Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest Volvo940

VINDUT: Volvo 940 GL (berlina benzina 1994)

46 posts in this topic

acum zic si numi pasa

@andras244 : te rog abtine-te, daca vrei sa spui ceva "personal" fa-o si tu in mesaj privat...

Multam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pastram o limita de decenta si ne spargem geamurile in particular daca dorim... :)

On topic pliz ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian_D,

Ai dreptate, a lipsit un zero la mine, e cam 200 g/km, mai precis ceva gen 200-220 g/km (surca: www.spritmonitor.de). Scuzi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu deviem cu Oltcit si alte cele. Aia e facuta la noi, ne ducem singuri povara. Dar o masina mai veche de 10 ani, n-are importanta ce marca este, reprezinta o noua sursa de poluare in fata casei tale, parcul in care se joaca copilul tau, aerul p care il repira nou-nascutul tau, etc....

Andras, nu inteleg motivul supararii tale. Eu mi-am luat masina noua caci este cat de cat mai ecologica decat una mai veche. (si mai buna, sigura, etc...)

Imagineaza-ti ca asa cum gandesti tu (avand o masina din '79) gandesc milioane de romani. Hai sa aducem toate harburile in tara, de toate marcile, nu are importanta, alea de le vezi accelerand intr-un nor imens negru.

Spiritul Volvo reprezinta si altceva decat sa urlam toata ziua Volvo is best. Asta o fac si aia cu Logan, Trabant, etc....

Atata timp cat Volvo va reprezenta ceva in viitor, asta ar trebui sa ne preocupe.

Old School, batranici bune... Hai sa fim un pic cinstiti. Unii le cumparam ca-s masini care inca merg bine la un pret scazut, cat me duce buzunarul si inca ne putem folosi de ele si bucura de fiabilitatea lor buna.

Dar sa nu facem din asta un cult. Multi ajungem fani, avem o suma, ne trebuie o masina, Volvo reprezinta o alternativa, unii o alegem asa ajungem sa vorbim despre ea acum.

Sa nu facem ruguri sa ardem ereticii. Nu e cazul. In loc sa ne preocupam ce vechituri mai intra in tara, hai sa vedem cum le facem sa iasa si sa intre altele in locul lor, cat mai noi si mai nepoluante.

post-0-12877850571686_thumb.jpg

post-0-12877850571686_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa revenim la subiect.

Eu, olandez, am o masina, olandeza, de vinzare, in Olanda, una din 1994.

Deci nu e noua, e sigur mai poluanta decit orice masina facuta in 2008.

Daca vreti o discutie despre poluare, oricit de utila si nobila, va rog frumos - dar insist - sa discutati asta la 'Discutii generale' din acest forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acidutzule nu te supara dar eu doar l-am ajutat sa afle valoarea taxei nu ti-am dat tie un motiv sa razi de masina omului(in speta volvo940).Tu vorbesti de poluare,de aerul pe care-l resrira copii nostri etc,etc(de parca ai fi din guvern),tu care stai in bucurestiul ala plin de praf? Volvo940 sta in olanda asa ca din moment ce la ei poate sa circule la bucuresti nu are voie?  Pe de alta parte ne dai in cap cu C30-ul tau,e masina buna dar nu-ti imagina ca rupi norii cu ea,orice Volvo mai mare e superior(poti sa-i faci tu 1000 de tuninguri) ca sa nu mai vorbim de altele(ca BMW de la seria 3 in sus toate modelele,cam toate Audi A4 ...)asa ca nu mai rade de masinile altora.Sa nu m,ai punem ca dupa vreo 2 ani de mers in romania o aduci la nivelul de 11-12 ani in germania.

Si cand vrei sa razi de masinile altora fa un topic separat nu te lega dupa mesajul meu ca nu a fost nimic tendentios in el (in mesajul meu)

in rest o zi buna si condus placut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog ne mentinem la topic sau purcedem la sters mesaje ? E pacat...

Multumesc de intelegere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intereseaza , dar va rog sa-mi spuneti daca are ABS , Airbag , Aer conditionat. Nu am vazut in descriere dar am vazut ca altele contemporane au in dotare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg de ce i-a sters numarul de inmatriculare,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

un singur 737 la decolare polueaza cit 10.000-12.000 masini noi pe AN. (in numai 1.5 minute)

si mai e si aterizarea , si zborul.

ca sa nu mai vorbim de 727 si restul mai vechi.

poluarea si protectia mediului sint pentru cei care platesc taxe. pentru ceilalti e profit.

UN SIGUR AVION POLUEAZA IN 1 AN CIT TOATE MASINILE DIN ROMANIA.

nu mai vorbiti de poluare ca bateti cimpii !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

un singur 737 la decolare polueaza cit 10.000-12.000 masini noi pe AN. (in numai 1.5 minute)

si mai e si aterizarea , si zborul.

ca sa nu mai vorbim de 727 si restul mai vechi.

poluarea si protectia mediului sint pentru cei care platesc taxe. pentru ceilalti e profit.

UN SIGUR AVION POLUEAZA IN 1 AN CIT TOATE MASINILE DIN ROMANIA.

nu mai vorbiti de poluare ca bateti cimpii !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

OLDIES BUT GOLDIES... ;) Si mie imi place seria 700,chiar daca unii zic ca e urata.

Si la seria 900 masinile arata super.Daca iti place masina si nu are optiuni pe ea,poate mai scazi din pret...

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOW daca masina asta emana CO2 20g/km ofer 10000E pe ea, pana si cele mai verzi masini din lume emana CO2 100g/km :D

Depinde in ce luna a fost inmatriculata masina prima data,

14-15 ani (adica pana in luna a 10-a) 805E

13-14 ani (dupa luna a 10-a) 1265E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la CO2 am mai scris ca era vorba de o greseala de tiparit; este intradevar mai mare CO2-ul.

Si dupa vedeti la prima prezentare, masina este din iulie 1994 deci are 14 ani si cam 4 luni la ora actuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci taxa este 805E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

se mai inmatriculeaza masini straine cu euro 2? stiam ca de la euro 3 in sus.. e de verificat asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

De la 1 ian poti inmatricula ce masina vrei tu, bani de taxa sa ai .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este vinduta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.