Sign in to follow this  
Followers 0
KSamuel

Interval intretinere XC90 II

6 posts in this topic

Salutare,

Nu am gasit nicaieri un grafic cu intretinerea la XC90 din 2016+. Cand se schimba distributia, cand se schimba uleiul din cutie si cand se fac alte operatiuni specifice. Masina mea se apropie de 75.000 si vreau sa stiu ce si cand ma asteapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ar trebui sa fie descris complet in manualul de service - cartea de service a masinii. Daca nu te descurci, da-mi un semnal ne vedem si o lamurim impreuna. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apare in manualul de pe display-ul masinii si implicit o afli de la dealer-ul Volvo unde ai garantia.

Daca masina e 2016 este cu siguranta in garantie (cei 2 ani minim) asa ca cel mai bine te lamureste dealer-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia la 240.ooo km sau 10 ani . Eu am schimbat la 180.ooo km la motoarele VEA insa am vazut una schimbata  la 240.ooo km si a tinut, e curea teflonata de la DAYCO si oricum astea tin mult . 

Uleiul de cutie la 60.ooo km in regim sever adica prin Romania alergata sau tractand rulota/remorca . 

Revizia la fiecare 20.ooo km daca masina e folosita preponderent urban . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! sunt nou prin zona si m-ar interesa si pe mine un service bun in ploiesti pentru volvo. are cineva idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista asa ceva la Ploiești.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0