Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

De ce atatea controverse pe tema Volvo?

9 posts in this topic

Salut!

Sunt un membru relativ nou pe acest forum...

Ce am putut  sa remarc pana acum, relativ la marca volvo e ca: cu cat forumistii au masini mai noi cu atat se plang mai mult de masinile lor ;)

Pe astia cu clasicele nu prea ii vad sa se planga de masinile lor care: scartie si troncane, aud zgomote care mai de care mai ciudate, nu gasesc mecanici care sa le repare masinile corect si nici oameni dedicati care sa fi facut ceva mai deosebit cu masinile lor. De tuning nici nu mai vorbesc  ;D

Revenind la titlu, sunt de-a dreptul inebunit de noile modele Volvo. Din pacate am deseori ocazia sa parchez langa cele mai noi tipuri de Volvo si singurul instinct la indemana e sa o duc undeva mai incolo, sa nu o sparg cu un baros.  ;D

Si totusi, tinand cont de ce am spus mai sus... fratilor nu am in plan pentru urmatorul cincinal sa renunt la frumusetea mea de masina! 

Si tot revenind la titlu: Eu nu mi-as lua niciodat un vw passat, in loc de un S40/V40 (sau si mai bine de un S60), desi se invart pe la acelasi pret.

Oricum ar fi facut Volvo de catre Ford... Tot volvo as lua si nu Ford sau Mitsubishi.

Priviti piata auto pe deaintregul inainte sa fiti atat de revoltati ca Volvo nu mai e ce a fost, desi va inteleg la unele chestii.

Concluzie: Volvo, raport caliate/pret=extraordinar!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt neapărat controverse, însă un lucru e sigur: maÅŸinile nu se mai fac pt a fi folosite 20-30 de ani ca ÅŸi acum câteva zeci de ani din motive pur economice, ÅŸi ca să se mai complice ÅŸi mai mult lucrurile pt maÅŸinile noastre cele noi, au fost introduse componentele electronice ÅŸi computerele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io sint extrem de multumit de masina mea.

face exact ce ma asteptam sa faca. si cind ii spun io sa faca.

are exact ceea ce ma asteptam sa aiba la aceeasi calitate la care ma asteptam.

s-a lasat usor descoperita.

e simpla si luxoasa si puternica si frumoasa.

e un loc in care ma simt bine.

si mai e si jucaria oamenilor mari cu suflet de copil.

e volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Nu sunt revoltat de masina mea, apar chichite mereu, pe care incerc sa le repar si prefer sa intreb aici decat sa ma duc la dealer. Daca ma pricep, le fac eu, daca nu, am un prieten  ;).

Ideea e ca sunt extrem de multumit de S60-ul meu, dar, fiind fost proprietar de Volvo 740, am remarcat anumite diferente pe care le inteleg, dar ma deranjeaza.

De exemplu, ma enerveaza ca tabla nu mai e ce a fost, ca imi gasesc masina in parcare zgariata sau infundata, probabil de la usa altcuiva. Lucrurile aste nu se intamplau. Dar inteleg de ce se intampla, tabla trebuie sa fis mai subtiere, pt ca in cazul unui impact, deformarea sa fie controloata, si tabla sa nu omoare pe nimeni, nici in masina nici afara din ea. Problema e tara in care traim si lipsa de respect pentru bunurile altora.

Off Topic: Am petrecut 1 luna in Germania si am mers cu masina acolo. Drumurile erau atat de curate mereu, nu stiu cum fac ca dupa o luna nu a trebuit sa spal masina, cu toate ca a plouat, a batut vantul, a fost soare, etc. Cum am ajuns in Romania, am constatat ca masina nu imi rezista curata nici o saptamana. La fel si la supermarketuri, acolo lumea nu-ti loveste masina cu usa, are grija. Bine, lumea si parcheaza corect acolo si in spatiul delimitat, nu ca la noi.

On topic: Concluzia e, daca am trai intr-o tara occidentala, sau mai bine spus daca as trai acolo, probabil ca nu as avea de ce sa ma plang, masina nu ar suferi mici "accidente" si eu as fi fericit, probil nici nu as sesiza ca tabla e mai subtire sau maleabila, vopseaua sare de pe capota de la pietricelele de pe drum, etc.

Respecte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place la nebunie din 2 considerente:

1. confort

2. ma scoate din multime, cite V70N sunt in Bucuresti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt neapărat controverse, însă un lucru e sigur: maÅŸinile nu se mai fac pt a fi folosite 20-30 de ani ca ÅŸi acum câteva zeci de ani din motive pur economice, ÅŸi ca să se mai complice ÅŸi mai mult lucrurile pt maÅŸinile noastre cele noi, au fost introduse componentele electronice ÅŸi computerele.

Exact.

De asta folosesc zilnic un Volvo de 30 de ani!

Si merge ... merge ... merge ... bag benzina ... merge...merge ... merge ... bag benzina ... merge ... merge ... bag benzina ... merge ... merge ... bag benzina ...

si tot asa ...

Stiu multi posesori de Volvo nou nu pot crede asta, dar asa e.

Si mai e ceva, se zice ca sa respecti Volvo 100%, TREBUIE SA AI UNA CLASICA, CU TRACTIUNEA PE SPATE! (... adica pana la seria 9 inclusiv) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andras244

Stiu un 740 de vanzare in brasov, e pe o strada laturalnica, mereu in acelasi loc de aproape un an. Cred ca nu isi bate nimeni capul cu vanzarea lui. Te tenteaza?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ar tenta ... e clasica!

:D

Eu caut sa iau un seria 9 ...

...si nu din tara ( ::):( )

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ar tenta ... e clasica!

:D

Eu caut sa iau un seria 9 ...

...si nu din tara ( ::):( )

Vezi ca e unu pe forum. Din Olanda. Nu arata rau deloc.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0