Roberto

Airbag-ul lateral ( SIPS Bag )

15 posts in this topic

O intrebare, airbag-ul tip cortina sau SIPS bag-ul e considerat 1, o bucata care parcurge intreaga lungime adica lateral sofer si lateral pasager din spate, sau sunt 2.

Sper ca ati inteles ce vreau sa spun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ÅŸtiu dacă e un singur balon din faÅ£ă până în spate, cert este că la S60 am atât în stâlpul central cât ÅŸi în cel din spate semnul IC (inflatable curtain).

post-336-12877849270086_thumb.jpg

post-336-12877849270449_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul tau Alexica sunt 2 airbaguri tip cortina acolo astfel incat sa acopere toata suprafata critica laterala..... Cate semne cu IC ai, atatea airbaguri sar. Sunt si doar cu un singur airbag lateral, dar asta doar la primele modele.

Spre exemplu la BMW-ul fostului meu sef i-a cazut o lampa de iluminat stradal pe ea si s-au deschis 8 airbaguri (si din parbriz si din luneta) astfel incat l-au incadrat total in masina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80-ul meu este din 2005 si are doar in spate airbagul cortina (IC). Poate ca primele modele au avut 3 IC pe o parte. Csre o fi diferenta???

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80-ul meu este din 2005 si are doar in spate airbagul cortina (IC). Poate ca primele modele au avut 3 IC pe o parte. Csre o fi diferenta???

Ai defacut tu sa vezi si doar in spate exista....dispozitivul ?

Sau te referi ca doar in spate ai sigla cu IC ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar in spate am semnul IC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar in spate am semnul IC.

A, pai semnul doar, aia nu inseamna ca ai cortina doar in spate, e pe toata laterala masinii, adica si sofer si pasager spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred(eam) ca dispozitivul este doar in spate si ca se umfla pana in fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred(eam) ca dispozitivul este doar in spate si ca se umfla pana in fata.

E prin mijloc cartusul si e roluit ca o draperie si se umfla pe toata laterala masinii, asa am vazut eu live unul, poate sunt mai multe tip-uri, nu stiu.

In orice caz, nu are importanta, conteaza sa nu ai nevoie sa il vezi niciodata  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este numai 1 airbag lateral din fata pana'n spate chiar daca scrie pe ambii stalpi IC

Asa ca cei care spun ca au 10 airbag-uri in masina defapt au 6 airbag-uri si 5 centuri cu cartus(capsa pirotehnica)

Airbag s60.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este numai 1 airbag lateral din fata pana'n spate chiar daca scrie pe ambii stalpi IC

Asa ca cei care spun ca au 10 airbag-uri in masina defapt au 6 airbag-uri si 5 centuri cu cartus(capsa pirotehnica)

Mda, de aia am deschis eu de fapt topicul asta, ca uneori numarul de airbag-uri la unele masini puse la vanzare e cam maaare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea e din 2001 si scrie pe stalpul de la mijloc si pe cel din spate IC (inflatable curtain), iar SIPS stiam ca sunt in lateralele scaunelor, cel putin asa imi arata mie prin masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cortina si cel din scaun intra amandoua la SIPS(Side Impact Protection System),la inceput a fost o bara de otel in usi,pe urma a fost si airbag in scaun si apoi si cortina sa protejeze capatana

Toate trei elemente sunt SIPS si cine stie ce mai este prin stalpii laterali

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Toate trei elemente sunt SIPS si cine stie ce mai este prin stalpii laterali

..."material absorbant" mai este.

Cel putin la mine, in afara de barele din portiere, mai sunt niste "cofraje" din carton (sau ce o fi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D "cofraje din carton"

Si la V40 este, chiar am ras cand am scos fata de usa si a cazut afara ditamai carton  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now