Cristian Scutaru

Ventilatoare portbagaj pentru 855 V70

7 posts in this topic

La 850 si V70 a fost disponibil ca accesoriu un set de ventilatoare care se montau in portbagaj pentru a ajuta circulatia aerului si a preveni aburirea geamurilor. V70 au fost chiar cablate din fabrica pentru optiunea respectiva.

Setul consta din 2 ventilatoare de 120cm cu grila, buton (care avea un simbol similar cu cel de la un sens giratoriu :) ) . Se conecteaza la mufa de accesorii si la  855 se trage un fir pana in spate in portbagaj. Setul a costat undeva pe la 250euro si nu mai e livrabil evident.

Am folosit 2 ventilatoare NMB cu 1,3A bucata. Grile in look OEM am gasit pe eBay. Buton am luat unul de la S90 Royal Executive care era folosit pentru ruloul de la luneta. Am folosit un releu pentru degivrare luneta 208 si butonul aferent.

Butonul a fost modificat, am montat placuta de la butonul de S90 la care am razuit locatia unde sta ledul de confirmare (e pe spate marcat locasul).

Conectat este tot la mufa de accesorii (plus permanent, plus contact motor, masa, iluminare buton). Releul l-am montat in centrala de relee langa cel pentru incalzire bancheta spate (la mine este liber acolo, masinilie din 94 nu au fost precablate pentru faruri ceata si puntea pentru acestea lipseste).

Masa e conectata in spatele stopurilor la un punct de masa.

In ultima poza e un cablaj alternativ care l-am facut pentru un forumist de aici cu un T5-R care nu mai are locuri libere pentru butoane. Ventilatoarele sunt legate in paralel cu incalzirea de la luneta.

 

Bildschirmfoto 2017-10-30 um 17.43.02.png

2017-10-19 10.51.07.jpg

2017-10-029.jpg

2017-10-031.jpg

2017-10-030.jpg

2017-10-30 13.41.20.jpg

2017-10-29 17.05.29.jpg

2017-10-30 13.51.22.jpg

2017-10-30 14.31.26.jpg

2017-10-30 14.43.24.jpg

2017-10-30 12.50.08.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, foarte tare asta, de mult vroiam să te întreb dacă se simte o schimbare și ventilatoarele scot aer din mașină sau bagă aer ? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, tatiantudor a spus:

Salutare, foarte tare asta, de mult vroiam să te întreb dacă se simte o schimbare și ventilatoarele scot aer din mașină sau bagă aer ? Multumesc

Foarte buna intrebarea. Daca fac vreo diferenta..habar nu am. Eu zic ca da si ca nu a fost doar un marketing gag de la Volvo. Am luat si mai puternice decat a pus Volvo (0,2A bucata) eu am de 1,3A bucata care pot fi folosite in drone :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi fac si eu, lămurește-mă te rog cu sensul de rotație, trebuie să bage aer in mașină?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu il scot afara. Inauntru nu pot baga pentru ca ai lamelele de cauciuc peste aerisire care ar preveni intrarea aerului

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now