Guest Bogdan4VOLVO

Va Rog dati-mi un SFAT!!! Volvo S40 1.9 TD 01/1997

24 posts in this topic

Am vazut pe net un anunt cu un Volvo S40 din 1997 cu 216000 km,adus din Franta.Pret 3200 EUR

Pe exterior e zgariata destul de mult,pe interior volanul e murdar ,clar masina e uzata.

Totusi mi-o doresc f f f mult!

Unde trebuie sa bag bani,la ce trebuie sa fiu atent,cat costa taxa de poluare (mie mi-a dat 1300 EUR). Cum pot curata interiorul astfel incat sa fie ca nou? Volanul e f f murdar si uzat? Mai pot sa il fac ca nou? Exista solutii?

Motorul! Ce trebuie sa fac?Ce trebuie verificat?

Iertati-ma dar e prima mea masina,de mic am fost fan VOLVO ,acum insa sper sa imi vad visul cu ochii.

Va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand nu te impacienta,eu amluat-o (este v 40) cu patru ani mai tanara si km mai putini cam la aceeasi bani,incearca s-o scoti mai ieftin,iar pe langa taxa (euro 2 aproape sigur) gandeste-te ca-ti mai trebuie aprx 600 euro la prima strigare(distributie,etc). Oricum,daca ai bani si ea arata bine ia-o! Bine ai venit printre noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi frumos ,ma bucur ca in sfarsit pot si eu sa comunic cu alti pasionati de VOLVO!

VOLVO 4LIFE

PUN cateva poze. La o prima vedere,strict la ce se vede,merita banii?

Mentionez ceva:  CUREA DISTRIBUTIE SCHIMBATA 211000 KM ,CUREA ALTERNATOR +ROLE SCHIMBATE LA 216000

Nu prea cred ca are 216000!

in fine ce zici?[attach=#][attachimg=#]

post-0-12877849270841_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru a-ti face o imagine(tine cont ca este parerea mea proprie,deci subiectiva) trebuie sa tii cont de: aspect,exterior,interior,cu cati bani poate fi facut

motorizare(nu ai dat date)

fa un copyandpaste cu situl unde este sa o vedem si noi ,daca are poze

banii care-ti poti permite sa-i dai pe o masina (poate la pretul total poti lua alta mai buna,tot volvo)

nu in ultimul rand faptul ca daca nu ai banii toti o platesti acum si o inscrii peste o luna si o repari peste inca una sau mai multe,dar masinutele noastre merita,deci o iei ca si in rate.....

-planetare,bucsi ,zdrangane la drive test sau nu,jocuri si tot ce se poate depista

-poti face o investitie de 200 ron(apx) la un service volvo sa vezi daca e in stare buna

-interiorul se curata destul de usor dar cu multa pasiune

-a fast lovita sau nu, airbaguri sarite????....

-succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

am luat permisul de curand! si sunt fan Volvo de cand ma stiu!

am vb cu tipul pe mess mi-a trimis cateva poze in plus

volanul e f f urat! cum as putea sa il curat?

mersi mersi!!

post-0-12877849275078_thumb.jpg

post-0-12877849279503_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauta si pe www.mobile.de raportat la pret,an fabricatie,marca,model,km, fa un studiu, dute cu un prieten mecanic sau fa-i o diagnoza la un service volvo(200 ron apx)vezi ce spun si aia

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauta si pe www.mobile.de raportat la pret,an fabricatie,marca,model,km, fa un studiu, dute cu un prieten mecanic sau fa-i o diagnoza la un service volvo(200 ron apx)vezi ce spun si aia

Poi da m-am uitat ,si nu prea e!

Tu zici ca e mai noua a ta si tot in banii astia? Deci ai luat-o bine!

Din ce vezi ,ce parere ai?

thanks mate :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie s-o vezi si in realitate, gandeste-te la an, in general motorul duce mult,no sa ai timp sa te plictisesti de el,tabla tine bine,deci... your money boss...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap mersi

le stiam,cel alb din mijloc e praf,cel mai scump e okay.

Totusi la cum arata cel pe care vreau sa il cumpar pretul e exagerat. Unde mai pui ca trebuie sa ma duc taman in Mehedinti.

Cum pot sa il bag la un tester. Merge la Renault?Banuiesc ca Renault au reprezentanta in Turnu Severin

post-0-12877849282918_thumb.jpg

post-0-1287784928739_thumb.jpg

post-0-12877849291627_thumb.jpg

post-0-12877849293134_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect punct!

trebuie sa o vad in realitate! ar trebui vopsit asa din prima vedere,capacul rezervorului.Exista vopsea ptr asa ceva? sau cumpar alt capac!  :D

dar din experienta ta,la ce fel de probleme sa ma astept la modelul si motorul acesta

VOLVO 4 LIFE

Share this post


Link to post
Share on other sites

re tester nu stiu,dar sa speram ca azi iti vor raspunde impatimitii,asculta si decide-te dupa,

Share this post


Link to post
Share on other sites

reiau: planetare,rulmenti,directie,bucse(deh are o varsta),injectoare... hmmm,la motor daca a fost intretinut nu prea ai ce sa-i faci multe sute de mii, vopsea se gaseste,se face la calculator cata vrei. nu stiu ce sa zic, sa ai grija mare sa nu cumperi doar marca si sigla, oricum daca nu o faci piese si tot mai scoti ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

reiau: planetare,rulmenti,directie,bucse(deh are o varsta),injectoare... hmmm,la motor daca a fost intretinut nu prea ai ce sa-i faci multe sute de mii, vopsea se gaseste,se face la calculator cata vrei. nu stiu ce sa zic, sa ai grija mare sa nu cumperi doar marca si sigla, oricum daca nu o faci piese si tot mai scoti ceva.

"sa ai grija mare sa nu cumperi doar marca si sigla" DECI Da-mi un sfat te rog ca sa nu cumpar doar sigla si marca!

Ce ai face in locul meu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

As astepta pana maine,poate mai te sfatuiesc si alti colegi, m-as duce s-o vad si daca as avea bani s-o cumpar si s-o repar as lua-o!

Concret, la 4 dimineata am gasit-o pe a mea,vineri, n-am dormit pana la zece,dupa care am sunat in Austri sa o tina pana luni, luni a fosf vacanta in austria,marti la prima ora am fost acolo, retineam platit-o si abia pe urma am testat-o!

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha asta da pasiune ptr VOLVO.

totusi tu ai luat-o de la un austriac,eu o iau de la un roman care a adus-o din Franta.

arde carnea de pe mine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei neaparat berlina,adica s40, uite-te si la V40. acum cu regret te las,noapte buna,ne mai auzim! Ne spui si noua ce decizie ai luat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un 440 1,9 td din '96. S40-ul tau nu are multe lucruri in plus fata de al meu.

Incerc sa iti dau cateva sfaturi din experienta mea:

1. cu volanul si eu am aceeasi problema, il poti curata cu spirt sanitar concentrat (e unul f inchis la culoare) si cu o carpa abraziva. Nu o sa arate ca nou dar o sa arate curat. dupa ce faci asta, nu uita sa te speli insistent pe maini dupa ce alimentezi sau dupa contactul cu orice fel de grasimi, uleiuri (include si chips-urile).

2. la motorizarea asta, dupa 220-230k incepe sa se duca turbo, tine cont si de asta;

3. de asemenea tot pe la km astia, incepi sa ai probleme cu ambreiajul;

4. ac-ul ar putea sa faca de asemenea figuri... compresorul (costa urat)

5. ai putea sa observi si starea la toate furtunele de sub capota inainte sa o cumperi, mai ales cele acre au legatura cu turbo si intercooler; nu ai idee cat costa un furtun din asta

Alte sfaturi generale la cumpararea unei masini:

-verifica uzura carpetei de la pedaliere si uzura scaunului sofer, o uzura ridicata iti poate da unele indicii asupra km real

-verifica urme de apa in habitaclu, mai ales la locurile din fata; poti pati sa te dai in slapi in masina si asta e o problema care se rezolva greu.

Motorul asta tine pana la 500k lejer, numai sa fie km real...  ::)

Masinile din Franta si din alte tari latine tot timpul au pretul mai mic fiindca latini sunt comozi si mai tot timpul "inexacti".

Nu lua de bun ce ti se spune.

Sper sa iti foloseasca sfaturile mele, luate din experienta a 3 masini asemanatoare cu configuratia ta.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pareri daca sa o iei sau nu, habar nu am, sunt altii in masura sa te sfatuiasca. Eu vroiam doar sa-ti zic ce mi-au zis niste persoane care se ocupa cu masini de dincolo.

Ei se feresc de Franta si spun ca de acolo , in mare parte, vin masini proaste. Eu de la cine am auzit am incredere, el m-a dus si m-a ajutat sa-mi gasesc "pretioasa" . Nu vreau sa te sperii, ci doar sa-ti spun ca trebuie sa ai grija. Sper sa faci cea mai buna alegere.

Sa auzim de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pareri daca sa o iei sau nu, habar nu am, sunt altii in masura sa te sfatuiasca. Eu vroiam doar sa-ti zic ce mi-au zis niste persoane care se ocupa cu masini de dincolo.

Ei se feresc de Franta si spun ca de acolo , in mare parte, vin masini proaste. Eu de la cine am auzit am incredere, el m-a dus si m-a ajutat sa-mi gasesc "pretioasa" . Nu vreau sa te sperii, ci doar sa-ti spun ca trebuie sa ai grija. Sper sa faci cea mai buna alegere.

Sa auzim de bine.

Pretioasa??? Si eu spuneam la fel desprea a mea, pana de curand cand am constatat ca nu are cine in Romania sa ma ajute sa o mentin pretioasa. Totusi e "pretioasa", inca mai gandesc un pic si eu asa la a mea.

Subscriu si la ce ai spus tu cu masini din Franta, Italia, Spania... cum am mai spus latinii nu au grija de masini si sunt si parsivi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca volanul este din piele si te intereseaza sa-l reconitionezi da-mi un pm. Ca sa-ti faci o idee despre ce se poate face atasez doua poze. (Se lucreaza pe original)

post-0-12877849548288_thumb.jpg

post-0-12877849548579_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

off-topic: interesanta faza cu volanul-poti sa reconditionezi orice volan din piele? (de ex.volvo 850 :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@colorGlo: te rog deschide un topic nou in sectiunea de Interior ca sa nu deviem de la topic.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now