Guest S402.0

care pe care

20 posts in this topic

Ma intreb de mult timp: Volvo sau Saab? Despre Volvo stiu mai multe pentru ca sunt posesor, in schimb nu am condus niciodata un Saab. Multi lauda versiunea Aero. Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Eu am avut de ales intre Volvo S40 si Saab 93.  Am ales Volvo. Dar cu siguranta si saab-ul este o super masina.  Urmatoarea masina va fi VOLVO, SAAB sau JAGUAR. :))

Imi place si mie Aero si se aude ca e destul de fiabila si sta bine pe Cuplu.

La design chiar are aspect de masina sportiva.

E frumos ultimul model.

Share this post


Link to post
Share on other sites

saab si volvo sunt masini pentru cunoscatori. plebea ramane pe undeva pe la logan sau vw. q7 chiar e o porcarie. asta cu vw e obsesie nationala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un pic fortata cu Q7-le intr-adevar, dar acum "lumea buna" va migra spre noul si -parerea mea- uratul BMW X6, asa cum au facut cu X5, Touareg, ML, Q7, in ordinea asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am stat in spate intr-un q7 si mi-a last un gust amar! confort 0 . parca esti in autobuz!  ;Dbine..........daca s-ar vinde si cu scaune de lemn o asemenea masina s-ar cumpara in romania. as fi curios cum e  intr-un cadillac escalade!  (obsesia mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

un cunoscut de-al meu, detinator al unei firme de vidanjari, mai acum vreo 2 luni, la o nunta, dupa un pahar baut in plus, raspunde la intrebarea: "de ce nu intri in politica?" astfel: "frate, nu mai am nevoie de nimic, uite, am vrut sa-mi iau Q7, mi-am luat..." SH desigur. Concluzia? Q7= o alta treapta pe care trebuie s-o urci daca vrei sa fii smecher. Au fost perioade de importuri masive SH din Germania pentru Opel Astra Caravan, VW Passat, BMW seria 5, BMW X5, Audi A4, Audi A6, Audi Q7 acum C-uri si S-uri de la Mercedes. Cred ca e cineva care da tonul: "cine-si ia ultimul Q7 e cel mai fraier..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce am obs, cel putin in c-ta, se poarta S-uri albe cu "panoramic sunroof", si chrysler 300 C, si X5...albe sa fie. si manele frate!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo sau SAAB? wow!

Doua dintre slabiciunile mele la masini. Pacat ca SAAB apartine de GM si si-a pierdut stilul care in trecut l-a facut celebru. Imi vine sa plang de mila acestei marci cand ma gandesc ce a fost odata si ce a ajuns acum:'(.

Tot timpul cand trec la faculta vad un 900 din '78 de vanzare, 100% original, numai ca are putina rugina. In rest este superb. Tipu cere cam 2500 de euro pe el, iar daca as avea bani maine l-as cumpara.

In general imi place cam tot ce este suedez. Totusi, pentru mine Volvo este "marca sfanta", desi, tre' sa recunosc ca atunci cand mai vad un SAAB pe stada ma mai uit lung la el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e sigur e ca ambele marci sunt extra calitate din toate punctele de vedere. Ca design cred ca Volvo e in fata cu cativa pasi de vreo 10 ani. La performante si caracteristici tehnice sunt cam la fel, cu toate ca si aici tot Volvo are un plus in ceea ce priveste gama mai mare de motorizari. La siguranta? Voi stiti cate stele are? Oricum, domeniul asta e atat de sfant pentru ei incat sunt sigur ca nu se pune problema sa produca altfel de masini decat super sigure.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intreb de mult timp: Volvo sau Saab? Despre Volvo stiu mai multe pentru ca sunt posesor, in schimb nu am condus niciodata un Saab. Multi lauda versiunea Aero. Voi ce ziceti?

Am mers cu ambele. Si cu aero si cu 93 si cu 95. Si cu S80, si cu XC90, si cu V40 (ca asta-i al meu  ;D), si cu V70.

Parerea pe care o am este ca SAAB, chiar daca e mai sportiva decat Volvo, pierde din valoare mult mai repede decat el. De asemenea, la 100.000 km la bord, Volvo arata mai bine decat SAAB.

Depinde de stilul si preferintele fiecaruia pana la urma ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind masini exclusiviste, ambele pierd din valoare repede din 2 motive: pentru ca valoarea de nou este relativ mare si pentru ca sunt putini cunoscatori. Cand au iesit manelele cu Audi A6, ghici ce masini se aduceau de "baieti" din Germania? Dar, in 2001 faceam import in zona libera GR si comisionarul cu care lucram se ocupa de Toyota. S-a intamplat sa ma nimeresc acolo cand livra un Lexus (nu mai stiu ce model, un sedan imens oricum). Nici nu auzisem de marca asta. M-am urcat in el. Piele de nu stiu care, perdelute retractibile automat pe marsarier, bord LCD, etc. Eram ... ud. M-a grabit respectivul pentru ca urma sa predea masina clientului (care, culmea, o platise ... cash). Din curiozitate m-am dus sa vad si eu ce fel de om isi ia o astfel de masina, cu plata cash. Surpriza! Clienta era o FLORAREASA. Fuste multe si crete si rosii, mamudele, tot tacamul (si eu care initial am crezut ca vindea seminte prin vama). Asta ca sa nu mai fie nici un dubiu ca intre noi traiesc cunoscatori acolo unde nici nu gandesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba e o moda sa iti iei masina alba......cum a fost pana acum culoarea neagra sau gri metallizat....stiti albe ca daciile alea obosite de pe timpul lui ceasca.......:)))

cred ca urmeaza rosu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si a mea e alba, dar am luat-o cu mult inaintea inceperii acestei mode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la volvo culorile alb, rosu si negru sunt gratis. pentru celelalte se plateste aprox. 500 e in plus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum e volvo..., ce mai conteaza culoarea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Si eu am luat-o alba dar nu neaparat pentru ca a fost gratis (culoarea) ci pentru ca e mai sigura. Ca sa revin la topic: Ia-ti Volvo si nu o sa-ti para rau! Cu Saab-ul nu am avut tangente dar nu prea ma atrage designul lui exceptie facand desigur, Aero!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e neagra, se incinge mai rau la soare + 14 % sanse mai mari de accident din vina celorlalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now