Sign in to follow this  
Followers 0
Guest scoty

Volvo S40 vs. Peugeot 308

10 posts in this topic

Lasand deoparte ca sunteti fani volvo, as dori sa ma convingeti cu argumente evident ce sa aleg intre cele doua cu masini motorizare 1.6  disel 110 CP: sunt posesor de peugeot (206 1.4 HDI) dar dupa ce am citit cele spuse pe forumul peugeot despre problemele aparute la motorul de 110 CP HDI cu volanta dubla m-am hotarat sa caut si altceva, peugeot 1.6 HDI 110 CP in echiparea premium pack costa 21000 euro si ceva iar volvo S40 motor 1.6 D 110 CP putin mai mult dar nu cu mult, am aflat de pe acest forum ca S40 varianta disel 110 CP ar e tot motorul de la Peugeot, motor foarte bun de altfel dar a luat si pacatoasa de volanta dubla?

Doresc sa iau masina noua din Germania unde preturile sunt mai mici ca la noi si mainile mai echipate, va multumesc pentru raspunsuri, trebuie sa ma hotarasc intr-o saptamana caci atunci plec in Germania, mentionez ca pana acum nu am facut nici un drive test cu volvo, am facut in schimb cu peugeot care mi-a placut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

308 este mai mult o evolutie a lui 307 decat un inlocuitor al lui. Tinuta de drum, franele, confortul general sunt ok. Si nu in ultimul rand motorul, care, de fapt, este singurul lucru cu adevarat bun pe care il mai face Peugeot.

S40 este o masina premium, cu alte pretentii. Vei intelege asta daca vei merge cu el si vei observa, facand o comparatie cu 308, ca materialele din interior sunt de mai buna calitate si finisarile la fel. Cat despre motorul acela, a fost facut de Ford in colaborare cu PSA. Dar daca cel de pe S40 il vei desface (nu ca ti-as recomanda ;D) vei observa ca toate piesele sunt inscritionate cu Volvo, pentru ca, desi in esenta motorul este unul si acelasi, inginerii de la Volvo i-au facut cateva modificari (sincer sa fiu nu stiu exact ce fel de modificari). In plus, vei avea o masina exclusivista, pe care nu o intalnesti prea des pe strada si foarte sigura.

Iti recomand sa consulti statisticile ADAC in privinta fiabilitatii marcilor si, crede-ma, vei avea o foarte mare surpriza cand vei vedea unde este Volvo si unde este Peugeot (daca nu gasesti iti pot trimite tabelul respectiv)-ca sa iti faci o impresie ADAC "spune" ca Volvo este cea mai fiabila marca din Europa.

Cam asta ar fi parerea mea, dar sincer sa fiu, nu vad comparatia prea viabila pentru ca sunt doua marci foarte diferite din multe puncte de vedere, mai ales la fiabilitate, unde Peugeot este in "cadere libera".

Share this post


Link to post
Share on other sites

@scoty:  Feeling-ul pe care ti-l lasa un Volvo e greu de descris in cuvinte. Fa si un drive-test inainte de a lua o hotarare. Parerea mea e ca Peugeot-ul mai are un lucru bun: designul. Dar arata mai "ieftin" in comparatie cu Volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum o sa-ti spun si dincolo, stii tu unde, as alege S40 pentru exclusivitate, imagine, eventual sisteme de siguranta, daca-ti pui. Finisaje sunt pentru ambele bune, motoarele identice, poate 308 este mai avangardist in design, S40 merge pe traditional. Eu m-am inteles foarte bine cu 307SW-ul si cred ca 308 este peste el. Mergi cu ambele si vezi care "te caracterizeaza" mai bine.

Cu 308 te vei pierde in multime, cu S40 nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropos de motor:

este aceleasi, identic.

singura deosebire, si e foarte mare, la volvo controlul calitatii este real si muuult superior peugeot.

(adica volvo are piesele in parametrii constructivi, altii nu prea....)

de exemplu : greutatea pistoanelor

cat 1 (volvo) +/- 12mg

cat 2 (volvo) +/- 19 mg

si alte categorii (altii)

iti dai seama ce reprezinta 1 mg la 800 g-uri cit e in motor, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropos de motor:

este aceleasi, identic.

singura deosebire, si e foarte mare, la volvo controlul calitatii este real si muuult superior peugeot.

(adica volvo are piesele in parametrii constructivi, altii nu prea....)

de exemplu : greutatea pistoanelor

cat 1 (volvo) +/- 12mg

cat 2 (volvo) +/- 19 mg

si alte categorii (altii)

iti dai seama ce reprezinta 1 mg la 800 g-uri cit e in motor, nu ?

Nu te contrazic, probabil stii mai multe.

Din fericire motorul este partea buna la Peugeot, la altele mai scartaie dar la motor nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu voi ca motorul este partea buna la peugeot dar a luat si volanta la volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut un drive test si cu volvo s 40, din pacate doar cu motorul de 1.8 benzina de 125 CP, masina se comporta excelent la drum, chiar fortata cu franari bruste in curbe, motorul inschimb cam lenes, se simte puterea abia pe la 4500 rpm si la peugeot 308 1.6 benzina 120 CP am avut aceasta senzatie (poate si datorita faptului ca sunt obisnuit cu diselul care da putere de la turatii mici) raman la varianta disel, grea decizie de a alege intre cele doua, cei de la volvo spun ca o revizie costa in jur de 800 lei, deci nu ar fi scumpa, se face ca si la peugeot la 20000 km, am vazut in showroom si varianta cu motor 1.6 D este intradevar motorul de la peugeot 1.6 hdi, desi cei de la volvo nu recunosc, zic ca este de la ford, ramane intrebarea la care nimeni nu a stiut sa-mi raspunda: AU LUAT SI VOLANTA! Volvo este mai scump ca Peugeot cu vreo 1500 euro, conteaza si asta, sa vad ce voi gasi prin Germania caci in Romania sunt prea scumpe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vazut in showroom si varianta cu motor 1.6 D este intradevar motorul de la peugeot 1.6 hdi, desi cei de la volvo nu recunosc, zic ca este de la ford

Este normal sa zica asa, asta fiind si adevarul, pentru ca motorul acesta a fost facut de Ford in colaborare cu PSA, deci nu a fost conceput 100% de Peugeot. In plus, Volvo apartine de Ford si este oarecum de inteles sa le faca si o mica reclama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0