U R S U

S80 - teste comparative, concurenti?!

37 posts in this topic

Punctu' nashuleeeee !!! Punctuuuuuu !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde vrei sa pun punctul? Pe A6 sau pe S80 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde vrei sa pun punctul? Pe A6 sau pe S80 ?

Undeva la mijloc,d`abia imi trag sufletu` dupa mega propozitia ta.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa fac o comparatie intre audi a6 si volvo s60. Stiu ca aici e vorba de s80 dar nu am avut decat s60, iar tata are a6.Intr-adevar a6 are tot felul de dispozitive ca suspensia pneumatica si este foarte puternic(3.0 tdi)dar in materie de confort si ambianta este sub s60, ceea ce ma face sa cred ca este si sub s80.Din punctul meu de vedere cea mai mare diferenta intre ele este la scaune.Chiar si s40-ul pe care il am acum are scaune mai comode decat a6, iar despre s60 nici nu mai incape vorba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat preturile de pe siteurile romanesti(ce-i drept nu le-am verificat si pe teren) adica cam ceea ce ar trebui sa gasesti pe plaiurile noastre la ora actuala...singurul meu semn de intrebare era daca A6 era full option sau nu la 41.000,dar avand in avedere ca nu avea nici CRUISE CONTROL inclus,nu cred ca e nici pe departe full option...anyway...

"gadgeturi ca suspensie pneumatica, volan incalzit sau trapa solara cu celule fotovoltaice care asigura racirea masinii cand masina este stationata vara la soare, chestie super tare as spune"...aici ai cam pus punctul pe i  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bricheta, fiecare firma intelege confortul in felul ei, la AUDI toate masinile au suspensia tare, chiar si A8ul are suspensia un pic tare, singura masina care este cu adevarat confortabila din punctul meu de vedere este Q7. Mai departe trebuie spus ca un Allroad chiar cu suspensia ridicata la maxim nu este la fel de confortabil ca un XC70, in viziunea Volvo confortul consta in suspensie moale, este un compromis foarte reusit zic eu pt ca masina nu sta chiar rau pe sosea dar nici ca un BMW .

Volvo S80 este o masina foarte comoda DAR ce ma nedumereste pe mine este incadrarea in diferitele clase si goana dupa ecologie care a facut ca S80-ul sa primeasca motor diesel de 1.6L .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad o problema introducerea motorului 1.6d.O problema ar fi fost sa introduca acest motor si sa scoata motoarele mari din oferta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor de 1.6 pe o masina care cantareste cu mult peste o tona jumatate...  :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,dar poate cel care isi ia 1.6 poate vrea sa se tarasca(la propriu),sau sa bata recordul de cea mai mica viteza din pct.A in pct.B 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bricheta, pai au bagat 1.6d si au scos V8ul de 4.4l ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa va impartasesc din propria experienta fiind posesor de S80 2007 D5 G6 185 cp jante 17" , comparat cu A6 3 TDI quatro auto 225 cp jante 18" ca diferenta este maricica. Probabil cel mai bine ar fi comparat cu un A6 2.7 TDI 180cp atunci cel putin pe hartie masinile ar fi similare ca si performante. Se simte clar ca vorbim despre masini cu public diferit, S80 directie fara feedback, suspensie comfortabila chiar prea moale, raspuns motor + cutie greoi,zgomot motor accentuat in habitaclu dupa 2500 rpm - A6 suspensie sport, raspuns motor + transmisie mai rapid deci senzatie de control + sportivitate accentuate, motor rafinat chiar si sus in 3000 rpm. La interior impresia de calitate si robustete a materialelor este tot in favoarea A6 -lui desi diferite S80 interior piele bej + insertii "lemn" - A6 interior piele neagra + insertii "lemn" ( am pus in ghilimele pentru ca este un plastic ce imita lemnul). La S80 mai zornaie una alta din plastice pe cand la A6 totul sta fara zgomote deranjante la interior.Legat de scaune nu se pune problema ca unele ar fi mai putin comfortabile decat celelalte, o parere pur personala.

Nu vreau sa dau un verdict cum ca una din ele ar fi mai buna este clar ca tine de preferintele fiecaruia si de modul de condus al fiecaruia. Pentru mine ambele masini sunt o pura placere la condus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now