Guest Emil

Ghinion!

15 posts in this topic

In timp ce autoturismul pe care-l conduceam era stationat la o trecere de pietoni, pe dn 1, pentru a acorda prioritate, a fost lovit puternic din spate de un inconstient care circula cu viteza si nu l-a observat. Pagubele sunt mari si s-ar parea ca e dauna totala. Astept rezolutia de la asigurari. Daca aveti nevoie de piese... astept cereri. Volvo S60 D5 163cp. Motorul functioneaza, fata e ok. O sa postez si foto. Ii multumesc lui Alex ca m-a ajutat cu sfaturi (ca si in alte ocazii). Pentru cei ce vor sa stie... masina se comporta exceptional la impact (veti vedea din foto). A fost laudata de toata lumea (acum a sporit numarul admiratorilor de Volvo in cercul prietenilor si colegilor).  Nici nu ma gandesc sa-mi iau altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, imi pare rau ca ti-au distrus masina  :-\. Bine ca nu ai patit nimic!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca ti s-a intamplat asta, cu atat mai mult cu cat mi se pare stupid sa stai cuminte,linistit si sa intre un idiot (scuze ca nu pot sa-i spun "inconstient") in masina ta  :(

Sper sa iti iei repede o masina noua. Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curat ghinion. Imi pare rau pentru masina dar mai important e ca nu ai patit nimic. Pline sunt soselele de idioti neatenti. In ceea ce priveste piesele ti-am dat un PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distrugerea unui S60 sau oricarui alt Volvo e un maaaaare pacat, oricum imi pare rau si bine ca nu ai patit nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai de ce sa ne multumesti... BINE CA ESTI INTREG. NICI NU VREAU SA MA GANDESC LA ALTCEVA! Masina da-o dracului ca se mai fabrica.....stiu ca o sa-ti mananci nervii cu asigurarile, dar mai bine asa decat alte nenorociri.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata inca un caz in care Volvo salveaza viata pasagerului (pasagerilor)......imaginati-va cum e sa stai relaxat la volan si in momentul urmator sa cada plafonul pe tine...........tremur de nervi cand ma gandesc la nesabuinta unor soferi care provoaca astfel de dezastre......... datorita si acestor situatii trebuie sa PURTAM CENTURA DE SIGURANTA.!!!!...inclusiv a copiilor aflati pe bancheta din spate........esti la pamant Emile, dar ma bucur ca marca Volvo a avut grija sa nu fi altundeva...................am deja doua cazuri (in doar o singura viata!!) de lovire a autoturismului personal aflat in parcare din care unul dauna totala altul minor dar cu urme grave lasate in suflet........si am devenit de 1 milion de ori mai atent la ce fac altii in trafic...masina pe cat se poate o tin in garaj......scuze de deviere........

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa fim atenti la ce fac altii in trafic !

de exemplu daca vezi in spatele tau o dacie sau alta masina despre care stii ca nu prea dispune de frine eficiente nu e o idee buna sa-i trintesti o frina brusca. de aceea , mai bine scapi de el din spatele tau.....ca nu se stie cind vei fi nevoit sa frinezi brusc.

si in general nu stati pe linga soferii care conduc "curios" - atita cit se poate.....

asta e un exemplu clasic de cum poti sa ti-o iei daca esti baut !

(daca ciuguleai o bere, tu erai de vina, si nici asigurarea n-o mai vedeai !)

1 bere=5 lei

asigurare = 50000 lei (careia ii spuneai bye-bye)

daca, doamne ferste, picati intr-o situatie de genul asta, faceti tot posibilul cu relatii, pile, spaga sa nu se constate ca erati baut !!! si asta extrem de rapid ! sint unii aci pe forum care v-ar putea spune mai bine ca mine ce trebe facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca tipul care te-a lovit a avut o problema tehnica. in mod normal masina lui trebuia as franeze singura atunci cand intalnea un obstacol. oricum, e bine ca ai scapat teafar. rezervorul s-a spart?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau Emil,dar bine ca nu a fost mai rau.Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emile, bine ca n-ai patit nimic. Stiu ca erai atasat de masina si ca iti lasa un gol in suflet s-o vezi ca s-a dus din cauza unui cretin. Am fost si eu intr-o astfel de situatie in 2003 si tot la dauna totala am ajuns, insa nefiind intr-un Volvo m-am ales si cu o coasta dislocata cu care am mai tras vreo 2 saptamani.

Bafta cu asigurarile si sa auzim de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa aud de cel mai stupid mod de a distruge o frumusete! Bine ca tu esti bine! Curaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stimati colegi! E dauna totala. Reparatia costa 14-15000 euro. Masina a fost asigurata la 12800. Mie imi dau 10000 pentru ca trebuie sa platesc franciza 20%. Raman cu epava. Astept pareri. O fac pe CASCO pentru ca pe RCA imi dau mai putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e o masina buna :iroc: ..eu m-am dat deadura cu primul s60 t5 pe la 120km/h , nu am patit nimik ,am iesit din masina zambind si zicand bine ca am scapat intreg masina avea casco oricum ,  daia o sa imi cumpar tot volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now