tricky

Dotari "optionale".

29 posts in this topic

Am gasit ca se pot cumpara si monta Cruise control si Trip computer (aici cred ca e mai complicat :P ) http://vccs.volvocars.se/accessories/cat/en-GB/S40-V50/comfort/electronic/default.htm

Si am gasit si cum se monteaza : http://vccs.volvocars.se/accessories/ii/search.aspx.

Dar acum intervine o intreabare ca sa nu ma pun sa desfac pe acolo.

Daca nu am pe masina ca si dotare, am totusi firele trase in eventualitatea montarii ulterioare?

Daca ar fi asa, cu manualele de acolo, cel putin Cruise e sor de montat. Dar intervine si partea cu procuratul, dar pana acolo...

Daca are cineva ceva solutii sau indicatii...

Sa auzim de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti aveti Cruise control si Trip computer?

Sau doar eu is singurul care nu are si vrea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebuie sa mearga, avand in vedere ca sunt furnizate chiar de catre Volvo, ramane de vazut cat costa si cata munca necesita

Share this post


Link to post
Share on other sites

munca nu pare sa fie multa, doar un pic de indemanare. Depinde daca se poate realiza fara modificare de soft, cat costa si de unde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu n-am si ma descurc foarte bine... verific consumul de la plin la plin si-mi asez piciorusul intre pedala de acceleratie si peretele consolei centrale si sa vezi ce pilot automat iese ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine merge chiestea cu " piciorusul "  :P

Dar mi-ar place sa am. Ar arata bordul mai fain.

Dar pana acum nu am gasit de unde sa cumpar componentele.

La o reprezentanta Volvo inca nu am fost, desi vreau sa evit pana cand trebuie update de soft.

Daca ai vreo idee...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea ca Trip cumputerul este un mare rahat. Singura informatie care poate sa fie cat de cat real este consumul instantaneu. In rest numai informatii eronate: consum mediu cu o diferenta de 1.5 litri fata de consumul real mediu( plinul si kilometri factuti). nu merge bine nici in afara orasului. Kilometri pe care poti sai faci cu benzina din rezervor: eronat si el, avand in vedere ca consumul mediu nu e bun. Cand fac plinul arata aprox 980 km, iar dupa 100 km facuti arata vreo 780 km. Viteza medie: eu nici asta nu o folosesc la nimic. Si e si eronat( dupa parerea mea).

Deci eu zic ca nu merita efortul. Poate si strici ceva...

Cruise control: eu nu am, dar zic ca merita daca mergi mult in afara orasului. Mai ales in strainatate pe autostrada. E o chestie faina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu vrei sa mergi la reprezentanta, raspunsuri poti gasi la tuning shop ul lui Sandu, in fata la Clubul Constructorul, vizavi de vulcanizare.

daca nu ai timp sa l vizitezi, suna l la nr. 0722.378.512.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am intrebat de locatie, cand am timp le fac o vizita. Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am intrebat de locatie, cand am timp le fac o vizita. Mersi.

este unul singur, suntem prieteni din copăilarie, sa nu fiu rau, nu spun ca este cel mai bun din tara dar, uita te tu la diplomele de pe pereti!(poate spui tu...) 

l am sunat si eu sa te anunt, ca, ... suntem in acelasi club!(recomandarile, au prioritate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Atunci o sa inceerc sa ajung pe acolo cat mai repede, sa nu se raceasca.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel vizavi de vulcanizare e tuning HI-FI, se ocupa doar de sonorizare. Multumesc oricum,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel vizavi de vulcanizare e tuning HI-FI, se ocupa doar de sonorizare. Multumesc oricum,

da, am gresit eu, am citit repede si am crezut ca iti trebuie numai comenzi pe volan, adica pe langa Cruise control, comenzi audio.

scuze!

daca o sa ai probleme cu sistemul audio(speram sa nu), sau vrei sa l schimbi, acuma ai vazut unde i the best!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi dai o serie de sasiu ca sa pot intreba in service?Sa vedem cat costa,in cat timp vine si in cat timp il monteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

YV1MW753152085060

V50, 2005, 2.0D

Dar deocamdata doar un pret la piese si la update de soft,  :P

Mersi , mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat in service.Baietii sunt cam ocupati dar o sa se rezolve.Vorbind cu un coleg din service......ii cam greu de montat si mai ales SOFTUL pentru el,pentru ca nu a fost programat ptr asa ceva,nu "STIE" sa citeasca asa ceva.Oricum tinem lagatura. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit.....piesele costa aprox.3.000 ron,vin cam in 10-12 zile iar manopera 500 ron.Daca vrei..........vb. cu service-ul,te duci pana acolo,faci c-da si.......... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda... multumesc frumos; dar...ma mai gandesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit.....piesele costa aprox.3.000 ron,vin cam in 10-12 zile iar manopera 500 ron.Daca vrei..........vb. cu service-ul,te duci pana acolo,faci c-da si.......... ;)

3000 de RON piesele pentru un trip computer si un cruise control? Adica un batz....si un panou cu cinci butoane? WTF!!! :bs:

Share this post


Link to post
Share on other sites

3000 de RON piesele pentru un trip computer si un cruise control? Adica un batz....si un panou cu cinci butoane? WTF!!! :bs:

iti pun eu un batz de lemn si niste butoane din plastilina cu staniol. Iau numai 500 Ron. Vrei?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti pun eu un batz de lemn si niste butoane din plastilina cu staniol. Iau numai 500 Ron. Vrei?  ;D

Daca merge si dai si garantie se face.

:'(

:bgsok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci, cautand un dealer in budapesta pentru revizia de 20k km, am intrebat si de chestiile astea doua, care, pe mine, pentru ca le-am comandat de la inceput m-au costat vreo 600 de euro...

raspunsul m-a socat...120EUR upload-ul de trip computer (VIDA)...80 EUR upload-ul de Cruise control (VIDA). N-a gasit P/N pentru butoane, dar la 365EUR gasesti volan sport (care include by default si controalele de cruise control)...

mai sunt si doua ore de manopera...

deci, al dracu batz....ce-o mai stii sa faca....pentru diferenta de pana la 3.000 de roni...

pfff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot a venit vorba de Cruise Control, are cineva o schema cu componentele sale electrice si mecanice, care pe unde se afla si ceva tensiuni de alimentare unde este cazul, pt V40 2001??

Eu am Cruise Control dar nu functioneaza, se aprinde martorul in bord, se aude un releu cand resetez, dar nu tine viteza aia constanta nici sa il spargi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, astazi m-am ambitionat sa studiez problema pilotului. Mi-am pus rabdarea la incercare, am desfacut pe sub volan minunea aia de plansa, am scos releele ce consideram ca sunt de la Cruise Control, (putin curatate verificate atat pe bobina cat si pe contacte) am mai infipt pe la mufele ce imi stateau in cale ;D , am scos apoi motorasul cu pompita ce actioneaza acceleratia, curatat (arata ca nou in interior)pus la loc. REZULTATUL  :thumbsup2: FUNCTIONEAZA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now