Mickeyy

AWD sau FWD?

11 posts in this topic

Salut,

Am nevoie de un sfat de cumparare a unui Volvo XC60 de la proprietarii de acest model si nu numai: 

Intentionez sa cumpar un astfel de model de Volvo si am urmatoarea dilema . Am vorbit cu unii vanzatori (samsari) de XC60 care nu recomanda modelele cu tractiune fata motivand ca acestea ar avea probleme cu planetarele, masina fiind destul de grea, iar acestea cedeaza mai repede decat in cazul celor cu tractiune integrala. Pe mine sincer nu ma avantajeaza modelele cu tractiune integrala din mai multe motive - motor mare consum, impozit, asigurari mai mari., plus ca masina va fi folosita mai mult pe oras si pe cateva drumuri mai lungi in concedii.

De asemenea daca imi puteti recomanda o combinatie de motor ( putere ) cu cutie automata.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se strica mai repde cele cu tractiune fata , eventual fix invers (awd-urile avand multe componente on plus care pot ceda pe langa cele cu tractiune fata).

Cat despre cutie si motor(diesel) , ai practic 3 variante pe xc60: 2 motoare euro5 2000/2400 cc imperecheate cu o cutie automata in 6 trepte, 1 motor euro6 2000cc (motorizare noua VEA) cutie automata in 8 trepte iar ambele au si varinate manuale.

Practic orice ai alege este fiabil , dar trebuie sa ai grija la cutia automata in 6 trepte (detalii gasesti pe forum despre probleme)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am optat pentru xc60 cu tractiune fata si cutie manuala si nu regret alegerea facuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pica planetarele la ambele variante . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cap de planetara se gaseste separat sau numai planetara intreaga, ca si ale mele mai trosnesc cateodata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se găsește cap planetara separat

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

~130.000 km nici o problema < FWD>

Share this post


Link to post
Share on other sites

200.000 km, inainte de a o vinde si n-am avut probleme cu planetarele. (FWD)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am achizitionat deja din Germania un XC60 FWD 2,0L  180CP cutie automata, am facut deja 5000 km ( drumul din Germania pana in tara plus un concediu in Austria) si sunt foarte multumit de alegerea facuta. Are toate sistemele de siguranta - ACC, Blind spot, Line assist, camera marsarier si pot sa spun ca isi merita banii mai ales la drumuri lungi. Am luat-o cu 110.000 km la bord din 2014.

Am pus o intrebare intamplator la un service de cutii automate din Bucuresti - Crangasi si mi-a spus ca neaparat sa se schimbe uleiul la cutia de viteze la 40.000 km interval. In Germania nu a fost schimbat din istoricul ei de service. 

Aveti ceva recomandari in legatura cu acest aspect?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo recomanda schimbarea uleiului la aproximativ 6oK KM in conditii de trafic 'greu'. Putem presupune ca Romania prezinta conditii de trafic precare, asa ca il poti schimba la intervale de 6oK si tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, MMMihai said:

Volvo recomanda schimbarea uleiului la aproximativ 6oK KM in conditii de trafic 'greu'. Putem presupune ca Romania prezinta conditii de trafic precare, asa ca il poti schimba la intervale de 6oK si tu.

Eu din ce stiu Volvo nu recomanda schimbarea uleiului in cutie asa devreme - auzisem undeva dupa 500.000 km. Insa poate ma insel, nu ma pricep. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now