bucuresti, dar buletinul inca il am in SB)

LE: Am vazut acum ora, eu atunci ies de la munca, poate ajung pe la 19:00 in zona, depinde de trafic.

vezi ca e azi.. nu maine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati, am uitat ce zi e, sper sa ajung din tot sufletul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine macar ca a iesit nota :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, azi am aflat un cuvint nou (si nu am dormit azi-noapte cu capul pe DEX !) : coperto. Adica, atunci cind nota depaseste 250 de ron, se da bacsis/spaga sub numele de...coperto, pentru ca au muncit mult pentru acea nota de plata...

In loc sa primim un discount ca venim in fiecare joi acolo, la ei, ne-au cerut...coperto. Si cind te gandesti ca alte terase sint GOALE si-i maninca falimentul, astia mai vor si...coperto...

Ma bucur insa ca am reusit sa ne strangem ca in zilele bune !

Si va multumesc pentru asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu totusi consider acest lucru ca fiind un abuz deoarece nu am vazut nicaieri specificat in meniu asa ceva "coperto" sau vreo alta referinta la aceasta taxa. Stie cineva unde ma pot adresa in legatura cu aceasta problema? Eu am luat si bonul fiscal unde apare acel "produs"... Faptul ca nu mai mergem pe acolo nu mi se pare totusi o rezolvare avand in vedere si atitudinea ospatarului foarte revoltat ca am avut tupeul sa intreb pentru ce ne ia 47 de ron.

Parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesimtire din partea lor! Pana la urma ati platit acel coperto?

La Penny ieseati mai ieftin :evil6: :evil6: :evil6: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, s-a platit pana la urma... unii vroiau sa plece si nu am mai stat la certuri.

M-am interesat putin si se pare ca ne putem adresa individual la reclamatii.bucuresti@opc.ro

Eu am trimis deja un mail la ei cu bonul fiscal, nota de plata si explicatiile aferente.

“Prin petiţie se înţelege cererea, reclamaţia, sesizarea sau propunerea formulată în scris ori prin poştă electronică, pe care un cetăţean sau o organizaţie legal constituită o poate adresa autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, serviciilor publice descentralizate ale ministerelor şi ale celorlalte organe centrale, companiilor şi societăţilor naţionale, societăţilor comerciale de interes judeţean sau local, precum şi regiilor autonome, denumite în continuare autorităţi şi instituţii publice”, conform art. 2 din O.G. nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor.

- Reclamaţiile şi sesizările adresate ANPC pot fi depuse doar de către consumatori persoane fizice.

„Petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petiţionarului nu se iau în considerare şi se clasează”, conform art. 7 din O.G. nr. 27/2002.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu le plateam nimic! Era vre-un anunt in care se specifica ca la comenzi de peste N lei se adauga aceasta taxa? Trebuia sa le platiti in monezi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In It,acest coperto este inclus in subsolul meniului.2 E de persoana reprezentand asezarea tacamurilor,prosoapelor,pahare si ce iti mai pune la dispozitie fiecare.

Doar ca acolo este scris in meniu si se plateste in locul bacsisului pe care suntem noi obisnuiti sa il lasam.Nu se lasa nici macar un cent in plus in favoarea acestui coperto.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, data viitoare va propun sa investigam alte terase putin mai incolo de Tratorria Verdi, care e o mare basina de strut in opinia mea.

Se poate mult mai ieftin, mai bun si pariez ca sunt unii picoli (chelneri), care ne-ar servi exemplar pentru 20-30 ron bacsis, fara ca acesta sa fie impus prin nota de plata.

La Tratorria Verdi, pe langa o servire destul de defectuoasa si niste "scoruri" identice cu terasele de fite din Dorobanti, am primit si apelative de genul "ok boss!", "nu e panica!", "astea-s regulile pe aici!"

Eu unul nu mai calc pe acolo prea curand si nici nu voi recomanda vreodata cuiva sa-si incerce norocul acolo.

Una peste alta, a fost educativa intalnirea! Eu personal am aflat / invatat lucruri noi despre Volvache, am socializat placut in stanga si in dreapta, atat cat mi-a permis distanta pana la colegii interlocutori, am vazut si un Volvo V70 care m-a uns la suflet :)

Ne mai vedem...posibil chiar saptamana aceasta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e batuta in cuie acea terasa ! Ne-am strans acolo din comoditate ca era mai aproape - anul trecut mergem la Daimon, acum 2 ani la Umbra Ardealului, etc.

Nu mai mergem acolo, nu trebuie sa va suparati in asemenea hal :)

:beertogether:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi apare cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile: îi bine de știut...

Dacă v-a plăcut acolo, mai puteți merge linistiți și să va platiți fiecare în parte consumația, așa scăpați de COPERTO dacă nu o să aveți consumații individuale mai mari de 250 lei :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit raspuns la reclamatia facuta:

"Referitor la sesizarea dumneavoastra inregistrata la Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor Bucuresti va comunicam ca in urma verificarilor efectuate, societatea a fost sanctionata cu amenda contraventionala, iar pentru restituirea sumei de 47 lei va rugam sa va prezentati la restaurant si sa luati legatura cu domnul Prundeanu Mihai.

Cu stima,

Red.Cms.C.A./1225"

Daca are cineva drum pe acolo e liber sa o ridice in numele meu.. ii spargem pe beri mai tarziu :D

Edited by SorinCurteanu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo, ce veste buna! Bravooooo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos!

Dovada ca,daca vrem se poate...

Felicitari!

Acum stau si ma gandesc,de luat luati banii,dar dupa o sa aveti frigiderul plin de ''carne'' :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai conteaza, oricum nu mai calca nimeni pe-acolo decat cel mult sa-si faca nevoile pe geamuri.

Unde esti tu FUK-ule :)))))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ca nu era vorba de 47 de lei, suma la care au contribuit aproximativ 15 persoane... Totul a fost din principiu si de bataia de joc la care am luat parte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now