Midnight Caller

Modele franceze desfiintate intr-un top englezesc

12 posts in this topic

Nu ma mira stirea. Stiam ca Renault este o marca foarte slaba. Iar acest lucru se vede si in preturile relativ mai mici decat ale concurentei. Insa acest lucru atrage clienti, mai ales in Europa de Est. Si oricum, daca Volvo nu apartinea de Renault, francezii nu faceau masini prea sigure.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu uitam cat de scumpe sunt piesele si ce sistem tampit au de sevisare, cel putin asa e la furgonete

Share this post


Link to post
Share on other sites
daca Volvo nu apartinea de Renault, francezii nu faceau masini prea sigure.

Lolz...dar n-a apartinut volvo de renault...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa stiam :)), dar daca ai vreun link ceva in legatura cu asta posteaza-l :))) :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar tebui spus ca in acest articol ,  mercedes este printre ultimele...... Si nu e vorba de calitatea Renault , care este deja cunoscuta , multe modele de Volvo fiind ekipate cu motoare Renault care merg....... ca al meu ! Am aproape 500.000km fara nici o interventie ! Si in continuare merge , si merge...........Volvo si Renault au avut o colaborare , la un moment dat , Volvo cu tehnologia caroseriei si Renault cu motoare. Colaborare care , la un moment dat a incetat.Titlul articolului este cel putin tententios. Ar fi putut incepe foarte bine cu titlul "mercedes pe ultimele locuri" sau dominatia fiabilitati japoneze". Dar pt. mine e clar ca baietii aia sunt "cumparati" cumva pt. ca prea pupa in fund productia germana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica corectie. Din cate stiu eu, Volvo in parteneriat cu Renault si Vw au creat motoarele TD de pe modelele 740 si mai tarziu 940. Intr-adevar, motoare indestructibile, dar numai pe Volvo (concluzie proprie, tehnologia turbo de pe Volvo e mai buna).

Volvo Trucks (divizia camioane) a cumparat Renault Trucks (tot camioane) nu mai stiu cand (ani buni).

Acum citesv pe net tot felul de articole alarmante cum ca Renault vrea sa cumpere Volvo de la Ford. (probabil razbunare pt. camioane)

Daca Volvo ajunge la frantuji, cu aroganta lor dezgustatoare si masinile lor ciudate, eu renunt la aceasta marca.... adica raman cu Volvo-ul meu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ne cumparam Volvo Logan  ;D by Renault

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cine inca face confuzia RENO=VOLVO il invit sa citeasca asta http://www.iht.com/articles/1994/02/18/volvo_0.php

Ca idee tot pt cei care nu stiu cit valoreaza VOLVO trebuie spus ca FORD a platit in 1999 uimitoarea suma de 50 miliarde SEK adica 6.4 miliarde $ adica 5.4 miliarde EURO. Adica a platit ceva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now