Guest Nelu

functii ascunse

26 posts in this topic

> Ce poate sa-ti faca telefonul mobil, despre care tu nici nu stiai?

> 1. Apelul de urgenta este 112 peste tot in lume.Acest numar poate fi apelat si daca ai tastele blocate. Incearca!

> 2. Ti-ai inchis cheile in masina si esti departe de casa, unde-ti tii cheile de rezerva? Daca este cineva acasa, cu telefon mobil, suna-l si roaga-l sa tina cheile aproape de telefonul lui. Tu apropie telefonul tau la 20 cm de usa masinii. Persoana de acasa apasa pe telecomanda cheii de rezerva si ti se vor deschide usile.

Functioneaza si cu usa portbagajului. Incearca!

> 3. Ti s-a descarcat mobilul? Orice mobil are o incarcare de rezerva in baterie, care se activeaza la combinatia *3370# si iti asigura o incarcatura de rezerva de 50%. Cand iti pui telefonul la incarcat, se incarca si rezerva, putand s-o folosesti si alta data.

> 4. Ce poti face, daca ti se fura mobilul? Comerciantii de telefoane tin secret aceasta informatie, ca hotul sa poata folosi telefonul furat si sa consume serviciile telefoniei, iar cel de la care s-a furat, sa-si cumpere telefon nou.   Trebuie sa afli seria telefonului tau. Pentru aceasta tasteaza *#06#, fara a apasa alte taste si pe ecran va  aparea automat seria. Acest cod este unic in lume si este seria telefonului tau. Noteaza acest cod si pune-l in loc sigur. Daca ti se fura telefonul, anunta operatorul tau de telefonie si comunica-i acest cod. Acesta ii permite sa-ti blocheze telefonul (aparatul in sine) si hotul nu va putea folosi telefonul tau, nici daca schimba cartela SIM.  Este putin probabil sa-ti recuperezi vreodata telefonul, dar nici hotul nu-l va putea folosi sau valorifica. Cel mai important aspect de aici este ca, daca toata lumea ar cunoaste acest truc, nu ar mai avea hotii de ce sa fure telefoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Deci cum transmiti unde u.s. sau infrared pe o banda de frecventa audio de la 200Hz la 8khz??? Si cum decodifica telefonul 111000111 ???

2. *3370# este o functie SPECIFICA unor anumite modele de NOKIA si schimba "ratia" din speach codec, rezultand o mai buna autonomie a bateriei in detrimentul codecului audio. Se aplica doar acolo unde ai semnal bun. O baterie ramane o suma de pile electrice care nu ascunde curent niciunde  ;D

O iau tot ca pe o gluma: Mit busted  ;D Si vreau si eu un telefon din "ala" :)) Cumpar doua  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai zis : " Ce poate sa-ti faca telefonul mobil, despre care tu nici nu stiai?"  la modul general.

Aia cu 112 e impusa de normele in vigoare ale telecom. si e cat se poate de logica si normala. Si in State NU FUNCTIONEAZA intrucat au 911 :)) Doar in 50 si ceva de state ale lumii e 112 e serviciul unic.

Eu am N70 cu mama Simbianului pe el da nu`i asa destept sa faca pe modemul :)) Deci eu inca cred ca glumesti, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Portocalii se fac ca ploua cand mergi si le spui sa blocheze un telefon furat si le dai IMEI-ul, ori sunt total habarnisti ( plauzibil ) ori nu vor daca telefonul nu e luat de la ei si inventeaza basme

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ budulan din cele 4 functii, am incercat 2 si s au confirmat, asa ca am hotarat sa deschid noul subiect.

sunt si eu curios daca si celelalte 2 functii se confirma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am si Zapp si mi-a fost furat de 2 ori. De ambele dati hotul (hotii) mi l-au returnat pe motiv ca nu au ce sa faca cu el ca e prea urat si nu poti sa-i pui cartela :)) A doua oara m-a sunat acasa pe FIX dupa 1 SAPTAMANA :)))))))))))))))))) Am crezut ca era o gluma de-a colegilor mei dar era chiar .... hotul care a avut remuscari:))

PS: Tot in baza IMEI-ului va sunt ascultate si telefoanele :))))))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma inteleg ca aveai niste nelamuriri. Dar ai generalizat si fiind in cafenea am crezut ca e gluma.

Pai da, aia cu 112 -scrie si in carte :)) si cea cu IMEI-ul....

Functia 3 (cea care crezi ca e cu bateria) am explicat ce este si merge doar pe anumite modele de Nokia.

Care deschide masina mea cu telefonul eu o fac cadou  ;D si dau si telefonul ca bonus :)). E ca si cum ai spune "Locomotiva merge pe sosea!" :)) Mai era una pe net cu deschis-ul masinii cu mingea de tenis... :))))))))))))))))))))))) Nu chiar tot ce zboara se .....impusca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx tu stii cum arata telefonul meu Zapp? Dupa ce il vezi mai discutam. Sigur o sa-mi dai bani sa-mi cumpar unul :)) Ai avea remuscari sa furi un telefon ca ala :)))))) De aia nu o sa-l schimb veac! Am mai luat o baterie sa ma tina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care deschide masina mea cu telefonul eu o fac cadou  

am salvat mesajul pt. ca ma intereseaza!

lasa mi adresa ca ma duc dupa ea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vii la Deva si o iei, daca nu merge lasi 13.300E in schimb :D

Nokia Code function

*3370# This Nokia code activates Enhanced Full Rate Codec (EFR) - Your Nokia cell phone uses the best sound quality but talk time is reduced my approx. 5%

#3370# Deactivate Enhanced Full Rate Codec (EFR)

*#4720# Activate Half Rate Codec - Your phone uses a lower quality sound but you should gain approx 30% more Talk Time

*#4720# With this Nokia code you can deactivate the Half Rate Codec

*#0000# Displays your phones software version, 1st Line : Software Version, 2nd Line : Software Release Date, 3rd Line : Compression Type

*#9999# Phones software version if *#0000# does not work

*#06# For checking the International Mobile Equipment Identity (IMEI Number)

#pw+1234567890+1# Provider Lock Status. (use the "*" button to obtain the "p,w" and "+" symbols)

#pw+1234567890+2# Network Lock Status. (use the "*" button to obtain the "p,w" and "+" symbols)

#pw+1234567890+3# Country Lock Status. (use the "*" button to obtain the "p,w" and "+" symbols)

#pw+1234567890+4# SIM Card Lock Status. (use the "*" button to obtain the "p,w" and "+" symbols)

*#147# This lets you know who called you last (Only vodofone)

*#1471# Last call (Only vodofone)

*#21# This phone code allows you to check the number that "All Calls" are diverted to

*#2640# Displays phone security code in use

*#30# Lets you see the private number

*#43# Allows you to check the "Call Waiting" status of your cell phone.

*#61# Allows you to check the number that "On No Reply" calls are diverted to

*#62# Allows you to check the number that "Divert If Unreachable (no service)" calls are diverted to

*#67# Allows you to check the number that "On Busy Calls" are diverted to

*#67705646# Phone code that removes operator logo on 3310 & 3330

*#73# Reset phone timers and game scores

*#746025625# Displays the SIM Clock status, if your phone supports this power saving feature "SIM Clock Stop Allowed", it means you will get the best standby time possible

*#7760# Manufactures code

*#7780# Restore factory settings

*#8110# Software version for the nokia 8110

*#92702689# Displays - 1.Serial Number, 2.Date Made, 3.Purchase Date, 4.Date of last repair (0000 for no repairs), 5.Transfer User Data. To exit this mode you need to switch your phone off then on again

*#94870345123456789# Deactivate the PWM-Mem

**21*number# Turn on "All Calls" diverting to the phone number entered

**61*number# Turn on "No Reply" diverting to the phone number entered

**67*number# Turn on "On Busy" diverting to the phone number entered

12345 This is the default security code

press and hold # Lets you switch between lines

The Operating Systems

Symb OS v6.1

Nokia 7650

Nokia 3650

Nokia 3660

Nokia N-Gage

Nokia N-Gage QD

Siemens SX-1

Sendo X

Symb OS v7.0

Nokia 3230

Nokia 6600

Nokia 6620

Nokia 6260

Nokia 6670

Nokia 7610

Panasonic X700

Panasonic X800

Symb OS v8.0

Nokia 6630

Nokia 6680

Nokia 6681

Symb OS v8.1

Nokia N70

Nokia N90

Symb OS v9.1

Nokia N91

Nokia 3250

Nokia E60

Nokia E61

Nokia E70

Nokia N71

Nokia N80

Nokia N92

Nokia phones service codes

*#0000# - SW version

*#06# - IMEI

*#war0anty# - SIMLOCK info

*3370# - Enhanced Full Rate ON

#3370# - OFF

*4720# - alternative sound quality codec ON

#4720# - OFF

*#7780# - default factory settings

*#7760# - production serial no.

*#2820# - Bluetooth info.

*#73# - reset phone timers and game scores.

*#7370925538# - delete all the content of the wallet and the wallet code.

*#7370# - soft format — erases all telephone memory.

[Green]*3 - hard format — if only the telephone memory is formatted, puts back the attitudes and reboots

*#delset# - MMS/GPRS settings removal

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Deci cum transmiti infra-rosu pe o banda de frecventa audio de la 200Hz la 8khz??? Si cum decodifica telefonul 111000111 ???

O iau tot ca pe o gluma: Mit busted  ;D Si vreau si eu un telefon din "ala" :)) Cumpar doua  ::)

Budule, nu te contrazic, da' daca tu-mi arati emitzatorul de infraroshu pe telecomanda ta, si mai ales ferestruica prin care ies undele, iti dau V40-u' meu... Si uite-asha dar din dar se face raiu' ;D

Telecomanda emite in unde radio ultra-scurte si are code rotation, ca sa nu poata fi reprodus semnalul de catre una care nu are acelasi algoritm de generare al codurilor. Un fel de BLOWFISH, sau 3DES daca vrei.... dar mult simplificat. Faptul ca emitatoarele GSM filtreaza tot ce e peste 8khz ca oricum urechea incepe sa nu mai auda, e din nou adevarat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa, NU MISCA NU RESPIRA! Aduci tu masina sau bagi benzina sa am inapoi???? Loool. Pai daca vorbim de telecomanda originala...ramai cu masina, daca vorbim de cealalta....vin dupa masina? :D

Asa e cu functionarea telecomenziilor cum ai explicat.

PS: Si in antichitate se credea ca pamantul e plat!!! Acum avem wiki si google :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

"si io eram fata cind eram mai mic." - Ce s-a schimbat intre timp?

ciorapeii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucruri pe care Microsoft nu le poate explica:

1. Un indian a descoperit ca nimeni nu poate crea un folder oriunde in calculator sub numele de "CON". E ceva ciudat si inexplicabil!...la Microsoft, nimeni din echipa nu a putut explica de ce se intampla asta! INCEARCA ACUM, NU SE VA CREA UN FOLDER "CON".

2. Pentru cei dintre voi care folositi Windows, incercati asta: 1)Deschideti un fisier gol Notepad 2)Tastati "Bush hid the facts" (fara ghilimele).3) Salvati-l ca orice doriti 4) Inchideti-l si redeschideti-l. Ati observat? Nimeni nu poate explica.

3. Deschideti Microsoft Word si tastati =rand(200,99) Apoi apasati Enter si vedeti magia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciorapeii....

Nu mai sunt roz sunt albastrii?  :D :D

Lucruri pe care Microsoft nu le poate explica:

1. Un indian a descoperit ca nimeni nu poate crea un folder oriunde in calculator sub numele de "CON". E ceva ciudat si inexplicabil!...la Microsoft, nimeni din echipa nu a putut explica de ce se intampla asta! INCEARCA ACUM, NU SE VA CREA UN FOLDER "CON".

2. Pentru cei dintre voi care folositi Windows, incercati asta: 1)Deschideti un fisier gol Notepad 2)Tastati "Bush hid the facts" (fara ghilimele).3) Salvati-l ca orice doriti 4) Inchideti-l si redeschideti-l. Ati observat? Nimeni nu poate explica.

3. Deschideti Microsoft Word si tastati =rand(200,99) Apoi apasati Enter si vedeti magia!

De con stiam. Mai sunt cateva care nu merg.

Faza cu =rand(200,99) e geniala  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"The quick brown fox jumps over the lazy dog" sau "Agera vulpe maronie sare peste câinele cel leneş." contine toate literele din alfabet si deci este un mod bun de a uza de fonturi...rand inseamna randomize, iar propozitia a fost aleasa de microsoft ca generarea sa fie usor de indentificat. =rand(1,1) produce o singura propozitie. =Rand(x,y) produce x paragrafe de y ori.... Deci nu e nici un mister. In word 2007 nu functioneaza rand la fel, va trebui folosit rand.old. Daca ai de completat un document e mai simplu sa inlocuiesti dupa aceia o propozitie inteligibila decat doar caractere PUR aleatorii. Rationamentul a fost bun pentru a facilita lucrul cu Word.

Cu notepadul este iarasi o functie de Windows Api numita IsTextUnicode. Adica, de cate ori deschidem un text in notepad, functia de care am amintit determina daca e ASCII sau Unicode.Determinarea se face dupa niste date statistice. Este documentata functia...Dar ca sa nu va plictisesc, pe scurt, fisierul NU ESTE ALTERAT si daca-l deschideti direct in MOD EXPLICIT ASCII, textul se vede CLAR. Acuma pentru distractie sunt o multime de oameni care exploateaza statistica matematica si creeaza tot felul de fraze haioase.

Cu CON, iarasi este un mit care a fost exploatat de userii "click si drag&drop". Nu e nici un secret pentru cine a inceput cu DOS. Este o functie de SISTEM care normal ca nu se poate suprascrie. Nu stiu ce zvonistica este ca Microsoft nu stie despre ce e vorba....astea sunt speculatii nefondate. CON=consola in Dos. De exemplu Copy con test.txt iti creaza pe consola un fisier "test.txt". Da, tastatura=consola si CON este functie de SISTEM!

Oricum e amuzat ca sunt astfel de interpretari ale produselor Microsoft, ca mai are lumea momente de "remember" Microsoft.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ parola,

multumim pentru luminare!

am primit astazi datele pe mail, cineva a vrut sa mi incerce limitele cunoasterii si i am  raspuns cu raspunsul tau.

in multe domenii sunt PRAF! noroc cu prietenii!!! asa mai scot si eu capul in lume!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca te-am putut ajuta cu o informatie in plus....Sunt multe chestii amuzante pe net puse de matematiceni/fizicieni/informaticeni....care au un mod de a privi lucrurile "aparte"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la imei , stiu caz concret de tilharie a unei fete intr-o statie de troleibuz, plingere la politie , acte doveditoare ca mama fetei la cumparat de la Portocalii ,si tot nu au vrut sa blocheze teefonul. acum culmea ca cineva la recunoscut pe hot si la identificat , hotul a venit cu advocat la sectie si a returnat telefonul ... cumea cica fata era beata si ea i-la dat , el spara sa ii schimbe incadrarea juridica din tilharie in abuz de incredere.

Asa ca Portocalii is varza de fapt ii doare fix in cot si daca mergi sa il dai furat.

Carabinierii fac filtre pe autocarele din RO la telefoane , daca te agata ca ai cumparat unul furat ala esti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off Topic: Mie cand mi-au furat zappul l-am blocat online  ;D Dupa ce m-a sunat hotul ca nu avea ce sa faca cu el si i s-a facut mila de mine si l-am recuperat.....tot online l-am deblocat  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la Zapp nu e cu simm ci e facut din soft , daca ai pierdut tel. mergi la ei si iti croseteaza altul in 5 min si platesti 5 e , daca era al tau norma ca nu mai era nevioe ca aa tau era inregistrat deja in sistemul lor , apropo sa spart cdma ? sau nu ? ca gsm .... e varza vind indienii scanere sau rusii laptop cu tot ce vrei ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now