bogdanal33x

ulei servo-directie

10 posts in this topic

salut prieteni!am si eu o intrebare:am un s60 2.4d5 din 2008 si trebuie sa completez ulei de servo-directie,imi puteti spune ce fel de ulei trebuie sa pun?mentionez ca al meu e incolor(sau a devenit intr'e timp) si nivelul uleiului pana la ce inscris trebuie sa ajunga pe joja?va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Febi 06161 verde sau original volvo. Ai pe joja 2 marcaje. In cazul in care nu stii engleza Hot=cald, cold=rece. Completezi pana la una dintre gradatii, in functie de temperatura motorului. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, paunionutz said:

Febi 06161 verde sau original volvo. Ai pe joja 2 marcaje. In cazul in care nu stii engleza Hot=cald, cold=rece. Completezi pana la una dintre gradatii, in functie de temperatura motorului. 

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Originalul Volvo este Pentosin CHF 11S. Puteti comanda BMW 83 29 0 429 576 si o sa vina recipient Pentosin CHF 11S. Nu stiu care sunt diferentele de pret in schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare legat de ulei servo directie.

La fel ca si celelalte uleiuri si uleiul de servo directie trebe schimbat la un interval de timp xx complet ?? Sau ajunge daca numai completez ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam la 5 ani e bine sa îl inlocuiesti

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

VolvoCars nu recomanda schimbarea uleiului la servo...deci e cam ,,etern"...ci doar completarea lui in caz de necesitate!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 8/8/2017 at 3:27 PM, Raxo a spus:

VolvoCars nu recomanda schimbarea uleiului la servo...deci e cam ,,etern"...ci doar completarea lui in caz de necesitate!!!

De aceea intrebam ca cateodata aud pompa si nu stiu de ce , merge un picut greu sau poate ca mie mi se pare.

Din pacate in SM nu prea gasesc nici un service de incredere sau pe cineva care chiar se pricepe,,,,ii dezastru tot in SM :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 8/8/2017 at 3:27 PM, Raxo a spus:

VolvoCars nu recomanda schimbarea uleiului la servo...deci e cam ,,etern"...ci doar completarea lui in caz de necesitate!!!

De aceea intrebam ca cateodata aud pompa si nu stiu de ce , merge un picut greu sau poate ca mie mi se pare.

Din pacate in SM nu prea gasesc nici un service de incredere sau pe cineva care chiar se pricepe,,,,ii dezastru tot in SM :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie schimbat asa cum a zis alex la 5 ani sau mai devreme. Volvo spune ca nu trebuie schimbat nici uleiul din cutie... pentru ca ei estimeaza o durata de folosire a masinii de 10 ani maxim. Fluidele este bine sa le pui originale. Pentru ca garniturile, simeringurile, cauciucaraia cu care intra in contact sunt sensibile la produsele competitorilor.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now