Sign in to follow this  
Followers 0
Guest budulan

Cum stiu unii sa-si vanda marfa!

21 posts in this topic

Incep prin a spune ca sunt placut surprins de comerciantii de dincolo (pana acum la cine am apelat a fost totul ok). Am incercat sa-mi comand din tara un regulator de tensiune L4925N - folosit in bordul de S60 si S80 (posibil si la alte modele) si nu am avut nici un succes in tara! Toti mi-au spus ca nu se poate...... In fine, am inceput sa caut pe site-urile din Europa si tot fara succes. Intr-un final am gasit un portal chinezesc care se ocupa cu IC-uri si piese electronice diverse... Le-am scris oarecum descumpanit. Dar am avut o surpriza enorma. In cateva ore am primit 7 mailuri de la firme diferite, toate dispuse sa ma ajute. O sa redau unul dintre mail-urile primite de la ei (toate sunt la fel) si vreau sa evidentiez CA SUNT DISPUSI SA TE AJUTE INDIFERENT DE PRET. Asa ceva nu o sa vedem in RO prea curand unde daca nu cumperi de cateva zeci de milioane bune nici dracu nu te baga in seama.... Intr-un final cred ca imi este mila de chinezi ca sunt dispusi sa vanda si pentru cativa dolari...... >:( desi cred ca asta e o economie sanatoasa.....

"Hi Alin Budulan, Wish you have a good day....Pls check below information..

L4925N      3pcs     $5/each    New Stock/TO220/ZIP

This is our stock,can ship the goods at once..looking forward having chance to cooperation with you..^_^..

we specialize in IC area ,Module area,and some Resistor, Capacitance area , So If you need any other information or requirement in thia area, please don't hesitate to contact with me,ths. I will do my best for you. Such as quote you good price and offer you beautiful goods and offer you good service and so on.....You will be have a lot of concessions....We will have good business partner and have good friendship...

Waitting for any news from you...

Have a good day.

Helen

Centerchip Technology CO,.LTD

TEL: +86-755-83958497 +86-755-83958504

FAX: +86-755-83958504

Email: helen@cc-ic.com

MSN: helen-ccic@hotmail.com

Skype: helen-ccic

Http://www.cc-ic.com

Address:Room1505 , North one, Hui gang ming yuan,Binhe Road,Futian District,Shenzhen,China,518033

Postal Code:518033

  Problema ar fi districtul: "Futian"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-mi vine sa cred.

-promptitudine, pret de pret,....

mai avem multe de invatat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirix - Avand in considerare ca la modelele pana in 2004 bordurile sunt facute pe langa CHina.....ar trebui sa functioneze cativa ani....Sper  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ramande decit sa comanzi dar eu nu am incredere in marfa pe care nu o vezi inainte sa o cumperi.

Oricum am vb mai devreme la cateva firme care aduc piese electronice si mi-au spus ca nu au asa ceva nici macar in catalog si ca acel regulator de tensiune produs de STMicroelectronics nu are echivalenta si este destinat numai aplicatiilor in domeniul AUTO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan - Asa este..L4925N este folosit doar in automotive.... Referitor la comanda, eu i-am dat drumul...vad ce ajunge la final  ;D Oricum, IMIV-ul l-am comandat din Canada si nu am avut nici cea mai mica problema. Am si suport pe mail si intotdeauna m-au ajutat baietii cand am avut nevoie. Sa vedem ce fac si chinezii, oricum tipa de la BRD a avut un soc cand a vazut ca platesc in China :)). I-am zis sa stea linistita ca o sa-i recunoasca pe cei care au VOLVO dupa platile catre China  ;D

  SI daca i-au "teapa" macar e o teapa frumoasa nu ca cele de la noi  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In toamna o sa plece un prieten in Shenzen si o sa-l rog sa-mi aduca un pumn de L4925 :)

Din ce am vazut in schema e vorba de modelul Pentawatt sau e modelul PowerSO20 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ziceam si eu dupa pozele cu bordul, o sa dau sfoara in tara, poate se leaga vre-un transport de tranzistoare .

Ideea este sa-ti vina tie si sa reusesti sa repari bordul :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dupa ce am dat comanda:

"Ok Dear Alin Danut..thanks for your soonest reply..

everythings it's Ok ,thanks again....tomorrow i will arrange ship the goods asap..so waitting for patiently dear..Have a nice day..^_^..

Keep in touch.

Best regards

Helen"

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta este cultura pe acele meleaguri.

un lucru, obiect sau fapt nesemnificativ, fara valoare pentru un european, pentru asiaticii din china (si japonia), inseamna la fel, cat unul important sau cel mai important.

mai sunt locuri unde, cu toti banii din lume nu poti sa cumperi rusinea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa pare de aici, adevarul este ca sunt mai rai ca raia, odata intrat intr-un magazin pana nu cumperi ceva nu se lasa, o alta problema este ca nu au preturi afisate si daca intrebi de pret iti baga unu de 10 ori mai mare, dupa care incepe targuiala. Vanzatori nu exista, numai vanzatoare care sunt niste catze . Chiar si in marile depozite/magazine este aceiasi problema, acolo insa au pretul afisat DAR oricum incepe targuiala ca la piata . Preturile oricum sunt de pe alta planeta, adica 2 canapele (3 locuri+2 locuri) plus un fotoliu, piele naturala plus lemn de bambus =600E, modelul de calitate extra, daca vrei decit sezutul de piele si restul de piele ecologica ajungi si la 300E . Metrul patrat de parchet bambus incepe de la 3e si se termina la 20e la modelele de 2cm grosime triplu strat si sistem clic2clic, aici cel mai ieftin parchet bambus este 27E iar cel mai scump ajunge la 50e iar mp de granit este 14e (cel premium) iar aici este 50e . Astea sunt doar niste exemple .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am colaborat cu ceva firme din china, pe care le-am gasit pe net.

Au fost f promti si seriosi. Mi-au trimis de 2 ori prin DHL pe cheltuiala lor niste seturi de mostre deloc micute.

Sunt oameni receptivi si nu iti intorc spatele in nici o situatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au si venit piesele  ;D Exact o saptamana, sunt promti chinezii indiferent de ideiile preconcepute care exista.... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare daca dau comanda de un 850 T5 nou-nout la cati bani l-or face? ca daca e pana in 10 000 euro m-as risca... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

inteleg ca piesele au fost pe gratis (adica 0,5$ x3 buc.)

sunt curios cat ai platit in final cu transport si eventual alte taxe?

poate devine interesant .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu 0,5$ ci 5$. Transportul este 43USD pana in 0,5 kg iar comisionul pentru Western Union a fost 15USD. Renteaza sa cumperi la kg de la ei. Vorbesc serios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SIncer sa fiu la inceput am fost increzator. Dupa ce au mai spus si altii ca e posibil sa fie neseriosi, am avut reticente. Dar acum dupa ce au venit piesele (fix o saptamana) sunt chiar multumit de ei si mi-a tot trimis omul mail sa vada daca au ajuns si sunt multumit de colaborarea cu ei  ;D. Oricum mi-a spus ca imi trimit orice componenta electronica chiar daca nu fabrica ei, cauta in alta parte si imi trimite.

Ce mi se pare totusi ciudat, pe piesa originala scria Made in Singapore iar asta care e facuta de ei (in alta zona) scrie tot...Made in Singapore.... Daca mai cumpar ceva o sa-i spun sa imprime Made in Sweden  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca anecdota : primesc oferte constant din china pentru componente de calculatoare

a fost la un moment dat vorba de un lot de monitoare

cand am intrebat ce marca sunt, pentru ca nu era mentionat in oferta, m-au intrebat ce marca as dori sa imprime pe ele. :D

daca am eu un brand propriu sau daca nu ei le pot face HP/dell/compaq orice doresc

Share this post


Link to post
Share on other sites

io as comanda un volvo made in romania....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0