Sign in to follow this  
Followers 0
Guest andy30

STIE CINEVA?

20 posts in this topic

daca vreau sa fac recarosare,ce criterii trebuie sa indeplineasca caroseria respectiva? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna

:

caroseria trebuie sa fie acelasi model cu careseria pe care vrei sa o schimbi;

caroseria sa fie mai noua decat cea pe care o ai tu (an de fabricatie sau luna fabricatiei);

toata operatia de recarosare trebuie efectuata intr-un service agreat de catre producatorul marcii.

Mai multe detalii poti gasi pe pagina RAR http://www.rarom.ro/ sau pe forum. Problema a mai fost discutata. Da un search pe forum cu "recarosare".

M-a tentat si pe mine la un moment dat recarosarea si m-am interesat de detalii. Din pacate, am inteles ca nu e rentabil.

Se merita sa pastrezi actele care le ai si sa schimbii seriile de pe masina. Dar asta nu e legal  ;D  ...sau cel putin asa se presupune  ::)

Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, iese cam scump recarosarea in sine si mai vin si f multe taxe... la diferite institutii.

Toata treaba cu recarosarea este facuta in asa fel incat sa te descurajeze. E birocratie si o nebunie... printre altele trebuie sa ceri o omologare speciala la sediul central RAR, care e cu programare de 1 luna, plus ca dureaza cam 3 luni in total.

Firma la care lucrez, a facut multe recarosari de Volvo, pentru masinile din flota (relativ usor).

Cred ca e mai usor daca masina e pe firma si daca ai ceva cunostinte. Sau poate acum 4-5 ani se facea mai usor o recarosare...

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi ca ar fii mai simplu sa cumpar masina si sa schimb la a mea tot ce se potriveste?este  o masina foarte buna,numai ca nu se poate inmatricula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate inmatricula (acte ne-ok) sau costa prea mult ??....oricum si partea cu pun totul de pe o masina pe alta e destul de costisitoare (chiar daca venim si te ajutam :D ) si necesita timp si nervi dar pana la urma tot merita chiar daca cheltuielile financiare nu se justifica in ochii celor care nu au condus un 740........recarosarea sigur e mai bine sa o uiti ca asta te va costa mai mult decat sa cumperi un 740 in stare f buna........acum ca tu vrei neaparat masina pe care o detii si pe asta o inteleg....vezi"cazul" meu......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am remarcat ca Andy30 e mureseanca de a noastra.ia lauda te putin ce nr si care e Volvo-ul tau ...de prin oras? Da un blitz sa te recunosc,in mare noi ne cunoastem,vrem sa te vedem si pe tine,poate participi la viitorul summit.....Volvo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi ca ar fii mai simplu sa cumpar masina si sa schimb la a mea tot ce se potriveste?este  o masina foarte buna,numai ca nu se poate inmatricula.

Da, ar fi mai simplu asa... daca macar tabla o ai ok, la masina inmatriculata.

Dar chiar si daca nu e, sunt multe piese, chiar si de tinichigerie, care le poti folosi de pe cea neinmatriculabila.

...pune si ceva poze cu masina/ masinile daca ai.  ::) E curioasa lumea pe aici.

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc baieti pentru sfaturi.Am sa mai apelez la voi.Acuma nu arata foarte bine masina,e un pic ruginita,dar nu ma las pana nu o fac super.Am sa fac si niste poze sa vedeti si voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu stiu,de ce nu se poate inmatricula masina,dar asta mi-a spus stapinul actual.Masina este adusa din Israel,este pe benzina,cu cutie automatasi motor de 2000.Am inteles ca are toate actele! ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca actele sunt ok atunci nu exista la ora actuala nici o piedica sa inscrii masina ,.....e nevoie doar de bani.........referitor la rugina nu trebuie sa i-ti faci griji pt ca cel mai bun tinichigiu din judet ti-e probabil vecin, el fiind tot din Sangeorgiu de Mures  ;).....daca nu i-l stii spune-mi sa i-ti dau numarul lui......si asteptam pozele  :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este adevarat ca de la 01 07 2008 s-au schimbat taxele de inmatriculare? ???Am inteles ca au scazut foarte mult 8)Nu pot sa cred ca se poate asa ceva in tara noastra!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este adevarat ca de la 01 07 2008 s-au schimbat taxele de inmatriculare? ???Am inteles ca au scazut foarte mult 8)Nu pot sa cred ca se poate asa ceva in tara noastra!!!

Nu s-au schimbat, s-au adunat, sunt 2 acum, vezi topicul cu Taxa de inmatriculare

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul tau andy30, da TAXA S-A REDUS.!!!....bijuteria ta fiind un veteran taxa este considerabil mai mica motiv pt care am si spus ca nu vad de ce nu ai putea sa o inmatriculezi......cauta un calculator de taxe pe net si vei stii cat trebuie sa platesti.......( eu de exempu am platit anul trecut 5300 euro si in urma schimbarii de la 01.07.2008 astept sa mi se returneze vreo 2600...... :yahoo:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit un calculator de taxe,dar nu-mi vinr sa cred ce am vazut.500 de euro ???E posibil sa fie numai atat???????? :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am platit si eu taxa ptr un v40 din 2000 euro 3 ...2279 lei (ron)...sa-i stea in gat lui tariceanu! :( ..inca ma gandesc daca sa scot din circulatie oltcitul....ca e la fel de ...nepoluant ca volvoul asta..adica consumul e la fel....;dar totusi,cand stiu ca taricelul reprezinta citronul,vreau sa vada lumea ce taxa tampita a impus...mai dau un fum de la oltcit ...asa ...sa moara de ciuda vecinii... ;D...ioi da' ce ia-s da un fum in nas lu' taricelu'.... ;) ase'...de la un non euro.... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti,urati-mi bafta,s-ar putea ca peste vreo 2 saptamani sa vedeti niste poze cu noua mea masinuta!Tot Volvo 740,dar intr-o stare perfecta zic eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta i-ti uram cu totii.......asteptam sa ni va alaturati....tu si 740-ul.......asteptam poze..!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0