volvo

oare am probleme cu suspensia? rog sfaturi...

68 posts in this topic

salut

De cand am luat masina (august 2007) am observat ca la trecerile peste denivelarile mai proeminente, avand peste 50 km/h, masina parca se izbeste de un prag si se zdruncina foarte tare, de zici ca imi cade bordul peste genunchi.

I-am facut de doua ori revizi pana acum (apropos: am indoit si 3 jante de aliaj) si mi-au spus ca nu sunt probleme. Reviziile le-am facut la TESTER Iasi. acum o saptamana, la ultima revizie, l-am rugat pe un inginer de acolo sa mearga putin cu mine in masina; l-am trecut cu vreo 40-50 km/h peste o spinare de magar, si a spus si el ca ceva nu e in regula, si ca ar trebui sa-i fac un test de suspensie. Atunci il intreb: pai la revizie nu s-a facut testul de suspensie? ati spus ca totul e in regula... El raspunde ca e vorba de alt test, mai complicat.

In fine, ca sa n-o mai lungim... Altii mi-au spus ca e din cauza pneurilor care au balonul foarte jos(putin inalt) 225/45/R17

Voi ce parere aVETI?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt masini proiectate pentru drumuri bune si autostrazi! Toate sunt rigide, din cate S60 am vazut toate fac la fel....zici ca se rupe toata cand dai in gropi. Si a mea e pusa la punct (totul nou pe fata) si tot asa face.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu a mea simt toate gropile. Cand m-am uracat in ea din passatul combi cu care ma dadeam inainte, din 5 in 5 min imi venea sa opresc crezand ca am pana. Nici acum nu m-am obisnuit si cand dau de gropi astept un drum drept si apoi ma linistesc cand vad ca merge ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine... eu inteleg asta, insa mie mi s-a desprins un far in interior,... oglinda farului... nu se mai tine in nimic; sta asa acolo, iar la relanti imitremura lumina la faza scurta... cred ca din cauza zdruncinaturilor s-a desprins

iar cei de la service au spus ca am si becurile xenon fisurate...

deci, nu se poate face nimic? pt a nu se mai izbi asa?

ca ma gandesc ca maine, poimaine mi se desface si bordul, si motorul si parbrizul...

luna trecuta am condus un vw touran vreo 6oookm si nici pomeneala de asemenea izbituri

Cei de facut? ca eu touran nu vreau sa-mi iau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine s-au schimbat si amortizoarele si tot asa face.... Passatul nu-mi face asa..E mult mai "moale" la drum. Eu ca sa mai atenuez din socuri am lasat 2 atm in rotile din fata.... Dar cand dau in gropi tot zici ca se rupe toata.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci, fratilor, sa trag concluzia ca volvo e o masina care zguduie? o masina care zdruncina si deci nu e silentioasa?

o masina cu o suspensie foarte proastra? care iti da dureri de spate si multi fiori cand treci prin denivelari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci, fratilor, sa trag concluzia ca volvo e o masina care zguduie? o masina care zdruncina si deci nu e silentioasa?

o masina cu o suspensie foarte proastra? care iti da dureri de spate si multi fiori cand treci prin denivelari?

Invers, Romania are drumuri care te zguduie, drumuri proaste, masina cum se zicea mai sus nu e facuta pt drumurile din Romania, si pe mine ma ingrijoreaza faptul asta, ca si eu caut acuma sa imi iau un S60 T5, parca ma si vad cat o sa injur cand o sa ajung cu el pe drumurile noastre calitatea A

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU ESTE DELOC O MAÅžINÄ‚ CU SUSPENSII PROASTE. Este gândită să meargă perfect ÅŸi să Å£ină maÅŸina pe ÅŸosea f bine chiar ÅŸi la viteze peste 200 km/h, poate ÅŸi de aici acea rigiditate în plus care văd că deranjează. ÃŽnsă, de o importanÅ£ă colosală este ÅŸi balonul cauciucului de pe maÅŸină. Acel 45 (225/45/17) are cum am spus, o importanÅ£ă covârÅŸitoare, pt că, prin definiÅ£ie acest tip de balon este pt mers f. sportiv, ca să nu spun racing, ÅŸi atunci nici măcar nu ar trebui să ai pretenÅ£ii să te poarte prin gropane lin, pt că este din construcÅ£ie f. rigid.

Din experienÅ£a proprie, care pe cauciucurile de iarnă am balon de 60, iar pe cele de vară de 55, la trecerea de la iarnă la vară am impresia pt câteva zile că am trecut de la roÅ£i de cauciuc la roÅ£i de lemn, dar îmi trece repede.

ÃŽntr-adevăr nu am nici o problemă cu căzutul bordului pe picioare, oglinzi de far desprinse sau mai ÅŸtiu eu ce, dar nici roÅ£i cu cauciucuri de 45 nu am, sau poate nici nu merg numai pe arătură.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok.

sunt de acord cuc ceea ce spui.

insa pe acele jante de 17 pot pune cauciucuri mai inalte? asta nu influenteaza caracteristicile masinii?

pt ca daca pe aceeasi janta de 17 daca pun gume mai inalte, inseamna automat o circumferinta mai mare a rotii. Asta inseamna ca la o rotatie completa, voi parcurge o distanta mai mare. de aici rezulta ca daca mie imi arata la bord ca am 50km/h, de fapt eu am mai mult.

Deci...

pe jantele de 17 pot inlocui pneurile 225/45/17 cu altele mai inalte? cu care? si care sunt schimbarile in caracteristicile masinii?

va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 e o masina sport. E proiectata sa aiba stabilitate mare. Din acest motiv... e si mai rigida. E facuta pentru drumuri bune, nu pentru drumurile noastre pline de gropi, pentru care mai platim si taxe. E o masina fiabila, contrar parerilor altora. Eu am mers 60000 cu ea, schimband doar ceva consumabile. Imi voi cumpara tot S60 in curand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai conteaza si ce fel de amortizoare ai,  ulei sau gaz,  alea pe ulei sunt mai  confortabile"  , cele pe  gaz , mai rigide, oricum, nu ar trebui sa-ti "cada" bordul cand treci peste ceva obstacole.  si, cu cauciucurile alea ale tale  ... cred si eu ca simti ca mergi :P , mai ales cand e vb de drum prost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci...

pe jantele de 17 pot inlocui pneurile 225/45/17 cu altele mai inalte? cu care? si care sunt schimbarile in caracteristicile masinii?

va multumesc

nu poate nimeni sa-mi raspunda la problema asta?

pot pune alte anvelope pe jantele de 17?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca anvelope de 225/50 R17, sunt ceva mai inalte. poti afla si diferentele accesand acest link:

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

In ceea ce priveste amortizoarele S 60 are din fabrica amortizoare cu gaz (Sachs)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le am pe 16 si nu am parte de ce spuneti voi. Intr-adevar cand iau o groapa se aude un zgomot ca si cum ar lovi fier pe fier(poate chiar asa o fi), dar e in ordine. E adevarat ca pe passat sunt mai confortabile, stiu de modelul 2002-2003. De ultimul cica e rigid rau de tot. La S60 ma deranjeaza un pic faptul ca e joasa si ating cam des.

Share this post


Link to post
Share on other sites

205/50/16....vara....195/55/15 ....iarna....masina este foarte rigida,se simt toate denivelarile..dar nu e vina ei,ci a drumurilor romanesti.....in fond, rigiditatea ei ma tine pe sosea in curbe la viteze mari si contribuie la tinuta excelenta de drum....Alecxica are dreptate...e din cauza rotilor de 17....am mers cu 500 CL cu roti de 255/40/22 si ziceai ca se rupe la fiecare denivelare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 205/55/16

Masina am luat-o din Suedia, cat am stat acolo 2 saptamani nu am simtit nimic neinregula la ea, au si ei ceva gen spinare de magar dar nu ca la noi, la ei urci inainte de trecerea de pietoni si apoi cobori lin pana ajunge asfaltul la normal 8); pe autostrazi mai ales in Germania am mers cu aproape 240km/h, masina se comporta exceptional abia dupa 180km/h simti adevarata masina, nu se aude absolut nimic in ea la asemenea viteza.

Cum am ajuns cu ea in tara, am zis ca se rupe.

La fiecare denivelare sau groapa luata cu vit peste 50km/h se aude un bubuit puternic ca si cum ar atinge fier pe fier.

Concluzia am zis ca nu merita o asemenea masina sa mearga la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prieteni eu stauin londra de 5 anisori

Am al 2 lea s60

La asta din 2005 cand dau in gropi se simte foarte rigida si sunt anumite taieturi in asfalt sa lemspun asa si reparatii facute deci pe asfalt e ca o dunga inalta si subtire si cand dau in ea imi trosneste tot bordul

Daca gasesc pe cineva care se ocupa o sa dau bordul jos o sa il pun la loc si siliconez totul

Sincer m am saturat

Volvo e o masina foarte buna dar la capitolul rigiditate si materiale la interior lasa de dorit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am demontat tot interiorul la masina mea, inclusiv bordul si nu trosneste nimic, deci masina nu lasa de dorit. Probabil ca la tine s-a intamplat ceva, s-a desprins ceva din bord. Este destul de munca sa dai plansa de bord jos si plus ca trebuie demontate alte periferice: airbag, volan, spira volan, torpedou, plasticele de sub bord, clima, casetofon, bloc lumini, panou sigurante, lampi curtoazie, plasa de la boxa centrala, boxa centrala/ RTI daca ai, ornamentele de pe stalpii fata, consola de mijloc (cea de la bord pana in spate la bancheta). Iar cand se scoate plansa de bord trebuie sa te uiti atent cum se scot conductele de aer, pentru ca ies destul de greu si intra inapoi la fel de greu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai, ce dimensiune ai la anvelope ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut bogdan

Pe 17 am jantele originale

Din cate observ gropile sunt atenate bine de telescoape

Problema e cand trec peste acele imbinari de ex vara cand podurile se dilata uneori se formeaza acea dunga pe asfalt

Deci atunci trosneste bordul urat

Nustiu care e treaba sincer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva asemanator resimteam si eu inainte sa schimb pivotii.La cei vechi imbatranise cauciucul si se intarise.

Dupa ce i-am schimbat ziceai ca e alta masina.

Sent from SGS3 on Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai, probabil de la bucsi dar cel mai bine este sa treci pe 16" si nu se mai aude nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu bogdan dar cu vechiul s60 2002 nu am avut probleme de genul 2 ani

O sa trec pe la doctor sa verific bucsaraile

Nu te supara vita fresh dar care pivoti ai schimbat ?

Nu sunt mecanic dar sa am o idee

Multumesc frumos baietii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now