Catalin76

Distributie

35 posts in this topic

intrebarea mea este trerebuyie sa ii fac schimbul acuma ,am 152000km si nu stiu ce sa fac ..daca ma ajuta cine as fi tare bucuros!!!

Nu inteleg care e intrebarea ???

- Daca trebuie sa-i faci schimbul ? (Distributia se schimba pe la 80.000)

- Trebuie sa-i faci schimbul si nu stii unde ?

Fii mai concis.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi au trecut 4 ani de la ultimul schimb(distributia) si in acesti 4 ani masina a facut 35mi km ,sa mai astept pana ajunge la cei 80 de mii care is recomandati pt schimb?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa marca pieselor de schimb, nu va luati... Ina, hutchinson, sika, stabilus, au toate fabrici de piese la Brasov.

Nu ca asta ar insemna ceva naspa... chiar si bosch are mai multe "calitati" (cel putin 6) cu care ies pe piata si evident calitatea pieselor de pe piata din germania, nu este la fel cu calitatea romania.

Vanzatorii/dealerii de piese stiu despre ce vorbesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vlvboy:

Tii neaparat la poza aia din profil?? Sunt niste belele la forum si, datorita pozei, posturile tale apar imense, si sunt pur si simplu aiurea de citit topicurile unde postezi si tu.

Pana la rezolvare, majoritatea membrilor au inteles si au renuntat la pozele mari. Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte adevarat, Continental fabrica si in Romania acum, drept care am schimbat furnizorul si aduc tot Continental, dar din Germania ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut baieti,

imi pare rau ca din nou va trebui sa ma contrez cu unii,nu va atacati dar tot citesc aici ca distributia se schimba la 80000,50000,5 ani etc.NU ca ma dau expert da' la s40 primul model se schimba la 120000 PRIMA DISTRIBUTIE,repet doar prima distributie.Cel putin asta scrie in cartea tehnica volvo s40 la italieni,daca romanii fac altfel nu stiu.Pt cine nu crede pot sa pun o poza cu pagina din carte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut adrian. Nu era vorba ca este OBLIGATORIU sa schimbi cureaua la 120.000. Oamenii vorbesc de 80.000 si chiar mai repede pentru ca e Romania si praful se pune si peste organele noastre interne-daramite peste motoare si piese...Apoi chestia cu 5 ani - e vorba de imbatrinirea cauciucului din care e facuta cureaua, chiar daca nu e pusa pe masina si sta in raft, cauciucul se va crapa mult mai repede-deci nu sfatuiesc pe nimeni sa tina o curea pe masina mai mult de 5 ani, asta doar daca e masochist si ii place sa iasa din rutina mai repede  :D

Deci , pentru cine poate, e de preferat sa schimbi distributia MUUULT mai devreme decit ce scrie in carte - pentru ca traim in Romania, intr-o tara plina de noroaie si praf, cu subansable si curele vandute "made in EU" - aici enumeri tu citeva state de unde ai fi bucuros sa-ti cumperi kitul de distributie-ca Suedia e departe...

In rest, tara e frumoasa si peste tot oamenii vorbesc doar de bine.  :D

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

In VADIS, la masina mea (S40 T4 2001), se da primul schimb al distributiei la 160.000 km sau 8 ani.

Eu am doar 80.000 si am schimbat cureaua, preventiv. Probabil la 120.000 o sa schimb tot kit-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin cat te-a costat schimbarea distributiei?Cu tot cu manopera ma refer, si la ce service ai schimbat-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manopera m-a costat in jur de  3 mil. -nu mai tin minte exact. Am schimbat-o la un service unde merg de mult timp la un baiat in care am incredere. Daca vrei contactul spune-mi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now