VOLVO16

VOPSEA OGLINZI FARURI

27 posts in this topic

cu ceva vreme in urma am intimpinat probleme cu farurile. mai exact nu mai aveau stralucirea aceea metalica. cauza - in timp eloxajul de pe oglinzi s-a matuit. am incercat sa le revopsesc cu un spray ( nu incercati si voi e pierdere de timp, nervi si nu o sa arate ca originalul  :cursing:). s-ar parea ca producatorii de vopsele nu se inghesuie sa produca aceasta nuanta. am cautat pe net firme care eloxeaza plastic -- rezultatul ZERO BARAT. din site in site am dat peste forumul site-ului de modelism   http://www.cartula.ro/forum/index.php?showtopic=2944

http://hobbyx.ro/home.html

magazinul e in BUCURESTI asa ca daca poate cineva sa ajunga acolo si sa si sa ne ofere informatii despre un tip de vopsea care imita efectul oglinzii farurilor cred ca multi forumisti ar fi recunoscatori (aceeasi rugaminte a fost adresata si lui Midnight Caller dar el nu poate ajunge saptamina asta ). din ce in ce mai multi isi pun instalatii xenon etc. dar la o oglinda matuita nu cred ca ajuta prea mult . rugamintea mea este daca poate ajunge cineva sa vada cu ochii lui cum arata vopseaua care imita efectul inox , pozele de pe site-ul de mai sus nu reflecta realitatea       

multumesc

P.S. cred ca vopseaua merge si pe alte ornamente :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer! singura solurie la problema ta ar fi sa cumperi alte oale pentru faruri . si eu m-am lovit de problema asta  si nu am reusit s-o rezolv. adreseaza-te lui alex, poate reuseste sa-ti faca un pret bun. eu am incercat cu un spray car cica imita oglinda dar rezultatul a fost dezamagitor. e cam 14 ron bucata dar nu -si face treaba. gaseste niste faruri noi sau gh in stare buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am probleme cu faza scurta, vede foarte prost. Faza lunga merge super.

Am schimbat becurile si nici o schimbare. Ceva sfaturi/sugestii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, becurile au un dispozitiv antiprost de care se tine cont la montaj (in alta ordine de idei, nu prea ai cum sa le pui altcumva decat cum vin ele pe ghidaje), dar verifica daca sunt bine puse, sa nu fie cumva rasucite din cine stie ce dispozitiv, sau sistem de la far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am probleme cu faza scurta, vede foarte prost. Faza lunga merge super.

Am schimbat becurile si nici o schimbare. Ceva sfaturi/sugestii?

poate un reglaj al farurilor te ajuta - e posibil sa "bata foarte jos"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le-am atins cand le-am montat si le-am pus dupa ghidajele alea.

De reglaj nu cred sa fie pb. Cand e bezna am umblat si la alea si se observa daca le ridic si daca le las, deci nu bat prea aproape. Sa se fi dus oglinda?  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Ma indoiesc sa se fi dus oglinzile la o masina de mai putin de 3 ani... Vezi sa nu ai o problema la alimentare, incearca sa observi "ochiometric" daca au aceeasi intensitate faza lunga/faza scurta. Daca te pricepi un pic la electronica, scoate un bec, lasa-l in soclu, si masoara-l pe contacte (cu faza scurta aprinsa bine-nteles) daca ai in jur de 13-13.5 volti. Daca nu ai... e buba la instalatia de lumini...

    Next, baga-te intr-o noapte pe bezna la 20-25 de metri de un gard si regleaza farurile astfel incat "dunga" oblica de lumina de pe gard sa fie la 10-15cm de baza acestuia. Apoi poti incepe sa te gandesti mai departe la alte probleme.

    Bafta si tine-ne la curent !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt VOLVO16: m-am uitat pe site-ul Hobbyx Store ÅŸi în primul rând nu au un magazin, totul e doar virtual (sau nu mi-am dat eu seama), deci nu prea ai unde te duce să vezi vopseaua, iar date prin telefon poÅ£i cere ÅŸi tu sau chiar să faci o comandă.

ÃŽmi pare rău.

p.s. prima adresă nu funcÅ£ionează: (This Account Has Been Suspended Please contact the support department as soon as possible, and please have your site name ready.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca exista nici o vopsea care sa reziste la temperatura din far...ori se cojeste ori ia foc.Erau ceva firme care cromau / nichelau plastic, dar acolo prima data se cupra { baie de cupru} si apoi in baie de nichel sau crom.Eu mai de mult doar am spalat farul inauntru si cind am scos apa a iesit si toata folia de oglinda...dar aveam unul nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt. @alecxica intr-adevar link-ul pus nu functioneaza 

noul link  http://www.google.ro/search?hl=ro&q=http%3A%2F%2Fwww.cartula.ro%2Fforum%2Findex.php%3Fshowtopic%3D2944&btnG=C%C4%83utare+Google&meta=

link-ul respectiv e o adresa de forum(CARTULA -machete modelism hobby) . un fragment dintr-o discutie  "Tamiya si Model Mster la magazinul Modelism (Cocor, et. III),

Tamiya la http://hobbyx.ro , Revell la machete.ro. Humbrol, din pacate ...nu! Poate pe afara. ". deci daca poate cineva sa faca o plimbare ?????  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai indicat ar fi sa schimbi farurile. De foarte multe ori chiar si sticla acestora se matuieste nu numai ''oglinda'' lor . Nu am auzit pe nimeni sa ''vopseasca oglinzile farurilor'' . Cit ar putea costa doua faruri la second hand ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@XC60: cu siguranta n-ar putea sa coste mult. Dar ai vreo idee daca se si gasesc ?!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vazut despre ce model este vorba .

pt @XC60 masina este 460 din '94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se gasesc sau sunt foarte scumpe ? Normal cei de la reprezentanta ar putea aduce asa ceva si in Romania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De adus aduc si eu (www.piese-volvo.ro). Problema e ca altfel privesti lucrurile in RO cand dai 300Eur pe un far, si altfel e in Suedia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu crezi ca aici 300€ este chiar o suma minora . Mai ai noroc daca ai o masina mai veche , cu piese second hand . Api daca o asigurare full se mai fac ceva artificii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca va intereseaza am spray pt.sa faceti farurile,stopurile fumurii,magazinul se deschide dupa 12ian.09

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca va intereseaza am spray pt.sa faceti farurile,stopurile fumurii,magazinul se deschide dupa 12ian.09

ne poti da si noua niste detalii??...pret...calitate...instructiuni de utilizare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Duplicolor fabrica diferite tipuri de spray-uri. Chromeffeckt pentru reconditionarea oglinzilor de faruri. AC negru,rosu,albastru,galben-transparent pentru stopuri. Le gasiti in reteaua magazinelor de piese auto. Intrebati doar... sau cereti-le sa le aduca. Daca lucreaza cu TEMAD-CO sigur vor reusi sa vi le aduca. In Vitan (piata auto) le gasiti sigur. Va pot ajuta cu sfaturi tehnice. Exista si multe tipuri de adezivi care va pot scuti de inlocuiri de piese extrem de costisitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

costa 30E.aplicare simpla,se curata bine zona unde se aplica,de preferinta in loc inchis,se aplica 2/3staturi,depinde cit de fumuriu vrei sa le faci

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Duplicolor fabrica diferite tipuri de spray-uri. Chromeffeckt pentru reconditionarea oglinzilor de faruri. AC negru,rosu,albastru,galben-transparent pentru stopuri. Le gasiti in reteaua magazinelor de piese auto. Intrebati doar... sau cereti-le sa le aduca. Daca lucreaza cu TEMAD-CO sigur vor reusi sa vi le aduca. In Vitan (piata auto) le gasiti sigur. Va pot ajuta cu sfaturi tehnice. Exista si multe tipuri de adezivi care va pot scuti de inlocuiri de piese extrem de costisitoare.

Astept rezultatele lui @Adi 2727 . Dupa cum ati vazut la inceputul subiectului eu am dat chix .  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, eu nu am mai zis nimic... pentru ca nu am am deocamdata rezultate concludente.

Operatiunea am facut-o inca dinainte de craciun dar pana acum, nu am apucat sa reglez  farul, care acum bate undeva la 1 metru in fata masinii.

Ca si observatii preliminare... estetic arata f bine dar lipseste ceva din efectul ala de oglinda care ar trebui.

Am dat vreo 6 straturi de vopsea pe oglinda in speranta ca va iesi mai apropiat de original, fara prea mult succes.

Ma indoiesc ca voi avea un far bun chiar daca il voi regla dar mai asteptati un pic sa fac si treaba asta si va spun atunci exact cum e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reglat si farul dar din pacate noua oglinda vopsita, nu are putere de focalizare. Nu are suficient luciu.  :(

Ca fapt divers, am observat ca vopseaua asta aplicata pe un plastic negru este mult mai lucitoare.

Ma gandesc ca poate daca s-ar aplica intai un strat negru (ca la oglinzile de sticla, pe spate), ar putea fi obtinute rezultate mult mai bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now