George_v

Upgrade. V50 <S60 de 1 saptamna

39 posts in this topic

Hai ca ai intrat pe teren minat acum :D 

Se da urmatoarea problema patita de mine saptamana asta, la update de soft a picat modulul iar conform procedurii de la 1 soft de 10 minute cat spuneai tu ca dureaza, desi nu e nici un soft de 10 min din cate am vazuit eu, a durat toata operatiunea 4 ore si au fost folosite peste 5 softuri pt remedierea problemei .

Cazurile astea unde le pui? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dupa cele 4 ore si 5 softuri,  problema nu a fost rezolvata si trebuie schimbat modulul. Care inseamna alta manopera si alt soft

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici este cu totul alta problema. Eu ma refer strict la faptul ca manopera nu se ia ca un intreg pe tot ce s-a facut, ci individual.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5/26/2017 at 5:41 AM, criss03s a spus:

Nu ma refer la asta. Fa 2 update-uri de soft care sa zicem ca dureaza 10 minute unul. Si in loc sa ai o singura manopera ai 2, cate una pentru fiecare apasare de buton.

Individual se taxeaza  operatiunea  la ce subdiviziuni de ora sau ore  comporta  aceasta  ,inmultit cu ora de manopera ,adaugind tva. Se stie clar asta  Ai avut 2 operatiuni

Costa si mult la reprezentanta intrucit  exista logistica beton ,personal de platit cheltuieli ,profit etc si eventualele  erori tehnice pot fi cele  umane . In general vorbind ,mai rau acolo unde nu este nici logistica beton si nici personal calificat.:)

Daca nu ar fi  fost impinzita piata de chinezarii de test,diagnoza  de tot felul  astfel ca toata lumea sa isi bage nasul pe segmentul automotive ,ar fi fost crescut pretul de manopera si mai mult ,cel putin la Volvo care este un monopol pe tara, sa zic asa.(Primus).

Asa era cu manopera  si la Mb incepind din 1995 si pina prin 2004.,2005. Aveai Mb si doreai service pentru masina  ,ori te chema  Catarama ,Chisu  sa dau doar  2 nume  ori nu iti cumparai Mb.,Simplu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am contestat pretul manoperei, ci doar modul in care este facturat.

La Volvo Constanta iti ia o singura manopera pentru oricate update-uri vrei tu(asta ca exemplu). Cel putin asa au spus telefonic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare dar aia de la Constanta nici nu stiu ce e ala update . :D 

Softurile se factureaza asa: o data platesti softul si a doua oara platesti manopera aferenta acelui soft . 

Pt a ne elucida spune clar despre ce softuri e vorba, ce update ai vrut si iti spun ce trebuia sa platesti . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema pilotului la primus.

5 ore si 650 ron:)

Rescris softul instrumentului de bord.

Asta dupa ce mi a facut calibrare ..curatare camere..sensus 2.0 ...si 2 drumuri pe centura..sters erori..si mult tutun... bine macar ca am rezolvat problema. Pe tema manoperei va atasez maine devizul sa va faceti o idee.

Rescrisul softului a fost 200 ron ..restu ghinion :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca te-au intepat rau.

Daca ora e 220 lei cat ziceai acum cateva zile si a lucrat cel putin o persoana la masina 5 ore trebuia sa ai minim 1100 de lei (nu stiu cati RON fac da presupun ca tot pe acolo) fara alte soft-uri sau materiale. B)

Niste tepari, n-ai cu cine.

Deja ne-am facut mai multe idei nu doar una.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum am promis v-am atasat devizul de la volvo. Baiatul care a facut reparatia foarte de treaba, am stat cu el la masina tot timpul si l-am zapacit cu 1000 de intrebari:)

Din toate ..curatarea camerelor mi se pare scumpa. Dar bine ca masina functioneaza cum trebuie acum.

 

20170601_230008.jpg

Edited by George_v
Am editat..scuze de culori dar pe urma am observat ca aveam toate datele acoli.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fix 2 h de manopera si un soft . Daca aveai 5h de manopera plateai peste 1000 lei . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar eu am stat de la 8.30 pana la 13.30 ..bine masina sa zicem ca a intrat pe la 9 si putin. Per toatal sunt multumit. Binr ar fi fost daca mi facea resoftarea din prima, masina nu avea nevoie de calibrare, curatarea camerelor, dar repet este ok.

Edited by George_v

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o documentatie tehnica, in acea documentatie tehnica sunt indicati pasii de urmat iar primul pas este curatare, calibrare dupa care soft . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Intrebare, credeti ca se poate pune buton la portbagaj? (Defapt daca se poate adapta o inchidere electrica)am vazut ca vand unii din dezmembrari, dar nu sunt foarte sigur de ce piese am nevoie. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

De putut se poate pune ca exista functia disponibila din fabrica (daca-i comandata).

De pus nu cred ca merita efortul/cheltuiala mai ales la S60 care are portbagajul asa usor accesibil.

E mai elegant intr-adevar cu buton mai ales la astea cu hayon mare si greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now